De Facto

Lietā par nelegālām cigaretēm pazūd ražošanas līnija

De Facto

VVC pārbaudīs Agafonova latviešu valodas zināšanas

Zilupes mēra impērijas sākums – mantojums no mātes

Zilupes mērs Agafonovs bagātību saņēmis mantojumā no taupīgās mātes

Vienīgie ienākumi - darba alga, bet pārsimt tūkstoši eiro lieli skaidras naudas uzkrājumi, tūkstošiem eiro lieli dāvinājumi un lepns auto - to atklāj Zilupes novada mēra Oļega Agafonova  (“Latgales partija”) deklarācijas, izpētījis Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Turklāt pārsimt tūkstošus eiro skaidrā naudā viņam savulaik esot mantojumā atstājusi māte, raidījumam apliecina pats Agafonovs. Tajā pašā laikā jau septiņus gadus tiesā skata krimināllietu, kurā Agafonovs apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Zilupes novada mērs Agafonovs izceļas ar skaidras naudas uzkrājumiem vairāk nekā 170 000 eiro apmērā, pārvietojas ar  desmitiem tūkstošu eiro vērtu auto un uzturas ar augstu sētu apjoztā īpašumā Nirzas ezera krastā.

Viņa vairākkārtējai apstiprināšanai pašvaldības vadītāja amatā šķērslis nav bijušas ne ziņas medijos par Agafonova cietumā pavadīto laiku 1980. gados par huligānismu un laupīšanu, ne arī aizdomas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un kukuļa izspiešanu apjomīgajā Latgales kontrabandas lietā.

Pirms astoņiem gadiem Agafonovu aizturēja un apmēram četrus mēnešus viņš pavadīja ieslodzījumā. Noziedzīgais grupējums toreiz esot organizējuši automašīnu rindu apiešanu vienā no lielākajiem Eiropas Savienības (ES) robežkontroles punktiem ar Krieviju – Terehovā. Tāpat grupējums esot nodarbojies ar tā dēvēto, PVN “atsišanas” shēmu. Proti, saņemot PVN atmaksu par precēm, kas it kā šķērsojušas robežu, taču realitātē tās palika Latvijā. Vēlāk gan lietu pret Agafonovu izbeidza. Taču Rēzeknes tiesā Ludzā jau 2008. gadā nonāca kāda cita krimināllieta pret Agafonovu un viņa sievu Irinu. Viņus apsūdz par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā.

Arī Agafonova sieva Irina ir valsts amatpersona. Viņa ir Zilupes pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja. Taču šo septiņu gadu laikā, kopš tiesa izskata krimināllietu, lielākoties to nācies dažādu iemeslu dēļ atlikt. ,,Lietas izskatīšana galvenokārt ir atlikta liecinieku neierašanās dēļ, tāpat apsūdzēto slimības dēļ,” paskaidro Rēzeknes tiesas Ludzā pārstāve Tatjana Žurzdina.

Agafonavam gan esot izskaidrojums viņa skaidras naudas uzkrājumiem pērn: 100 000 ASV dolāru un 86 000 eiro. Agafonovs stāsta apbrīnojamu stāstu par saņemtu mantojumu no mātes. 2002. gadā Agafonovs esot iebraucis pie savas mātes Pļaviņās. Viņa esot dzīvojusi pieticīgi, visu mūžu krājusi naudu. Taču beigās bagātību nodevusi dēlam. ,,,,Kaut ko esmu sakrājusi tev. Es slikti jūtos un jūtu, ka drīz nomiršu.” - ,,Mamma, ko tu muļķības runā?” Viņa man iedeva paku ar naudu. Bija pat liecinieki – Vitālijs [Vaļdens] un vēl draugs, autovadītājs no uzņēmuma ar mums brauca,” atstāsta Agafonovs. Precīzu summu, ko māte viņam iedevusi, neatceroties: ,,Bija, es tagad neatceros, man šķiet, 110 000 ASV dolāru un 90 000 eiro”.

Pērn Agafonovam pašam nekas nepiederēja. Viņa ienākumi par darbu domē nepārsniedza 20 000 eiro (19 846,95 EUR). Īstā veiksminiece esot Agafonova sieva Irina. Viņai pieder gan kapitāldaļas uzņēmumos, gan zemes un dzīvokļi. Tostarp māja Nirzas ezera krastā. Tā arī esot uzbūvēta par sievas naudu. Pat smalkais pagājušā gada izlaiduma "Mercedes Benz ML 350 BlueTEC 4MATIC" auto, kura cena atkarībā no komplektācijas var sasniegt 100 tūkstošus eiro, arī nepiederot Agafonovam. Agafonovs tikai ar to braucot. ,,Man draugam ir daudz automašīnu. Ivaram Silkānam. Viņš nodarbojas ar zemkopību. Viņam ir apjomīgs bizness. Viņš ir miljonārs. Viņš pērk automašīnas un iznomā tās. Es nezinu, kāpēc?” skaidro Agafonovs. Nomas maksu viņš skaidri nezinot: ,,Es neatceros. 200? Es neatceros. Pirmkārt, mēs ar viņu esam draugi, mums ir normālas attiecības, bet es neizmantoju uzņēmuma pakalpojumus. Pats uzpildu, pats remontēju, uz uzņēmumu neko nenorakstu.”

Savukārt krimināllietu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas Agafonovs uzskata par politisku pasūtījumu. Savulaik viņš esot iebildis Zilupes pievienošanai Ludzai. Taču “kādam” tas neesot paticis.

Tomēr Agafonovs Zilupē jūtas labi. Visticamāk, neviens viņam nepārmet arī par vājajām latviešu valodas zināšanām. Sarunas sākumā uzdotais jautājums ,,Varbūt krieviski, ne?”, bija teju vienīgais, ko intervijā ar “De facto” latviešu valodā pateica Zilupes novada mērs Agafonovs.

Toties Agafonovs uzskaita virkni augstāko valsts amatpersonu, kuras apciemojušas viņu. Tostarp arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība). Par notikušo tikšanos liecina virkne fotogrāfiju, preses relīze, kā arī Mūrnieces ieraksts viņas tvitera kontā: ,,Zilupes pilsētas mērs Agafonofa kungs, kura pilsētā skola ir aprūpēta, kā pils, bet dome mitinās nelielā mājiņā.” Taču, sastapta šonedēļ, Mūrniece vairs neatceroties, kādā valodā Agafonovs runājis. Komentēt šo tikšanos nevēloties.

Domes sēdēm jānotiek latviešu valodā. Turklāt saskaņā ar likumu tās jāieraksta audio formātā un ieraksts jāievieto domes mājaslapā. Taču zilupe.lv ierakstu nav. Uz “De facto” lūgumu atskaņot kādu raidījums saņem atteikumu. Datoru speciālista neesot darbā, tāpēc audio ierakstus atrast nevarot. Tas nozīmē, ka nevar pārliecināties arī par to, kādā valodā notiek sēdes Zilupes novada domē. Tomēr arī pret to iebildumu vēlētājiem, visticamāk, nav. Pagājušajās pašvaldību vēlēšanās Agafonovs saņēma visvairāk zīmju ar plusa zīmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt