De Facto

De Facto 15. septembra temati

De Facto

Metalurgs izpārdod mantu

Valdībā pagaidām lielas pārmaiņas neprognozē

Visticamāk, NA nepametīs valdību; rokādes prognozē pēc eiro ieviešanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes (Nacionālā apvienība, NA) patriekšana no valdības, visticamāk, nebūs iemesls, lai Nacionālā apvienība (NA) koalīciju pamestu. Tomēr politiķi kuluāros par rokādēm runā un pieļauj, ka spēku samērs mainīsies pēc eiro ieviešanas, kad daļa sabiedrības var kļūt neapmierināta ar valūtas maiņas nestajiem sarežģījumiem. Tā prognozē Latvijas Televīzijas raidījums „De facto”.

Viens no scenārijiem, kuru šobrīd neformāli apspriež daļa politiķu, ir premjera Valda Dombrovska ("Vienotība") mazākumvaldības gatavošana un Nacionālās apvienības politiķu nomaiņa ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) balsīm Saeimā, ja neizdosies vienoties par budžeta pieņemšanu. “Priekšlaicīgi par to runāt. Esam šīs tēmas pārrunājuši, bet tur nekā konkrēta nav,” saka ZZS līderis Augusts Brigmanis.

No vienas puses šāda scenārija ticamību apliecina Reformu partijas vadītāja Edmunda Demitera steiga, ar kādu viņš šonedēļ paziņoja, ka ar ZZS neesot ne zaļu, ne sarkanu līniju. Kolēģa izteikumus notušē partijas dibinātājs Valdis Zatlers, norādot, ka Demiters ir nepareizi saprasts. Zatlers saka, ka “gribētu redzēt to cilvēku, kurš tagad pirms eiro ieviešanas un budžeta pieņemšanas uzdrošināsies gāzt valdību”. Ticams, ka pēc trim mēnešiem gaidāmā pāreja uz eiro un ar to saistītās grūtības atvēsina politiķu vēlmi gāzt valdību.

Saeimas priekšsēdētāja, “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa kā vienmēr ir gatava paziņot, ka nav nekādas krīzes. Tomēr tieši “Vienotība” šoreiz pielikusi roku, lai Jaunzeme-Grende atstātu valdību.

Vēl šovasar Saeimas kuluāros izskanēja, ka Nacionālā apvienība Jaunzemi-Grendi no ministres amata varētu atsaukt uzreiz pēc Dziesmusvētkiem. Svētki tika noorganizēti lieliski un runas par ministres nomaiņu norima, lai atkal uzjundītu ar operas libreta cienīgu sižetu.

Kā izskanēja kuluāros, ministre vēl tikai atkopdamās no slimošanas, ieradusies darbā ātrāk kā bija paredzēts, jo uzzinājusi, ka Operas balvas pasniegšanai izvēlēts Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņas centrs"), nevis kultūras ministre. Atšķirībā no citām reizēm, kad ministri pieņem lēmumu atkāpties pašu partijā, par Jaunzemes-Grendes nomaiņu tika izlemts “Vienotības“ valdē. Brigmanis to sauc par nebijušu precedentu, kas NA parāda - viņi var “sēdēt mierīgi”, jo viņi tāpat neko noteikt nevar.

NA pārstāvji ministri atbalsta un apgalvo, ka nav devuši piekrišanu viņu atsaukt. NA ministres atsaukšanu saista ar partijas rosināto uzturēšanās atļauju izsniegšanas pārtraukšanu un piesauc, ka no šīs iespējas šogad ieguvējs ir bijis arī premjers, kura ģimenei kopā padomnieces Sandras Bukanes ģimeni pieder nekustamais īpašums, kurā dzīvokli iegādājies arī kāds Indijas pilsonis.

Lēmums “Vienotības” valdē par Jaunzemes-Grendes atlaišanu ticis pieņemts vienbalsīgi. Toties Andrejam Žagaram, kura atlaišana pielika punktu ministres karjerai, jau ir nolūkota politiskā aizmugure un viņš tiek minēts kā topošās Repšes partijas kultūras ministra amata kandidāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti