Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Izšķirošās sarunas ANO Klimata pārmaiņu konferencē. Diskusijas ir karstas

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Reportāža no Molenbēkas Beļģijā. Tur mituši Parīzes terora akta plānotāji

“Vienotības” jaunā gvarde. Kampaņas anatomija

«Vienotības» jaunā gvarde. Kampaņas anatomija

Šoruden Rēzeknes tiesa pasludināja jau trīs spriedumus balsu pirkšanas lietās, un divi no tiem ir stājušies spēkā. Taču šoreiz sīkāk par prāvu, kurā iznākums nebūs zināms ātrāk kā nākamgad. Lietā par iespējamajiem „Vienotības” pārkāpumiem vēlēšanu kampaņas finansēšanā šonedēļ tika nopratināti augsta ranga liecinieki – divi Saeimas deputāti. Tāpat tiesā divas dienas pēc kārtas tika iztaujāts vairāku „Vienotības” kandidātu individuālo kampaņu organizators, reklāmas speciālists Kārlis Gudonis. Izrādās, maksātnespēju pieteikušais reklāmists, kura oficiālie ienākumi esot mazāki par minimālo algu, trešo personu apmaksāto aģitāciju par labu saviem klientiem organizēja par baltu velti.

Labas gribas reklāmists ar 207 eiro ienākumiem «uz rokas»

Šis ir turpinājums rudenī iesāktajam stāstam par vismaz vēl pagaidām valdošās partijas „Vienotība” tiesvedībām saistībā ar 12.Saeimas vēlēšanām.

Kad otrdienas rītā Latvijas Radio ierodas Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, pie pagaidām slēgtajām sēžu zāles durvīm Abrenes ielas tiesu nama šaurajā gaitenī ir sapulcējusies interesanta kompānija. Divas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieces un advokāts, partijas „Vienotība” pārstāvis Lauris Leja te jau ir redzēti, taču ir arī jauniņie. Pret sienu atspiedies „Vienotības” Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis (raksta attēlā pa kreisi), uz sola sēž viņa kolēģis Jānis Upenieks (tuvāk), viņam blakus – bijušais parlamentārietis, tagad Jelgavas novada domes deputāts Madars Lasmanis (tālāk). Bet pa logu ārā skatās kāds bārdains vīrietis ap 30, kurā var atpazīt bildēs redzēto reklāmistu Kārli Gudoni (stūrī, pie durvīm).

Oktobrī dažas nedēļas bija mēģinājumi ar viņu sazināties, taču bez panākumiem – tālruņa zvani, īsziņas un e-pasti palika neatbildēti. „Labdien, Gudoņa kungs!” saku, tomēr arī šoreiz neveicas labāk.

Par Gudoni interesējos, jo Saeimas priekšvēlēšanu periodā viņš darbojies kā individuālo aģitācijas avīžu veidotājs vairākiem „Vienotības” kandidātiem. Bez jau minētajiem lieciniekiem – arī parlamentāriešiem Dzintaram Zaķim, Vilnim Ķirsim, Inesim Boķim un mandātu jaunās Saeimas pirmajā dienā nolikušajam Jānim Junkuram.

Tomēr KNAB uzskata, ka Gudoņa loma vēlēšanās ir bijusi plašāka, jo viņš ir organizējis arī trešo personu apmaksāto reklāmu  izvietošanu avīzēs un radio par labu tiem pašiem kandidātiem.

Tiesas zālē Gudonim klusēšanas zvērestu nākas lauzt. Diemžēl sēdes gaitu fiksēt audioierakstā tiesa neļauj, tāpēc viņa teikto atliek vien atreferēt. Iepriekš vienā no Latgales balsu pirkšanas lietām Gudonis prokuroram skaidroja, ka Dzintara Zaķa kampaņā ir darbojies kā neatkarīgs konsultants un nav saņēmis par to atlīdzību. Taču tagad reklāmists stāsta, ka viņu kā konsultantu saistībā ar privāto kampaņu avīzēm uz uzņēmuma līguma pamata piesaistīja SIA „Mindset Communications”.

Samaksu Gudonis neesot ņēmis arī no trešajām personām par reklāmas izvietošanu.

Tiesā viņš skaidro, ka ieguldītā darba apjoms esot bijis smieklīgs – vien jāpārsūta līgumi un rēķini. Savā ziņā tā esot bijusi Gudoņa labās gribas izpausme, lai palīdzētu kandidātiem. Gudonis arī atzina, ka kampaņas laikā viņš bija maksātnespējīgs.

„Īstenībā arī tas man liedza ņemt kaut kādu papildu samaksu, jo tad tas būtu jāsaskaņo ar administratoru un jāmaina maksātnespējas plāns,” saka reklāmas speciālists, kura paredzamais ikmēneša ienākumu apmērs viņa saistību dzēšanas plāna pēdējā versijā ir 207 eiro „uz rokas”.

KNAB konstatēja, ka trešo personu apmaksātās reklāmas reģionālajiem laikrakstiem un radiostacijām nosūtīja Gudoņa kolēģe no SIA „Creative Media Services” jeb CMS. Tomēr Gudonis tiesā apgalvoja, ka darbiniece esot vien draudzīgi izpalīdzējusi pēc viņa lūguma. „Tā ir viņas kļūda, ka izmantoja darba e-pastu, viņa tikpat labi varēja izmantot privāto,” sacīja Gudonis.

To, kur Gudonis dabūja trešo personu preses reklāmās izmantotās kandidātu fotogrāfijas vai viņus slavinošos audioierakstus, kas ar piebildi par apmaksātāju tika nosūtīti radiostacijām, viņš precīzi neatceroties. Arī tas, kāpēc šie aģitatori vērsās tieši pie viņa, Gudonim neesot zināms.

Atbildot uz KNAB pārstāvju jautājumiem, reklāmista ķermeņa valoda demonstrē nepārprotamu attieksmi – uz krūtīm sakrustotās rokas neatslābst ne mirkli.

Ar Latvijas Radio arī pēc liecību sniegšanas Gudonis runāt negrib.

Tēriņos neiekļautais atbalsts «Vienotībai»; Salceviča gadījums

KNAB uzskata, ka pie „Vienotības” kampaņas izdevumiem klāt jāpierēķina vēl 21 fiziskās personas apmaksātā aģitācija 58 000 eiro vērtībā. „Vienotība” tam nepiekrīt, tāpēc biroja lēmumu ir pārsūdzējusi. Tomēr tiesā partijas pārstāvis Lauris Leja atzina: četrām KNAB minētajām personām ir iespējams konstatēt saistību ar partiju, tāpēc vērtēt viņu apmaksātos reklāmas materiālus un par tiem pratināt lieciniekus nebūtu lietderīgi.

Advokāts Leja nosauca, piemēram, Jēkabpils mēru Leonīdu Salceviču, kura vadītā reģionālā partija vēlēšanās sadarbojās ar „Vienotību”; uzņēmēju Arnoldu Laizānu, kurš pagājušajās pašvaldību vēlēšanās no „Vienotības” kandidēja uz vietu Rēzeknes pilsētas domē; un Aināru Rīderu, kurš pirms diviem gadiem bija partijas sarakstā Jelgavas novada domes vēlēšanās. Tomēr tas nenozīmē, ka „Vienotība” atzīst šo personu kopā sponsorēto 10 500 eiro pieskaitīšanu saviem vēlēšanu tēriņiem, uzsver advokāts Leja. „Man izsniegtais pilnvarojums nedod tiesības atteikties no pieteikuma pilnībā vai daļā. Iepriekš tiesas sēdē paustais nav jāvērtē kā atteikšanās no pieteikuma, bet gan kā pierādījumu vērtēšana manā ieskatā. Manu izteikumu mērķis ir vērst tiesas uzmanību uz apstākļiem, kur tāds vai cits secinājums ir izdarāms bez dziļākas vērtēšanas. Pušu domas ir tikai viedokļi. Spriedumu pieņems tiesa, objektīvi izvērtējot visus lietā esošos apstākļos,” skaidro Leja.

Viena no strīdīgajām trešajām personām – Jēkabpils reģionālās partijas līderis Leonīds Salcevičs - ierunāja un apmaksāja reklāmas pārraidīšanu. Tajā viņš aicināja balsot par „Vienotības” un Jēkabpils reģionālās partijas apvienoto sarakstu. „Es vēlēšanās balsošu par „Vienotību” un mūsu novadniekiem – Viktoru Valaini un Madari Lasmani,” reklāmas rullīti sludināja Salcevičs.

Valainis neilgi pirms vēlēšanām iestājās Jēkabpils partijā un tika deleģēts kā tās pārstāvis „Vienotības” sarakstā, savukārt jelgavnieku Lasmani Salcevičs reklamējis, jo atceroties viņu pēc iepriekšējām aktivitātēm, un viņš esot „interesants puisis”, kurš varētu darboties tandēmā ar Valaini. Visticamāk, patiesais iemesls gan bija tas, ka abi kandidāti bija kopā arī uz pašu izdotās kampaņas avīzes vāka, pozējot ar premjerministri Laimdotu Straujumu („Vienotība”).

Tomēr Salcevičs neuzskata, ka viņa tēriņi – apmēram 2000 eiro – būtu attiecināmi uz oficiālo kampaņu:

Salceviča ierunātā reklāma skanēja arī citās radiostacijās, taču to apmaksātāji bija citi.

No Valaiņa un Lasmaņa liecībām tiesā kļuva zināms, ka daļa no sponsoriem ir viņu draugi un paziņas, tomēr kandidāti uzsvēra - tā rīkoties nevienam nav lūguši. Arī Salcevičs apgalvo, ka bijis neizpratnē, kad uzzinājis, ka reklāmas skan citur.

„Es aizgāju uz Radio1, uz mūsu lokālo radio pie ["Radio1" valdes priekšsēdētāja Andra vai programmas direktora Jāņa] Ungura kunga un teicu, ka vēlos ierunāt reklāmu, ko es kā trešā persona apmaksāšu. To es izdarīju. Paziņoju KNAB,” stāsta Salcevičs. Taču viņš noraida, ka būtu devis atļauju reklāmu izmantot citiem mērķiem. „Acīmredzot – varēja „nokačāt” un palaist. Es tur neesmu [piedalījies]. Es ierunāju. Kas nozaga? Nu, principā, tas ir nozagts, mans autordarbs. Jāprasa kompensācija. Nē, nē, es tur neko nezinu, kā tas [reklāmas rullītis] tālāk aizgāja. „Nopumpēja” un viss,” atmet Salcevičs.

Gudonis - Upenieka, Zaķa un Valaiņa palīgs

Latgales apgabalā ierunājis reklāmas divās valodās par labu Dzintaram Zaķim bija „Vienotības” sadarbības partneres – Latgales partijas – līderis, Daugavpils mērs Jānis Lāčplēsis. Arī Vidzemē partija „Valmierai un Vidzemei” bija spriedusi par to, kā palīdzēt tās pārstāvim Inesim Boķim, kurš bija iesaistījies individuālajā kampaņā kopā ar Jāni Upenieku un Vilni Ķirsi.

Partijas vadītājs, Valmieras mērs Jānis Baiks par to, kas darīts, lai palīdzētu viņa priekštecim amatā Boķim, runā izvairīgi. „Mums bija partijas sanāksme, kurā mēs teicām, ka ir cilvēki, kam ir visas tiesības to darīt, un daudzi bija tādi, kas prasīja, (..) kā var palīdzēt. Es arī teicu, ka „lūk, tur ir arī tāda iespēja kaut ko labu pateikt!” Bet tālāk es nezinu,” apgalvo Baiks. „(..) Cik es zinu, ka tie, kas Inesim [Boķim] maksāja – tie bija seni paziņas,” viņš piemetina.

Lai gan oficiāli par individuālo kampaņu līgumus kandidāti slēdza ar SIA „Mindset Communications,” no viņu teiktā nepārprotami ir skaidrs – pirmais, pie kā viņi vērsās pēc palīdzības, bija Kārlis Gudonis.

To apstiprina arī Jānis Upenieks. „Kārlis [Gudonis] ieteica. Es pie viņa agrāk strādāju. (..) Protams, es esmu ticies ar Kārli. Es ar viņu agrāk strādāju aģentūrā, mārketinga jautājumos. Viņš ieteica šo uzņēmumu [SIA „Mindset Communications”]. Mans līgums bija ar „Mindset Communications”,” apgalvo Upenieks.

Viņš tāpat kā Valainis un Junkurs pagājušajā Saeimā darbojās Neatkarīgo deputātu grupā, kas plašāks pazīstama kā „Olšteina sešinieks”. Šie seši deputāti vēl pirms 11.Saeimas sanākšanas atšķēlās no Zatlera Reformu partijas frakcijas un izveidoja biedrību „Brīvie demokrāti”. Ar biedrību saistīts bija arī Gudonis, kurš sākumā arī bija Reformu partijas biedrs, taču tika no tās izslēgts par viņa lomu nesaskaņoto kampaņas avīžu izplatīšanā.

Upenieka teiktais liecina, ka sadarbība ar Gudoni bijusi diezgan cieša arī šoreiz. „Jautājums ir par radioreklāmām. Tās bija ierunājis [Latvijas Ārstu biedrības vadītājs] Pēteris Apinis,” viņš stāsta. Jautāts, ka ar šo reklāmu izvietošanu radiostacijās, nodarbojās Gudonis, Upenieks pēc ieturētas pauzes atbild: „Iespējams, visdrīzāk!”. „Cilvēkiem, kuri vēlējās manu palīdzību, es teicu: Droši varat sazināties [ar Kārli Gudoni]!. Viņš ir eksperts šajos jautājumos. – Vai viņi sazinājās, kā viņi sazinājās – to es nezinu,” apgalvo Upenieks.

Arī Valainis atzīst, ka ideja par individuālās kampaņas veidošanu bijusi kandidātu kopdarbs ar Gudoni. Arī no Valaiņa noprotams, ka Gudoņa loma bijusi plašāka par tehnisku avīzes maketa sagatavošanu.

„Kā jau tiesā teica, visādi cilvēki grib palīdzēt. Tā ir neatņemama vēlēšanu sastāvdaļa, kad ir cilvēku loks – draugi, ģimene – kas nāk talkā. (..) Manas avīzes nebija man pieejamas. Tās bija pie Kārļa. Tāpēc es ieteicu sazināties ar viņu. Tādām lietām vēlēšanu kampaņas laikā man nebija laika,” skaidro Valainis. „Es nekad neesmu slēpis, ka manas kampaņas vadītājs ir Kārlis. Ja kāds man ir prasījis, tad es vienmēr esmu apstiprinājis. Tas nav nekas slēpjams,” atzīmēja Valainis.

Gudonis, visticamāk, aktīvi darbojies Zaķa priekšvēlēšanu kampaņā

Mazāk saprotams ir, kā bijušo „olšteiniešu” kompānijā iemaldījās kādreizējais „Vienotības” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. Lūk, Zaķa skaidrojums. „Es nezinu, kā Gudoņa kungs iepazinās ar biedrību, kuru jūs nosaucāt. Bet es Gudoņa kungu pazīstu jau salīdzinoši sen. Man reklāmistu aprindās ir zināmi daudz cilvēku, tajā skaitā Gudoņa kungs. Ja patītu atpakaļ filmu, tad es viņu pazīstu, iespējams, vēl no tiem laikiem, kad nebiju iesaistījies politikā,” norāda Zaķis. Viņš atzīst, ka Gudonim neko nav maksājis. „Viņi man piestādīja rēķinu par poligrāfijas darbiem. Tas, iespējams, ir vienīgais maksājums. (..) Individuāli viņam nekādu maksājumu nebija,” saka Zaķis.

Neoficiāli izskan, ka Zaķa kampaņā Gudonis iesaistījies viscītīgāk.

Pirms vēlēšanām viņš faktiski esot dzīvojies pa Latgali, saka kāds zinātājs. To netieši apliecina arī jau pieminētajā balsu pirkšanas lietā konstatētais – ka Gudonis priekšvēlēšanu laikā teju 30 reizes sazinājies ar Zaķa draugu, Latgales uzņēmēju Andri Kozuli.

Āboltiņa noraida, ka būtu pieļāvusi jauno biedru pašdarbību

Gan individuālās kampaņas, gan neskaidrība par trešajām personām pirms gada bija pamatīgs trieciens „Vienotībai,” jo nelabvēlīga tiesas lēmuma rezultātā tā var zaudēt valsts finansējumu. Neoficiāli vairāki partijas biedri norāda uz to, ka atbildība būtu jāuzņemas „Vienotības” vadībai. Tiek izteiktas versijas, ka partijas vadītāja Solvita Āboltiņa izvēlējusies pievērt acis uz notiekošo, jo rēķinājusies ar šo jauno gvardi kā sev lojāliem frakcijas biedriem. Rezultātā gan Kurzemē Āboltiņa palika aiz svītras un Saeimā iekļuva tikai pēc pazemojušā stāsta par Junkura mandāta nolikšanu.

Āboltiņa šādas runas gan kategoriski noraida. „Tos, kuri tādā veidā runā, atsauciet, paskatieties acīs un pavaicājiet viņiem, kur ir kāds fakts, kas kaut ko tamlīdzīgu rāda.

„Vienotībā” bija pilnīgi precīzi izstrādātas procedūras individuālajām kampaņām. Tur, kur šādas avīzes tika konstatētas, cilvēkiem bija pateikts, ka tas ir pretrunā ar kārtību, kādu „Vienotība” ir apstiprinājusi. To, ka „Vienotība” neklausīja – tā ir demokrātija, kas strādā „Vienotībā”,” saka Āboltiņa.

Viņa uzsver, ka cilvēki, kuri šos nosacījumus pārkāpa, saņēma sankcijas. „Tie cilvēki tika saukti uz valdi, tika lamāti, braukāja pa reģionālajām nodaļām un stāstīja savu rīcību. Pēc tam šiem cilvēkiem tika liegts ieņemt parlamentāro sekretāru amatus. Pēc tam bija kopīgs lēmums, ka šie visi cilvēki strādā frakcijā, un mēs viņus vērtējam pēc viņu reālās rīcības „Vienotības” frakcijā,” skaidro „Vienotības” līdere.

Nākamā tiesas sēde notiks janvāra vidū. Tas nozīmē, ka gada sākumā „Vienotība” vēl saņems valsts budžeta finansējumu, taču nelabvēlīga sprieduma rezultātā tā to var zaudēt. Tādā gadījumā partijai būs jāatsakās no reģionālo biroju veidošanas, kā arī jāpiedzīvo kārtējais melnais traips uz kādreiz ar tiesiskuma karogu nākušā spēka mundiera.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt