Sadaļas Sadaļas

«Vecrīgas karalis» ar jaunu shēmu izvairās no nodokļu parāda

Lai arī nodokļu parādi un soda naudas uzņēmējiem - nodokļu nemaksātājiem var būt pat 600 000 eiro, izmanīgie uzņēmēji no nodokļu nomaksas izvairās sev piederošos uzņēmumus pārrakstīt tuvu un uzticamu cilvēku lokam, tādējādi faktiski saglabājot vadību, izpētījis LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" (AP). Vairāku Vecrīgas restorānu un krogu īpašnieka Rabiha Odaimes pieredze rāda, ka par ēstuvju īpašniekiem var kļūt sievas dēla draudzene un bārmenis, bet pats tikmēr var vērt jaunizveidota kroga durvis.

Vecrīgas krogu karalis nepadodas

Raidījums AP jau iepriekš vairākkārt aplūkojis sabiedrisko ēdināšanas uzņēmumu darbību atbilstoši likumam. Piemēram, ir bijusi rakstu sērija “Tokyo City”, kā arī operācija “Smalkie restorāni”, kuras laikā apstiprinājās aizdomas par aplokšņu algu nedeklarēšanu un nodokļu apiešanu daudzās citās ēdināšanas vietās.

Atklājās arī viena no spilgtākajām shēmām, kā krogi un restorāni tiek pie skaidras naudas. Proti, klientiem pēc paēšanas tiek atnests pirmčeks. Savukārt īsto čeku neizdod – viesmīlis pēkšņi pazūd vai nesteidzas. Toties vēlāk no klientiem saņemtā skaidrā nauda nemaz netiek izsista caur kases aparātu. Tāpēc pievienotās vērtības nodoklis valsts budžetam iet secen.

Šajā ziņā izcēlās vairāku krogu ķēde pašā Rīgas sirdī Vecrīgā, kurus lielākoties apmeklē ārvalstu tūristi.

“Peter’s Brew House” jeb Pētera Alus brūzis, “Queen’s Pub” jeb Karalienes krogs, “Zvejnieka dēls” – šie visi krogi tiešāk vai netiešāk pieder libāņu izcelsmes uzņēmējam Rabiham Odaimem, ko droši var saukt par Vecrīgas krogu karali.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija kopā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) pirmčeku shēmu metās apkarot, mudinot restorānus uz saviem galdiem izvietot īpašu aicinājumu klientiem – sagaidīt arī īsto čeku, kas nozīmētu, ka nodokļi par šo ēdienu ir samaksāti.

Savukārt pats dienests krogos un restorānos izvērsa reidus un nodokļu pārbaudes, rēķinot, cik tad kurš ir palicis nodokļos parādā.

Tomēr vismaz Vecrīgas krogu karalim piederošajos restorānos un krogos ir sperts solis tālāk un centieni izvairīties no nodokļu nomaksas turpinās jaunos veidos.

Uzņēmējiem ir vēl viena shēma, kā rīkoties situācijās, kad viņi nodokļu nemaksāšanā jau ir pieķerti.

Sievas dēls un bārmenis kļūst par saimniekiem

Operācijas “Vecrīgas karalis” galvenais uzdevums ir parādīt, kā Odaime, kurš ir vairāku Vecrīgas krogu saimnieks, "atrisina problēmu” ar VID nodokļu uzrēķinu aptuveni pusmiljona eiro apmērā un turpina aktīvi saimniekot.

Odaime ir uzņēmējs, kas Latvijā ieradās kā pavārs, bet pamazām kopā ar sievu Anitu Odaimi, kas iepriekšējā uzvārdā bija Nazāre, kļuvis par vairāku Vecrīgā populāru vietu īpašnieku. Trešais līdzīpašnieks ir kāds Raimonds Vasiļjevs. Dažādās juridiskās un amatpersonu kombinācijās viņiem trim kopā pieder pieci krogi. To vidū ir “Peter’s Brew House”, “Zvejnieka dēls”, “Queen’s Pub”, “Colonel Brew Pub” un “Zilā govs”.

Raidījums gan vairāk pievērsās diviem uzņēmumiem un to īpašniekiem. Pirmais no tiem ir uzņēmums SIA “Teatro”, kas apsaimnieko “Peter’s Brew House” un veic ļoti mazas sociālās iemaksas par saviem darbiniekiem.

Proti, pērn uzņēmums nodokļos vidēji maksājis 113 eiro par vienu darbinieku. Tas nozīmē, ka algas ir it kā zemākas par minimālo.

Tāpēc ir aizdomas par “aplokšņu algām”. Turklāt pirms gada AP secināja, ka apkalpojošais personāls viesiem nes tikai pirmčekus. Taču, kad ir jānes īstais jeb fiskālais čeks, tad viesmīlis klientus jau ir aizmirsis.

Toreiz pēc AP ziņošanas VID “izķemmēja” Odaimes saimniecību. Ar Odaimi AP šoreiz neizdevās tikties.

Tagad pagājis apmēram pusgads un VID aprēķinājis, ka tikai SIA “Teatro” nodokļos nesamaksātā un piedzenamā summa, pēc AP rīcībā esošās informācijas, ir ap 100 000 eiro. Oficiālais firmas SIA “Teatro” apgrozījums pērn nesasniedza pat pusmiljonu.

Šogad 22. jūnijā firma SIA “Teatro”, kas apsaimnieko “Peter’s Brew House”, pieteica likvidācijas procesu. Tas nozīmē, ka firma gatavojās izbeigt savu darbību. Visbiežāk tas nozīmē, ka prasmīgas un savlaicīgas rīcības rezultātā no tās vairs nekādus nodokļus nevar iekasēt. Vienīgais dalībnieks SIA “Teatro” ir Odaime, un viņš pats arī pieņēmis lēmumu likvidēt šo uzņēmumu.

Tomēr realitātē krogs pastāv un to tagad apsaimnieko firma SIA “Vīna teātris”.

Turklāt kopš šī gada septembra šī uzņēmuma vienīgā īpašniece ir 1994. gadā dzimusī Katarīna Jaundžeikare, par kuru plašākas ziņas raidījumam neizdodas atrast. Izņēmums ir fakts, ka Jaundžeikare ir draudzīgās attiecībās ar Anitas Nazāres dēlu Rolandu Nazāru.

Otrs gadījums ir firma SIA “Baltic Holiday”, kas apsaimnieko divus Odaimes krogus un kuras VID aprēķinātais parāds ir vēl lielāks - apmēram 500 000 eiro. Arī šī uzņēmuma vietā ir jauna firma ar nosaukumu “Trīs egles”, kura vienīgais īpašnieks ir “Queen’s Pub” bārmenis Roberts Kurbaka.

Odaime krogu īpašnieku maiņu komentēt nevēlas. “Es esmu aizņemts. Negribu runāt par šo [tematu] pa telefonu. Jūs varat pieprasīt tikšanos, un mēs varam runāt. Tagad pa telefonu – nē,” viņš atsaka. Tomēr jautāts, kad AP var satikt Odaimi, viņš sarunu pārtrauc.

Visu var norakstīt uz neveiksmi biznesā

Vēloties saprast, cik viegli citiem uzņēmumiem būtu sekot Odaimes pēdās, AP nolēma pārbaudīt, vai arī tā izdomātam uzņēmumam ir iespējams likvidēties un izvairīties no nodokļu nomaksas. Tāpēc AP devās pie viena no daudzajiem juristu kantoriem - “Jurists ABC”.

AP izdomātā leģenda paredzēja, ka pastāv vairumtirdzniecības uzņēmums, kurš nodarbojas ar preču piegādi no Polijas un tālāku realizāciju mazumtirdzniecībā, bet darījumiem izmanto fiktīvu starpnieku, uz kā rēķina var ietaupīt uz pievienotās vērtības nodokļa. Uzņēmuma apgrozījums trijos gados ir apmēram viens miljons eiro, taču VID ir paziņoja, ka veiks tajā auditu un draudošais uzrēķins ir apmēram 100 000 eiro.

Juriste iesaka pieteikt uzņēmuma maksātnespēju, nevis to likvidēt, jo tam savu piekrišanu varētu nedot VID. Savukārt, ja piesaka maksātnespēju, tad VID uz auditu vispār var neatnākt. Turklāt tādā veidā visas nepatikšanas var norakstīt uz neveiksmi biznesā.

Juriste arī apliecina, ka uzņēmumu “var pārrakstīt” uz citu firmu.

“Bet vienīgi ieteiktu [pārrakstīt] ne uz tām pašām personām, kas šobrīd ir. Jo šobrīd VID ir izstrādājis savu sistēmu, pēc kā atpazīst uzņēmumu un uzņēmuma vadības, kas iesaistās šādos darījumos. Līdz ar to, ja vienam un tam pašam cilvēkam pieder vairāki SIA, vismaz pieci, vai viņš ir valdes loceklis vairākos uzņēmumos, iedarbojas  trauksmes poga. (..) Tāpat arī juridiskās adreses - ja vienā juridiskā adresē ir vairākas firmas, tad viņi arī pēta un skatās,” stāsta “Jurists ABC” pārstāve.

Viņa apliecina, ka “jaunie īpašnieki” nule dibinātajam uzņēmumam var būt radinieki.

Pārmaiņas var ieviest arī attiecībā uz mantu un īpašumiem. “Ne gluži pārlikt, bet pārdot. Lai samazinātu šo summu, kas ir darījuma summa, var tikt sagatavoti kaut kādi akti, ka manta ir sliktā stāvoklī. Ja tā ir automašīna, tad var dabūt kaut kāda servisa izziņu, ka remonta izmaksas pārsniedz automašīnas vērtību un tad pārdot viņu par krietni… Līdz ar to jums ir pamats šo summu krietni samazināt un pārdot par daudz zemāku summu, nekā viņa ir vērta,” klāsta juriste. Viņš arī mierina, ka šīs pārmaiņas VID nebūs pa spēkam pārbaudīt. “Tas, kas nopirka, tas ieguldīja naudas līdzekļus, atremontēja… Lūk, viņš tagad izmanto to automašīnu. Tas nav pārbaudāms,” viņa nosaka.

AP norāda, ka tādējādi ir iespējams lēti izpārdot biznesu savējiem. Turklāt, ja nav milzīgu un pamatīgu pamatlīdzekļu jeb lielas mantas, tad problēmu vispār nav.

AP arī vēlas pie juristiem izzināt, ko darīt, ja pret esošās firmas amatpersonām jau ir noteikta kriminālatbildība par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Taču arī tad galvenais ir rīkoties tā, lai izskatās viss izskatās pēc saimnieciskas neveiksmes. “Valdes loceklis neatbild par to, ka ir nodokļu parāds. Bet par uzrēķinu, soda naudām gan jāuzņemas atbildību, jo ir pieļauta bezdarbība vai nolaidība, kādēļ šīs soda naudas ir radušās. Tās nav gluži saimnieciskās neveiksmes,” paskaidro juriste. Tāpēc galvenais ir nenovest situāciju līdz stadijai, kad ir soda naudas uzrēķins. Tāpēc parādu gadījumā valdes loceklim jāvēršas VID un jānoslēdz vienošanās, lai varētu parādu samaksāt kaut kādos termiņos.

Tādā veidā ir iespējams izvairīties no nodokļiem. Kopā daudzo parādnieku skaits valstij pašreiz ir apmēram 50 000. Gan fizisku, gan juridisku personu kopējā nodokļu parādu summa pārsniedz vienu miljardu eiro.

Vecrīgas krogu karaļa bizness turpina «rullēt»

Tiesa, nevar apgalvot, ka visi parādnieki ir negodīgi, jo uzņēmējdarbībā patiešām var būt neveiksmes. Turklāt arī uzņēmēju vide nav priecīga par notiekošo.

Ar garu degunu paliek ne tikai valsts, bet arī citi kreditori, kas pazudušajai firmai ir piegādājuši preces vai pakalpojumus vai arī izsnieguši kredītus.

Piemēram, pērn trauksmi cēla Ārvalstu investoru padome, norādot, ka bieži maksātnespējas procesi ir sākti novēloti. Tas nozīmē, ka mantu negodīgie uzņēmēji jau ir paspējuši nobēdzināt.

Arī VID atzīst, ka nodokļu maksātāji, uzzinot, piemēram, par nodokļu auditu, veido fiktīvu uzņēmumu ķēdes un pārraksta aktīvus uz tiem.

Proti, reāli piedzenamo parādu summa no auditiem ir ļoti niecīga, apmēram 1,5%.

Tomēr uzņēmuma īpašnieku, kura vadīšanas laikā uzņēmumā radies nodokļu parāds, VID iekļauj riska personu vidū. Turklāt, ja aktīvu atsavināšana notikusi ļaunprātīgi, pārliekot tos uz radiniekiem, tad parāds paliek uz valdes locekļa pleciem. Tādās reizēs VID materiālus sūta uz policiju.

Tikmēr Odaime valsts svētku priekšvakarā Vecrīgā ir atvēris jaunu restorānu – “Ogle”. To apsaimnieko firma “ZG restorāns”, kas nu jau par 75% pieder Rolandam Nāzaram jeb Odaimes sievas Anitas dēlam. Vēl vairāk – “ZG restorāns” pieder visa Vecrīgas ēka Kaļķu ielā 4 kopā ar zemi zem tās. Zemesgrāmatas dati liecina, ka firma to ir nopirkusi pērn - 2016. gadā - par trim miljoniem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt