Vai Ziemeļkorejā ir Covid-19?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Oficiāli apstiprinātu datu par saslimstību ar Covid-19 Ziemeļkorejā nav. Šī valsts viena no pirmajām pasaulē noteica radikālus pretepidēmijas pasākumus. Šie pasākumi tiek īstenoti un paplašināti, nesen tika atzīts oficiāli sniegtā informācijā – pirmo reizi kopš pandēmijas sākuma.

Ziemeļkorejas informācijas aģentūra KCNA vēsta, ka visos valsts reģionos "tiek veikti preventīvi pasākumi pret plaši izplatījušos un ārkārtīgi bīstamo vīrusu infekciju, kas kļuvusi par pasaules mēroga katastrofu".

Viss darbojas, taču ir novirzes

Ziemeļkorejas Veselības ministrijas pārraudzībā strādā īpašs informācijas dienests, kā arī ir uzkrātas materiālu rezerves, kas nepieciešamas ārkārtējiem pasākumiem pret epidēmiju. Vienlaikus notiek aktīvs darbs vakcīnas pret vīrusu radīšanai, ziņo KCNA.

Centrālā komiteja veselības aprūpes jautājumos analizē atsevišķas novirzes pretepidemioloģiskajā darbā, rīko regulāras telekonferences un savlaicīgi veic nepieciešamos pasākumus. Ārkārtējie štābi cīņai ar epidēmiju pastiprina kontroli pār karantīnas, pārbaudes un dezinfekcijas pasākumu īstenošanu, lai novērstu Covid-19 un citu sezonālo infekcijas slimību izplatību, KCNA vēstīja 8.maijā.

Par "atsevišķām novirzēm" paskaidrojumi oficiālajā informācijā nav sniegti, taču, iespējams, domātas grūtības, kas radušās Ziemeļkorejas slimnīcām Covid-19 slimnieku pieplūduma dēļ, pieļauj Francijas radio RFI portāls.

KCNA sniegtā informācija publicēšanas laika ziņā sakrīt ar apsveikumu, kuru Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns nosūtīja Ķīnas vadītājam Sji Dzjiņpinam saistībā ar veiksmīgu Covid-19 izplatīšanās novēršanu. Kims paudis pārliecību, ka "Ķīnas partija un tauta nostiprinās jau gūtos panākumus, tos neatlaidīgi turpinās un panāks galīgo uzvaru ģenerālsekretāra Sji Dzjiņpina gudrajā vadībā", teikts apsveikumā.

Nākamajā dienā Ķīnas prezidents nosūtīja atbildes vēstuli, kurā aicināja nostiprināt sadarbību cīņā ar jauno koronavīrusu un piedāvāja palīdzību, norādot, ka Phenjanas veiktie pasākumi "ved uz pozitīvu progresu" pandēmijas iegrožošanā.

Testēšana notiek, inficēto nav

Kopš pandēmijas paša sākuma Ziemeļkorejas varas iestādes uzstāj, ka valstī nav un nav bijis Covid-19 gadījumu. "Līdz šim neviens cilvēks mūsu valstī nav inficējies ar koronavīrusu. Mēs esam veikuši zinātniski pamatotus preventīvus pasākumus, tādus kā testēšana un karantīna visiem, kas iebrauc mūsu valstī, rūpīga visu preču dezinfekcija, robežu slēgšana, gaisa un jūras satiksmes pārtraukšana," aprīļa sākumā paziņoja Ziemeļkorejas pretepidēmijas štāba direktors Paks Mjonsu.

Ziemeļkorejas varasiestādes patiešām zibenīgi reaģēja uz draudiem. 21.janvārī tika aizliegts iebraukt valstī ārzemju tūristiem. Visiem diplomātiem Phenjanā tika noteikta mēnesi ilga karantīna. Tika ieviesta vēl stingrāka iedzīvotāju pārvietošanās kontrole.

Atskaitēs Covid-19 gadījumu skaits Ziemeļkorejā stabili paliek nulle, taču valsts vadības pārstāvji, oficiāli noraidot infekcijas izplatīšanos, marta beigās privāti vērsušies pie citu valstu organizācijām, lūdzot palīdzēt ar testēšanas komplektiem un aizsarglīdzekļiem. Tomēr, kā ziņoja aģentūra "Reuters", pašu ziemeļkorejiešu ieviesto stingro noteikumu dēļ palīdzības krava no starptautiskajām organizācijām uz kādu laiku iestrēgusi uz robežas.

Aizdomīgi gadījumi

Pasaules Veselības organizācijas oficiālais pārstāvis Ziemeļkorejā Edvīns Salvadors paziņoja, ka līdz aprīļa sākumam pārbaudīti 709 cilvēki, tostarp 11 ārzemnieki, un Covid-19 nav atklāts nevienam no pārbaudītajiem. Tobrīd karantīnā atradās 509 cilvēki, bet kopš gada sākuma karantīnā Ziemeļkorejā bijuši apmēram 25 tūkstoši cilvēku.

Vēl februārī tika saņemtas ziņas par inficēšanās gadījumiem ar Covid-19 simptomiem pierobežas pilsētā Sinijdžu un vēl trīs Ziemeļkorejas reģionos. Martā tika vēstīts, ka Ķīnas pierobežas rajonā miruši vismaz 100 Ziemeļkorejas karavīri. Ziemeļkoreja nav atzinusi šos gadījumus un nav paziņojusi par tiem Pasaules Veselības organizācijai, raksta Vašingtonas domnīcas "Stimsona centrs" (The Stimson Center) Ziemeļkorejas jautājumiem veltītais informācijas portāls "38 North".

Līdz marta beigām daudzos Ziemeļkorejas uzņēmumos notika izglītojošas lekcijas par pandēmiju, kuru apmeklējums bija obligāts. Daži lektori pretēji oficiālajai nostādnei stāstīja par to, ka jaunais koronavīruss jau izplatās vismaz trīs vietās valstī, tostarp Phenjanā, ziņo "Radio Brīvā Āzija".

Kāpēc izlikties, ka viss ir labi?

Kāpēc Phenjana tik stūrgalvīgi uztur valsts "Covid-19 nulles statusu"? Portāla "38 North" analītiķi nosauc divus iespējamos iemeslus. Pirmkārt, varas iestādes mēģina apslāpēt tautas satraukumu. Jaungada runā Kims Čenuns aicināja līdzpilsoņus uz jauniem pūliņiem nacionālajā atdzimšanā un pašpietiekamības sasniegšanā. Covid-19 krīze var pārtraukt pēdējo gadu ekonomikas izaugsmi, taču vienlaikus varas iestādēm dod iespēju paziņot, ka dzīve Ziemeļkorejā ir daudz drošāka salīdzinājumā ar valstīm, kuras pret to nosaka sankcijas.

Otrkārt, Ziemeļkoreja, iespējams, īsteno politiku "pagaidīsim un paskatīsimies", pirms atklāt savus turpmākos soļus. Var būt, ka no Phenjanas puses sekos jauni lūgumi pēc palīdzības apvienojumā ar samiernieciskiem žestiem attiecībā uz kodolprogrammu. Pagaidām režīms rada šķietamību, ka tiek galā ar iekšējo un ārējo spiedienu, un demonstrē, ka Kims Čenuns visu kontrolē.

Taču, tā kā nav masu testēšanas un caurskatāmības, izvairīties no Covid-19 postošās ietekmes nav iespējams. Ziemeļkorejas vadībai pēc iespējas drīzāk jāpublisko precīzi dati par saslimstību ar Covid-19, lai uzlabotu savas perspektīvas saņemt medicīnisko un finansiālo palīdzību, kas nepieciešama šīs krīzes pārvarēšanai, – tas ir pilnīgi Kima Čenuna interesēs, raksta "38 North".

Rakstu oriģinālvalodā lasiet Rus.lsm.lv!
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti