Vai Saeimas deputāts Mārtiņš Šics runā patiesību?

Saeimas deputāts Mārtiņš Šics (Latvijas Reģionu apvienība) 17.maija Saeimas sēdē bija viens no opozīcijas pārstāvjiem, kas rosināja izteikt neuzticību  veselības ministrei Andai Čakšai (Zaļo un Zemnieku savienība) un ar kritisku runu uzstājās debatēs. Savu uzrunu Šics sāka ar atsaukšanos uz pasaules valstu veselības aprūpes sistēmu reitingu un Latvijas vietu tajā.

"Rokās es turu, šķiet, vienu no svaigākajiem Pasaules Veselības aizsardzības organizācijas dokumentiem – rangu par veselības aprūpes sistēmām. Latvijas vieta Nr.105, un mēs esam apsteiguši tādas valstis kā Indiju, Pakistānu, Nigēriju, Mjanmu, Čadu. Labāki par mums ir Irāka, Bulgārija, Lībija, Bangladeša, Maķedonija, Libāna."

“Melu detektors” pārbaudīja Šica teikto un secināja, ka deputāts, pašam nezinot, par “vienu no svaigākajiem” nosaucis pirms 18 gadiem tapušo Pasaules Veselības organizācijas (PVO) veselības aprūpes sistēmu salīdzinājumu. PVO tajā sarindoja 191 valsts sistēmas, ņemot vērā iedzīvotāju veselības stāvokļa un dažādus pakalpojumu kvalitātes un godīga finansējuma sadales rādītājus. Latvija tajā patiesi ierindota 105.vietā.

Telefonsarunā “Melu detektoram” Šics sacīja, ka, gatavojot runu, kopā ar vienu no frakcijas tehniskajām darbiniecēm vēlējies atrast veselības sistēmu salīdzinājumu pa valstīm.

Minētais dokuments bijis pirmais, ko pēc attiecīgu atslēgas vārdu ievadīšanas uzrādījis interneta pārlūka meklētājs. Deputāts gan esot ievērojis, ka uz paša dokumenta nav minēts tā tapšanas gads, taču pieļāvis, ka meklētāja pirmajam piedāvātajam salīdzinājumam laika ziņā jābūt aktuālam, turklāt tas bijis labs ilustratīvais materiāls viņa runā paustajam. “Es ar ''Googli' karot īsti negribu, bet, ja jūs man sakāt, ka tas ir 2000.gads …” sacīja Šics, kuram “Melu detektora” teiktais bija pārsteigums.

PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne “Melu detektoram” apstiprināja tīmeklī viegli atrodamo informāciju, proti, 2000.gada reitings bija pirmais un vienīgais šīs organizācijas veidotais veselības aprūpes sistēmu salīdzinājums. Reitings saņēma daudz kritikas par metodoloģiju un rezultātu objektivitāti. “Pieredze nebija pati labākā, un mēs nekad to vairs neesam darījuši,” sacīja Rūrāne un uzsvēra, ka, pirmkārt, jau novecojušās informācijas dēļ ir nekorekti izmantot šo reitingu kā raksturojumu Latvijas veselības aprūpei. PVO ikgadējos statistikas ziņojumos turpina salīdzināt dažādus saslimstības, finansējuma un citus veselības aprūpes sistēmas raksturojošus rādītājus, taču vairs neveido visaptverošus reitingus.

Birka: Ārpus konteksta

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt