Vai Pēteris Stradiņš stāsta patiesību, ka pret Covid-19 vakcinētie praktiski nav infekciozi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tā valsts vakcinācijas biroja videomateriālā paziņoja ārsts Pēteris Stradiņš, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs. "Melu detektora" pārbaude parādīja, ka tas ir pārspīlējums, – pilnībā vakcinētie var gan inficēties, gan inficēt citus. Taču daudz retāk, salīdzinot ar nevakcinētajiem.

Citāts

"Vakcīna mūs pasargā, un tas ir pierādīts, no slimības smagajām formām. Un otra lieta, no kā tā pasargā — tā mazina vīrusa izplatību. Cilvēks, kas ir vakcinējies, praktiski nevar pārnest vīrusu citam."

2. jūlijs, "Twitter" konts "Vakcinācija Latvijā"

2. jūlijs, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) "Facebook" konts

Kas par to ir zināms

"Covid-19 vakcīnas ir droša aizsardzība pret simptomātisku saslimšanu ar Covid-19, taču nav zināms šo vakcīnu efekts uz vīrusa transmisiju sabiedrībā jeb asimptomātiska vīrusa pārnēsāšanas iespēju un nodošanu tālāk citiem. Tas nozīmē, ka vakcinētam cilvēkam var nebūt Covid-19 simptomu, taču viņš var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti," par riskiem informē valdības portāls  Covid19.gov.lv. 

Patiešām, vakcinētajiem iespēja saslimt (tostarp bez simptomiem) ir daudz mazāka nekā nevakcinētajiem, taču tāda ir. Un tāds cilvēks būs infekciozs arī citiem, tomēr mazāk nekā nevakcinētais, teikts virknē medicīnas tematikai veltītu rakstu. Piemēram, šajā, kas publicēts ASV Slimību kontroles un profilakses centra mājaslapā, sacīts, ka "vakcinētie potenciāli var inficēties un izplatīt vīrusu", lai gan ar mazāku iespējamību.

"Reālajā dzīvē tas ir iespējams, taču maz ticams scenārijs. Ir arī vakcinētie, kuri inficējas, ir tie, kuriem pēc potēšanas neizstrādājas imunitāte, bet tas drīzāk ir izņēmums," Rus.lsm.lv teica Stradiņa slimnīcas infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis. Pēc viņa vārdiem, par to liecina arī Lielbritānijas pieredze, kur vakcinācijas efekts uz vīrusa izplatīšanos ir "milzīgs, tomēr, protams, ne simtprocentīgs".

Tiesa, vīrusa delta jeb Indijas celma izplatīšanās šo statistiku var mainīt uz slikto pusi, jo šis celms ir ārkārtīgi agresīvs un infekciozs, sacīja Dumpis.

Ko zinātnieki precīzi nezina

Ir zināms, ka pilnībā vakcinētajiem, ja viņi tomēr saslimst ar Covid-19, ir pazemināta tā dēvētā vīrusa slodze – vīrusa daļiņu klātbūtne viņu izdalījumos, tostarp siekalās. Līdz ar to samazinās risks inficēt apkārtējos, piemēram, ar mikropilieniem – izelpojamā "kovida deva" var izrādīties tam nepietiekama.

Problēmas rada tas, ka nav pilnīgas skaidrības, kāda vīrusa slodze ir pietiekama inficēšanai. Daudz kas atkarīgs gan no cilvēka imūnsistēmas stāvokļa, gan no kontakta ar saslimušo ilguma. Ir arī grūti praksē pārbaudīt, par cik lielu daļu vīrusa pārneses gadījumu ir "atbildīgi" vakcinētie, – lai to uzzinātu, būtu jāizseko visas inficēšanās ķēdītes līdz pēdējai. Situāciju vēl vairāk sarežģī infekciozāku vīrusa celmu, piemēram, tā paša delta varianta, izplatīšanās.

Taču aptuveni novērtējumi ir. Piemēram, partnerībā ar ANO strādājošās Globālās vakcīnu alianses (GAVI) portālā lasāms par Lielbritānijā veikta pētījuma rezultātiem, ka, ja vakcinēts cilvēks tomēr saslims ar Covid-19, iespējamība, ka viņš kādu inficēs, samazinās vismaz par 40–60%, tātad vidēji divas reizes. Citiem vārdiem, viens saslimis vakcinētais vienādos apstākļos inficē vidēji divas reizes mazāk cilvēku nekā nevakcinētais.

Ko tas nozīmē Latvijai

Piemēram, pagājušā gada rudenī maksimālais fiksētais izplatības koeficients Latvijā bija 1,8 – tātad desmit inficētie aplipināja vidēji 18 cilvēkus. Šī rādītāja samazināšanās par 50% nozīmētu, ka desmit saslimušie nodotu vīrusu deviņiem veselajiem, un tas, esot citiem vienādiem apstākļiem (neizplatoties jauniem lipīgākiem celmiem, saglabājoties ieviestajiem ierobežojumiem un ievērojot sociālo distancēšanos), nozīmētu pandēmijas pakāpenisku apdzišanu, neveicot papildu pasākumus.

Ko atbildēja Pēteris Stradiņš

Viņš arī atsaucās uz to, ka saslimušajiem vakcinētajiem vīrusa slodze būtiski samazinās, un uz Izraēlā veiktu pētījumu (publicēts februārī; pdf, tajā teikts, ka gaidāmā samazināšanās var būt 1,6 līdz 20 reizes. – S.P.) Turklāt Stradiņš atzīst, ka vīrusa pārneses riski šādā gadījumā sarūk, tomēr neizzūd pilnībā: 

"Ir pilnīgi skaidrs, ka vakcinētajam ir grūti inficēt vakcinēto. Protams, ka var būt kādi izņēmumi un teorētiski risks pastāv. Īpaši, ja pacients ir imūnsupresēts. Arī kontakts starp vakcinētiem un nevakcinētiem nevar tikt uzskatīts par pilnīgi drošu abām pusēm." 

Pastāv arī bažas par delta variantu, ka tas varētu izplatīties vakcinēto vidū, jo ir ārkārtīgi lipīgs, norādīja Stradiņš (To pašu Rus.lsm.lv teica arī Uga Dumpis). "Tomēr, kas ir skaidrs, ka, ja arī vakcinēts cilvēks saslimst, tad nenonāk silmnīcā ar smagu slimības formu," uzsvēra dakteris Stradiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti