Panorāma

Grieķijas prezidente apmeklē Rīgu

Panorāma

Panorāma

"Zeme, kur dzer": alkohola sekas organismam

«Vai es nomiršu?» Alkoholiķi mēdz sabeigt savu veselību tiktāl, ka dzīvība karājas mata galā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vairāk nekā 60 dažādas hroniskas slimības un akūti stāvokļi – tas ir posts, kādu cilvēka ķermenim var nodarīt alkohola lietošana. Bieži dzeršana ir iemesls dažāda veida traumām – alkohola reibumā var smagi krist, iekļūt ceļu satiksmes negadījumos, kāds agresijā ar dūri izsitis stiklus un smagi savainojies, un traumu uzskaitījumu var turpināt. Taču otra liela grupa ir dažādas slimības jeb alkohola nodarītais posts cilvēka iekšējiem orgāniem – grādīgo dzērienu ietekmē īpaši cieš aknas un nervu sistēma.

Tiesa, sīki izanalizējamu datu par to, cik, ar kādām un cik smagām alkohola izraisītām saslimšanām sirgst Latvijas iedzīvotāji, diemžēl nav. Speciālisti saka, ka jebkurai slimībai iemesls var būt arī ar alkohola lietošanu nesaistīts. Tomēr alkoholisko dzērienu ietekme uz slimībām un traumām ir būtiska un tā izpaužas dažādos veidos.

Aldis dzēris 40 gadus

Aldis aizvada savu divdesmit sesto no kopumā divdesmit astoņām dienām Jelgavas Ģintermuižā, piedaloties Minesotas programmā, lai uzvarētu savu alkohola atkarību. Ar viņu Latvijas Radio runāja par ceļu līdz šai programmai, par nākotnes plāniem un par to, kā alkohols ietekmējis viņa veselību. Aldis dzēris 40 gadus. Traumas alkohola reibumā viņam gan gājušas secen, taču, vaicāts par cita veida veselības problēmām, viņš atzīst – kamēr svarīgākā ir iedzeršana, tikmēr par savu veselību lielas vēlmes rūpēties nav. Protams, līdz brīdim, kamēr kaite neliek par sevi manīt.

«Vai es nomiršu?» Alkoholiķi mēdz sabeigt savu veselību tiktāl, ka dzīvība karājas mata galā
00:00 / 09:38
Lejuplādēt

"Sākās jau diezgan sen – padomju laikos. Piemēram, traktorists brauc zemi apart. Viņam nauda nav vajadzīga. Kad bija sausais likums – tad vai nu talonu, vai pudeli iedeva par zemes apstrādāšanu, malkas sagatavošanu, zāģēšanu, aizvešanu... Naudu tad nevajadzēja, iedeva pudeli. Un ar to jau sākās visa tā dzeršana," stāsta Aldis.

Aldis, bijušais alkohola atkarīgais, ārstējas Minesotas programmā, Ģintermuižā, Jelgavā.
Aldis, bijušais alkohola atkarīgais, ārstējas Minesotas programmā, Ģintermuižā, Jelgavā.

Viņš atzīst, ka pie ārstiem iets reti, bet – pat ja aiziets – nereti tiek melots. "Mēs neejam pie dakteriem un, kad mēs aizejam pie dakteriem, viņš jautā: "Kāda draudzība ar alkoholu?" Ko sakām?! "Nekādas draudzības!" Tā ir melošana! Beigsim melot."

Aldis atzīst – kas īsti ar viņu notiek, viņš lāgā nezina. Pēc Minesotas programmas esot iecere arī tomēr līdz ārstiem tikt.

Bojā aknas un plaušas, nieres cieš mazāk

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtā informācija par alkohola postu uz cilvēka veselību atklāj – zaļais pūķis atstāj ietekmi uz virkni orgānu un to sistēmu.

Piemēram, kuņģa un zarnu traktā alkohols var izraisīt kuņģa iekaisumu un čūlu, aizkuņģa dziedzera iekaisumu, kā arī divpadsmitpirkstu zarnas čūlu. Tāpat pārmērīga alkohola lietošana rada augstāku mutes, mēles un kakla, aizkuņģa dziedzera, kā arī resnās zarnas vēža risku.

Savukārt, runājot par nierēm, SPKC izceļ urīnceļu infekcijas, nieru bļodiņu iekaisumu, kā arī šī orgāna mazspēju. Tam gan nepiekrīt nefroloģe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centra virsārste un Nefrologu asociācijas prezidente Ieva Ziediņa. Viņa uzsver, ka nenoliedzami alkohola lietošana ir kaitīga veselībai kopumā, taču tiešu ietekmi uz nierēm grādīgais gan neatstāj. "Ir divi lieli pētījumi, un tajos netika konstatēta nedz labvēlīga, nedz nelabvēlīga ietekme uz nierēm. Alkohola lietošanai uz nierēm tiešas ietekmes nav," uzsver nefroloģe un piebilst – alkohola pārstrādāšanā sava loma ir aknām un kuņģa – zarnu traktam, taču nieres pilda vien alkohola izvadīšanas funkciju.

PSKUS nefroloģe, nefroloģijas klīnikas virsārste, Latvijas Nefrologu asociācijas vadītāja Ieva Ziedi...
PSKUS nefroloģe, nefroloģijas klīnikas virsārste, Latvijas Nefrologu asociācijas vadītāja Ieva Ziediņa.

Citādi gan ir ar aknām. SPKC sagatavotajā informācijā norādīts – aknu taukainā hepatoze jeb aknas aptaukošanās, kā arī alkohola hepatīts, ciroze un pat vēzis ir tas, ko var nodarīt grādīgais, kas šim orgānam nemitīgi jāfiltrē. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas aknu ārsts jeb hepatologs un infektologs Māris Liepiņš skaidro – akna ir ļoti izturīgs orgāns, kurš spēj funkcionēt arī pamatīgi ietekmēts, taču arī tai ir savs izturības mērs.

PSKUS neirologs, insulta vienības virsārsts Kristaps Jurjāns
PSKUS neirologs, insulta vienības virsārsts Kristaps Jurjāns

"Galvenais ir atturība. Aknas spēj labi funkcionēt arī tad, ja tās ir pamatīgi bojātas. Katrā ziņā, ja runājam par pārmērīgu lietošanu, pats svarīgākais ir pārstāt dzert alkoholu. Tad tas viss varētu beigties arī ļoti labi un no aknu viedokļa cilvēka dzīvildze, viņa labklājība ir ar labu perspektīvu. Bet diemžēl lielai daļai cilvēku, kuri ir alkohola atkarīgie, un sevišķi sievietēm, ir grūti cīnīties. Viņas, diemžēl, kad sajūtas labi, atgriežas pie alkohola lietošanas," saka ārsts.

Savu "zīmogu" zaļais pūķis atstāj arī uz elpošanas orgānu sistēmu. Alkohola mīlētājiem trīs reizes biežāk sastopami plaušu bojājumi.

Tas rada izmaiņas bronhos, plaušās, elpvadā un rīklē, veicina balss aizsmakumu, klepu, bronhītu un pneimoniju.

Grūtāk tikt pie bērna

Taču ar nierēm, aknām un plaušām viss nebeidzas. Grādīgo dzērienu pārlieku bieža lietošana ietekmē arī reproduktīvo sistēmu un bērna veselību, ja māte ir gaidībās. Par šiem jautājumiem ar saviem pacientiem nereti nākas runāt arī ģimenes ārstei Līgai Kozlovskai, kura praktizē Balvu pusē un atzīst – laukos biežāk nekā pilsētā ģimenes ārsts veic arī ginekologa – reproduktologa pienākumus.

Kādreiz cilvēks aizdomājas un pārtrauc alkohola lietošanu, jo ir nepieciešama motivācija. Piemēram, ja pāris nevar ieņemt bērniņu, tad viens no iemesliem, izzinot slimības vēsturi, – tā ir alkohola lietošana. Alkohols ļoti ietekmē un bojā olšūnas. Olnīcas nespēj aizsargāt olšūnas.

Etilspirts ir praktiski vienīgā kaitīgā viela, kas iet caur olnīcu apvalku, un to bojāšana ir neatgriezeniska. Turklāt problēmas ir arī vīriešiem.

Pēc katras alkohola lietošanas "tūres", alkohols tieši sēkliniekos saglabājas visilgāk – 72 stundas," stāsta Kozlovska.

Ārste atgādina arī par alkohola nelabvēlīgo ietekmi uz augli. Proti, topošās māmiņas, kuras lieto alkoholu, savus bērnus pakļauj nopietniem veselības riskiem. Tāpat, lietojot alkoholu grūtniecības laikā, pieaug spontānā aborta risks, kā arī varbūtība, ka mazulis piedzims nedzīvs vai ar samazinātu svaru. Tāpat alkohola lietošana grūtniecības laikā var veicināt bērna fiziskās un psihiskās attīstības traucējumus.

Būtiski cieš psihe

Atgriežoties pie problēmām, kuras grādīgo lietošanas dēļ iespējams iegūt jau pieaugušā vecumā, nedrīkst aizmirst sirds un asinsvadu sistēmu. Šeit alkohols var būt vainīgs pie augsta asinsspiediena, sirds muskuļu saslimšanām, ritma traucējumiem un citām sirds slimībām, liecina SPKC sniegtā informācija.

Retāk dzirdēts par alkohola ietekmi uz nervu sistēmu, taču patiesībā šeit ietekme ir viena no vislielākajām, 

saka neirologs, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas insulta vienības virsārsts Kristaps Jurjāns. Tiesa, ārsts arī piebilst: "Ja ir jāizvēlas starp antidepresantu vai miega zālēm vakarā, vai vienu glāzi vīna, – tad labāk izvēlēties to glāzi vīna."

Taču grādīgos dzērienus lietojot daudz un ilgstoši, situācija ir pilnīgi pretēja. Lai nomāktu smadzeņu hiperaktivitāti, rodas vēlme pēc arvien lielākām alkohola devām. Tāpat rodas trīce, atmiņas zudumi, krampji, pat alkohola delīrijs. Hronisks alkoholisms var radīt arī nopietnus un neatgriezeniskus bojājumus.

"Hroniska lietošana izmainīs B vitamīnu uzņemšanu un metabolismu. B vitamīni ir kardināli svarīgi nervu sistēmai, un ilgstošas alkohola lietošanas dēļ B vitamīnu uzņemšana nenotiek. Līdz ar to veidojas izmaiņas smadzenēs, var veidoties izmaiņas arī perifērajos nervos, radot tā saucamo polineiropātiju, kas izpaužas ar jušanas traucējumiem kājās un rokās, kas pakāpeniski palielinās. Šīs izmaiņas smadzenēs var būt saistītas ar atmiņas traucējumiem, ar izpildfunkciju traucējumiem, ar gaitas traucējumiem, un ne vienmēr šīs situācijas ir atgriezeniska rakstura," saka ārsts Jurjāns.

SPKC pie alkohola izraisītām veselības problēmām piemin arī, piemēram, personības izmaiņas un miega traucējumus. Alkohols ir arī depresants. Tāpat pārmērīga alkohola lietošana palielina otrā tipa cukura diabēta risku.

Dzīvība karājas mata galā

Anestezioloģe reanimatoloģe Anete Geršmane šobrīd strādā Liepājas reģionālajā slimnīcā. Viņa saskaras ar pacientiem, kuri alkoholisma dēļ savu veselību nomocījuši tik tālu, ka dzīvība karājas mata galā. "To sajūtu gan ir grūti aizmirst, kad viņa man paskatījās acīs un paprasīja:

"Vai es nomiršu?" Un es nevaru pateikt, ka nē, jo viņa var nomirt. Un ļoti iespējams, ja ne šinī reizē, tad nākamajā," par sarunu ar kādu pacienti stāsta Geršmane.

Ārste arī ikdienā redz daudz traumu, kuras gūtas tieši alkohola reibumā. "Traumas gadās ne tikai hroniskiem alkohola lietotājiem, bet arī viena ballīte var beigties traģiski. Un ne vienu vien reizi esam tādas redzējuši. Arī jauniem cilvēkiem, kuri paliek invalidi uz visu mūžu – guloši, kopjami, nerunājoši, barojami caur zondēm," uzsver Geršmane.

Ar likteni spēlēties sanācis arī Jānim. Viņš Jelgavā, Ģintermuižā, ir jau kopš septembra un piedalās gadu ilgā programmā, lai tiktu vaļā no narkotiku un alkohola atkarības. Jau otro reizi. Viņam ir 29 gadi, dzert viņš sācis 12 gadu vecumā, un traumu viņam ir ne mazums. Teju visas gūtas reibumā.

"Pirmie man bija lūzumi. Atceros – vienreiz es situ. Tur bija kaušanās dzeršanas laikā. Tad es kaut kur situ, salauzu roku. Nokritu. Sasitumi, lūzumi. Atceros – vienreiz paslīdēja kāja un pārplēsu cīpslas kājai. Tad es kaut kur esmu lecis no augstuma lejā un salauzis kaulus. Bet, kad es pirmo reizi te nonācu, tad bija izdauzīti zobi. Tad es atceros – bija ļoti smaga trauma, kad es dusmu lēkmē izsitu durvju stiklu ar kulaku. Pārgriezu artēriju rokai, un man draudēja noasiņošana. Ribas lauztas ir bijušas vairākas reizes," uzskaita Jānis.

Ne tikai iespaidīgs traumu uzskaitījums ir Jāņa īsajā dzīves gājumā. Viņu ir piemeklējušas arī cita veida veselības problēmas. Galvenokārt bojāta viņa nervu sistēmu. "Sākās man 15 gados – pirmo reizi izmērīju asinsspiedienu, man bija nenormāli augsts. Dažādas sāpes – mistiskas, neizskaidrojamas. Un tad es nonācu pie diagnozes – veģetatīvā distonija. Man speciālisti teica, ka tas viss ir no agrīnās lietošanas. Ir bijuši arī nieru bojājumi, kad es biju pārlietojies medikamentus ar alkoholu kopā. Visizteiktākā problēma tagad – migrēna. Nu jau es tagad 9 mēnešus esmu skaidrā, un man reizi mēnesī ir spēcīgas migrēnas lēkmes," stāsta Jānis.

Citiem cilvēkiem, kuri, iespējams, ir atkarības gūstā, Jānis iesaka censties saprast – atkarība nebeigsies labi. Tāpat viņš aicina novērtēt iespējas meklēt un saņemt palīdzību.

Savukārt tuviniekiem un sabiedrībai jāsaprot, ka atkarība ir slimība, nevis vienkāršs gribasspēka trūkums. Tajā pašā laikā nevajagot aizrauties ar pārlieku palīdzēšanu, jo tad var pietrūkt motivācijas, lai izrautos no atkarības purva. Censties meklēt palīdzību, pirms ir par vēlu, iesaka arī otrs stāsta varonis – Aldis. Nereti pēc palīdzības nāk cilvēki, kuri jau zaudējuši autovadītāja tiesības, darbu un ģimeni. Taču, jo vairāk jau ir zaudēts, jo grūtāk ir atgūties. Un tieši tāpat ir ar veselību – jo ilgāk tā bojāta, jo grūtāk to atjaunot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti