Vai Augulim taisnība, ka ZZS vakcinācijas jautājumos bijusi valdību atbalstoša?

Vai Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) vakcinācijas lēmumos ir bijusi valdību atbalstoša, kā stāsta tās deputāts Uldis Augulis? To pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" žurnālisti pētīja faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākajā melu un mītu apskatā.

Vai Augulim taisnība, ka ZZS vakcinācijas jautājumos bijusi valdībai atbalstoša?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šopavasar Saeima izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju par valdības kļūdaino rīcību pandēmijas pārvarēšanā. Novembra beigās komisijas sēdē tās locekļi iztaujāja valdības vadītāju Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība") par vakcinācijas organizēšanu. ZZS deputāts Augulis jautāja premjeram, kāpēc koalīcija jau vasarā nav pieņēmusi lēmumu par obligātu vakcinēšanos pedagogiem, mediķiem un aprūpes centru darbiniekiem.

"Vasarā, kad bija iesniegts likums par piespiedu vakcinēšanu, jūs atsaucāt šo likumu, bet 27. jūnijā jūs tikāt informēts no ekspertiem, kas varētu notikt septembrī, oktobrī, ja nesekos rīcība. Pie tam Ministru kabinets vēl mēnesi aizgāja atvaļinājumā. Kāpēc tad jūs kā valdības vadītājs un koalīcija nevarēja tajā brīdī pieņemt šo lēmumu?" vaicāja Augulis.

Kariņš garā atbildē skaidroja, ka vasarā Saeimā šādam lēmumam nebija vairākuma balsu un norādīja, ka, saslimstībai mazinoties, trūka atbalsta arī sabiedrībā. Atbildes vidū premjers iestarpināja, ka nezina, vai Augulis pats šādu likumu atbalsta.

Augulis, noklausījies Kariņa atbildi, sacīja, ka sapratis – koalīcija nevarēja vienoties, un turpināja: "Par to, vai mēs esam pret vakcināciju vai ne: mēs vienmēr esam bijuši atbalstoši, mēs esam priekšzīmīgi vakcinējušies, uz ko esam arī aicinājuši, mēs esam atbalstījuši arī 720. noteikumu lēmumprojektu, kad tas bija Saeimā, tā ka mēs esam bijuši valdībai atbalstoši. Bet, paldies, tad ir saprotams, ka koalīcija nevarēja vasarā vienoties, lai šis likumprojekts virzītos."

Vai tiešām ZZS bijuši atbalstoši? Ne gluži. Vasarā, kad Saeimā nonāca Auguļa pieminētais sākotnējais likumprojekts par obligātu vakcināciju tikai noteiktām grupām, ZZS ne tikai paziņoja, ka kategoriski pret to iebilst, bet arī solīja, ka pieņemšanas gadījumā vāks deputātu parakstus, pieprasot Valsts prezidentam šādu likumu neizsludināt.

Lūk, ZZS valdes priekšsēdētāja Edgara Tavara teiktais Latvijas Radio 20. jūlijā: "Jā, mēs esam gatavi vākt šo konstitucionālo mazākumu – vismaz 34 Saeimas deputāti – ar aicinājumu Valsts prezidentam Levita kungam apturēt šā likuma grozījumus, lai notiktu tautas nobalsošana. Apzinoties, ka šis process ir sarežģīts."

Augulis tagad skaidroja, ka gan pats, gan kolēģi partijā tiešām iebilduši pret obligāto vakcināciju, taču koalīcijai nekas neesot traucējis šādu lēmumu tomēr virzīt.

"Mēs esam bijuši par to, ka vakcinācija ir brīvprātīga. Un koalīcija ar pietiekošam balsīm varēja šo likumprojektu virzīt uz priekšu, neviens jau netraucēja. Viņi jau paši to neizdarīja," teica Augulis.

Vai solījums vākt parakstus un rosināt tautas nobalsošanu nav traucēšana? Augulis norādīja, ka tādas vienošanās ZZS nav bijis un Tavara toreiz teiktais bijusi tikai viņa paša iniciatīva.

Augulis sacīja, ka ar vārdiem "esam bijuši valdībai atbalstoši" domājis frakcijas atbalstu rīkojumam Nr.720 jeb ārkārtas situācijas noteikšanai oktobra vidū. Tad jau ļoti augstas saslimstības apstākļos parlaments apstiprināja arī valdības plānu no novembra vidus prasīt obligātu vakcinēšanos ne vairs tikai dažās nozarēs, bet jau visiem klātienē strādājošiem cilvēkiem. Taču arī šim lēmumam pilna ZZS atbalsta nebija. No kopumā desmit frakcijas deputātiem ''par'' balsoja tikai pieci, viņu vidū arī Augulis. Divi bija pret, trīs balsojumā nepiedalījās.

Tātad var strīdēties, vai tiešām ZZS vakcinācijas aptveres palielināšanā bijusi valdību atbalstoša. Puse frakcijas par valdības piedāvāto risinājumu balsoja tikai tad, kad slimnīcas jau bija pilnas un koalīcija citu izeju no krīzes vairs neredzēja. Savukārt iepriekšējo valdības mēģinājumu līdzīgā veidā veicināt vakcinēšanos ZZS ne tikai asi kritizēja, bet arī solīja apstrīdēt pat ar referenduma rīkošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt