Vai Artis Pabriks saka patiesību par Covid-19 ierobežojumiem Vācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vācijā cilvēki, kuriem ir negatīvs Covid-19 ātrā testa rezultāts, var saņemt sertifikātu, kas dod tiesības vienu dienu apmeklēt restorānus, kino, koncertus un citas vietas, kas iepriekš bija slēgtas ierobežojumu dēļ. Pirms dažām dienām par to paziņoja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) – un izraisīja kritiku, tostarp no latviešiem, kuri “dzīvo kādā citā Vācijā”, kur pagaidām gandrīz nekas nestrādā. Kā noskaidroja “Melu detektors”, Pabrika vārdi attiecas nebūt ne uz visu Vāciju, kurā dzīvo 83 miljoni cilvēku, bet tikai uz vienu pilsētiņu ar 90 tūkstošiem iedzīvotāju, un tur tā nav izveidojusies prakse, bet nupat sākts eksperiments.

Citāts:

“Vācijā tiek piedāvāts aptiekās un citur veikt ātro testu un ar tur izsniegtu sertifikātu tajā dienā iespējams iet uz koncertiem, kino, restorāniem un citur.”

Ieraksts tviterī, 2021. gada 16. martā:

Modelis visai Vācijai?

Tībingene ir neliela universitātes pilsētiņa Vācijas dienvidrietumos, iedzīvotāju skaits – apmēram 90 tūkstoši, un no tiem trešā daļa ir studenti, kas mācās pasaulē pazīstamajā Tībingenes Universitātē, vienā no vecākajām Vācijā. Sākot no otrdienas, 16. marta, Vācijas plašsaziņas līdzekļi šo pašvaldību dēvē par “koronavīrusa paraugpilsētu”.

“Jūs drīkstat nākt atkal! Pirms apmeklējuma – bezmaksas eksprestests pie galvenās ieejas teātrī. Lūdzu, apmeklējuma laikā uzlieciet maskas. Zālē visi sēž lielā attālumā no kaimiņiem,” savā interneta vietnē vēsta viens no Tībingenes teātriem.  

Teātri, kinoteātri, muzeji, restorāni (pagaidām tikai āra terases) un citas vietas, kuras iepriekš bija slēgtas ierobežojumu dēļ, šajā pilsētiņā ir atkal atvērtas kopš 16. marta.

Ar vienu noteikumu – apmeklētājiem jābūt sertifikātam (ir gan papīra versija, gan versija viedtālruņiem) par negatīvu SARS-Cov-2 testa rezultātu. Sertifikāta derīguma termiņš ir viena diena. Testēšanas vietas ir teltis pilsētas centrā. Prasības valkāt maskas un ievērot distanci paliek spēkā.

Tā nav pastāvīga prakse, bet trīs nedēļu eksperiments, kas turpināsies līdz 4. aprīlim. Projektu “Drošā atvēršana” apstiprinājusi Bādenes-Virtembergas federālās zemes valdība, kura ar Tībingenes eksperimenta palīdzību cer gūt atbildi uz ierobežojumu dēļ cietušajai ekonomikai vitāli svarīgu jautājumu – vai ir iespējams pasargāt cilvēku veselību un dzīvību nevis ar stingriem ierobežojumiem (tādi pašlaik ir aktuāli Vācijā), bet intensīvi izmantojot eksprestestus? Eksperimentā plānots izmantot līdz 250 tūkstošiem eksprestestu nedēļā, ziņo Vācijas dienvidrietumu sabiedriskā raidorganizācija SWR.

Kāpēc tieši Tībingene? 

Jau kopš oktobra šī pilsēta aktīvi izmantoja iedzīvotāju bezmaksas masu eksprestestēšanu. Vācijas plašsaziņas līdzekļos šī koncepcija – un tās rezultativitāte – izraisīja ažiotāžu un pat tika nodēvēta par “Tībingenes modeli”. Pašvaldība uzskata, ka, daļēji pateicoties tam, saslimstības rādītāji pilsētā ir viszemākie visā Bādenes-Virtembergas federālajā zemē: pēc 8. marta datiem – 24,5 inficētie uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju septiņu dienu laikā (Vācijā kopumā - 69). Masu testēšana palīdz pārraut inficēšanās ķēdītes.

Turklāt vēl pirms eksperimenta pašvaldība ieviesa līdzīgas prasības tūristiem, kuri te ierodas iepirkties: ikvienam, kurš atbraucis no reģiona ar augstāku Covid-19 inficēšanās līmeni (piemēram, no tikai 30 kilometrus attālās Štutgartes), lai dotos iepirkties, vajadzēja obligāti veikt ātro testu. Pārkāpējiem draudēja tiesu darbi, tomēr, kā atzina pašvaldība, tā drīzāk cerējusi uz viesu apzinīgumu, jo totālu kontroli nodrošināt ir grūti.

Situācija valstī

Stingri ierobežojumi Vācijā tika ieviesti pagājušā gada beigās, un tie kārtējo reizi tika pagarināti 3. martā, šoreiz līdz 28. martam. Tādu lēmumu pieņēma Vācijas kanclere Angela Merkele un 16 federālo zemju vadītāji. Vienlaikus federālā un zemju valdības vienojās par vairākiem ierobežojumu atvieglojumiem no 8. marta, ziņoja raidorganizācija “Deutsche Welle”. Tostarp atvērtas grāmatnīcas, ziedu un dārza preču veikali, kosmētikas saloni un autoskolas. Mazināti arī ierobežojumi personiskajiem kontaktiem – atļauts tikties līdz pieciem cilvēkiem no divām mājsaimniecībām, neskaitot bērnus līdz 14 gadu vecumam. Turklāt katrs iedzīvotājs ieguvis tiesības reizi nedēļā veikt bezmaksas koronavīrusa eksprestestu.

Nepārtikas preču veikali, viesnīcas, restorāni un citas vietas pagaidām joprojām ir slēgtas.

Turpmākie pasākumi ierobežojumu atcelšanai būs saistīti ar iedzīvotāju regulārās testēšanas koncepcijas īstenošanu, kā arī ar koronavīrusa infekcijas izplatības līmeņa samazināšanos līdz 50 jauniem gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju pēdējā nedēļā, ziņo “Deutsche Welle”.

Federālo zemju valdībām ir tiesības kā mīkstināt, tā arī padarīt stingrākus noteikumus atkarībā  no epidemioloģiskās situācijas. Piemēram, tādi – visai stingri – ir ierobežojumi Berlīnē (informācija pieejama sešās valodās, tostarp krievu, poļu un turku).

Ko atbildēja Arta Pabrika padomnieks

Ministra Pabrika tvīts lingvistiski atbilst patiesībai, jo pilsēta, kurā notiek eksperiments, atrodas Vācijā, Rus.lsm.lv pavēstīja Arta Pabrika padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Emīls Dobrājs. Tomēr viņš pieļauj, ka “vārdu izvēle nebija tā veiksmīgākā”.

“Protams, tā diskusija tviterī bija gana plaša, ar kritikas devu Pabrika kungam, bet es domāju, šis jautājums gluži zem “Melu detektora” neiekrīt. Domāju, tā nav dezinformācija vai maldināšana. Mēs varam runāt, ka ministrs, iespējams, varēja norādīt konkrēti eksperimenta vietu un pilsētu, par specifiskām lietām, bet es domāju, kopumā viņa apgalvojums un tvīts atbilst patiesībai. Varbūt vārdu izvēle nebija tā veiksmīgākā...” 

 

Dobrājs piebilst, ka “tas, ko ministra kungs vēlējās akcentēt - ka [Latvijas] valdības darbs šobrīd ir mazliet stagnējošs. Tā ir mana spekulācija, bet šādi lokāli piemēri ir tas, kā arī mēs Latvijā varētu meģināt vērt vaļā mūsu ekonomiku”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti