Totalizatoru izaicinājums šūpo Latvijas sporta pamatus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

 

Pirms vairākiem gadiem viesojoties Rīgā, toreizējais Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Žaks Roge par lielāko apdraudējumu sportam nosauca derību krāpšanu, kad sportisti iesaistās neatļautās darbībās ar mērķi gūt finansiālu labumu. Tolaik tā šķita Latvijai gandrīz vai kaila teorija, taču beidzot sekojusi atklāsme, ka vieglas naudas vilinājums un iespēja nopelnīt totalizatoros ir nopietni inficējuši ne vienu vien sporta veidu.

Pērn Latvijas futbola virslīgas čempioni Daugavpils "Daugava", spēlējot Čempionu līgas kvalifikācijā ar zviedru "Elfsborg", zaudēja ar rezultātu 1:7. Tad parādījās runas, ka šī spēle varētu būt sarunāta. Vēlāk parādījās arī vairāki citi skandāli, piemēram, šī gada sākumā futbola virslīgas Ziemas kausā FC "Jūrmala" tika izslēgta, lai gan oficiāli iemesls bija cits. Pēc tam šajos skandālos tika ierauts basketbols.

Treneris Ziedonis Jansons stāsta par savu reakciju, uzzinot, ka viņa trenētie basketbolisti arī spēlē totalizatoru: "Man bija ļoti liels šoks. Strādājot ar jauniešiem jau gandrīz 20 gadus, kad jau likās, ka visu zinu, protu un varu paredzēt. Bet jaunās tendences, kas ienāk sabiedrībā, šīs milzīgās iespējas var kļūt par kārdinājumu jauniešiem viegli nopelnīt. Riska lielākā grupa jau ir šie jaunieši, kas varbūt vispār nepelna un nav tikuši līdz naudas kontraktiem, un viņiem ir doma kaut kā pa vieglo nopelnīt. Mēs liela daļa neesam gatavi adekvāti reaģēt uz šiem notikumiem – mēs pieķeram, konstatējam, bet ko tālāk? Pakratīt pirkstu, kādam atņemt licenci un apstāties pie tā? Ne visi klubi, komandas ir gatavi atklāti runāt par to."

Ziedoņa trenētie sportisti no Juglas skolas arī bija iesaistīti spēļu sarunāšanas skandālā. Latvijas basketbola savienība uz mūžu atņēmusi licenci Latvijas basketbola līgas (LBL) II divīzijā spēlējušajam Artūram Suhanovam.

Arī Latvijas Olimpiskās komitejas viceprezidents Raimonds Bergmanis šajā lietā iedziļinājies. "Būs grūti… Pēc tā, ko esmu dzirdējis godīgas spēles kongresos Eiropā, tieši Itālijā pirms diviem gadiem uzstājās Šveices advokāts, kurš ir pētījis šīs lietas. Kad viņš nosauca summas, kas apgrozās totalizatorā… nezinu, vai kāds spēs tam pretoties. Tas ir līdzīgi kā ar dopingu. Šī sērga nāk arvien vairāk, jo iesaistās kriminālās struktūras šajās lietās. Visvieglākais veids, kā tikt pie "baltas naudas" – tu nevienu nenogalini, visu tikai sarunā, samaksā un aizej pie lodziņa un saņem savu naudu. Tās summas ir milzīgas. Un, protams, jaunietim noturēties pret tik lielām, ātri iegūstamām summām ir ļoti grūti," saka Bergmanis.

Totalizatoru vietnes internetā "viensviens.lv" vadītājs Arvīds Rasa saka, ka Latvijā licencētos uzņēmumus ir viegli pārbaudīt, savukārt tumšām lietām izvēlas dažādos ofšoros reģistrētus bukmeikeru kantorus. Viņš ir vērsis Latvijas Basketbola savienības (LBS) uzmanību uz BK "Jelgava" aizdomīgām spēlēm, uz ko LBS ātri reaģējusi, un iesaistījusies arī Azartspēļu uzraudzības inspekcija. No 1.jūlija būs grūtāk piekļūt nelicencētu bukmeikeru pakalpojumiem, taču Rasa atturas vērtēt cik efektīvi darbosies paredzētie ierobežojumi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti