Totālās Covid-19 testēšanas rezultāti Slovākijā: inficēto īpatsvars sarucis divkārt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pagājušajā nedēļas nogalē Slovākijā notika pēdējais posms visu valsts pieaugušo iedzīvotāju testēšanā nolūkā noteikt inficēšanos ar jauno koronavīrusu. Trīs nedēļu laikā pozitīvo rezultātu īpatsvars būtiski samazinājies. Valsts valdība vērtē iespējas mīkstināt stingros ierobežošanas pasākumus un turpmāk izmantot "ātros" testus.

Masu testēšana, izmantojot ekspresanalīzes vīrusa antigēnu noteikšanai, pierādījusi savu efektivitāti, un Slovākijai tagad ir iedarbīgs ierocis pret Covid-19, paziņojis Slovākijas premjerministrs Igors Matovičs. Kampaņā, kurai pasaules mērogā nebija precedenta, nolūkā noteikt inficēšanos ar jauno koronavīrusu tika pārbaudīta lielākā daļa no 5,5 miljoniem valsts iedzīvotāju, turklāt apmēram divi miljoni cilvēku – divreiz. Tika atklāti vairāk nekā 50 tūkstoši vīrusa nēsātāju, kuriem bija jādodas pašizolācijā. Epidemiologi pagaidām nesteidz izdarīt galīgos secinājumus par epidēmijas attīstības turpmāko dinamiku. Taču, pēc premjerministra teiktā, provizoriskie rezultāti liecina par to, ka ar antigēnu eksprestestu palīdzību inficēto iedzīvotāju īpatsvaru var samazināt par apmēram 55%.

ĪSUMĀ

1. Кā tika organizēta masu testēšana. Trīs posmos: pilotposms (četros apriņķos 23.–25. oktobrī), pirmais – valsts mēroga – posms (31. oktobrī – 1. novembrī), otrais posms apriņķos ar visnopietnāko epidemioloģisko situāciju (7.–8. novembrī). Mērķgrupa bija iedzīvotāji 10–65 gadu vecumā. Kampaņā tika izmantoti eksprestesti, kuru rezultātu var iegūt apmēram 20 minūšu laikā. Paraugu ņemšanas punkti tika organizēti pēc vēlēšanu iecirkņu principa. Loģistiku un kārtības ievērošanu nodrošināja armija.  Sīkāk

2. Kādi ir kampaņas rezultāti pašlaik. Kopš epidēmijas sākuma Slovākijā ar standarta polimerāzes ķēdes reakcijas testu palīdzību atklāti 76 072 Covid-19 gadījumi. Trīs nedēļas nogalēs oktobrī un novembrī (pilotposms un divi pamatposmi) ar eksprestestu palīdzību atklāti kopumā 57 462 Covid-19 gadījumi. Pozitīvo rezultātu īpatsvars kampaņas trīs posmos veikto testu kopējā skaitā konsekventi samazinājās:  3,97% — 1,06% — 0,66%. Sīkāk

3. Kādi pasākumi pandēmijas iegrožošanai, ņemot vērā kampaņas rezultātus, tiks veikti tuvākajā nākotnē. Tiek plānota testēšana robežkontroles punktos, izmantojot eksprestestus. Iespējama ierobežojumu mīkstināšana biznesam. Sīkāk

4. Vai Slovākijā tiek gatavoti jauni masu testēšanas posmi. Papildu posms vairākos simtos pašvaldību plānots nākamās nedēļas nogalē 21.–22. novembrī. Sīkāk

5. Vai citas valstis var atkārtot Slovākijas pieredzi. Atsevišķas valstis iepērk lielas ātro antigēnu testu partijas, Eiropas Komisija šādu komplektu iepirkšanai piešķīrusi 100 miljonus eiro. Iespējams, Lielbritānija kļūs par pirmo valsti, kas izmantos Slovākijas pieredzi, taču ne valsts, bet pilsētu un reģionu mērogā. Sīkāk

1. Кā tika organizēta masu testēšana

Valsts mēroga testēšanas projekts tika izstrādāts tikai nedēļas laikā. Oktobra vidū saslimstības ar Covid-19 līkne Slovākijā sāka strauji virzīties augšup, diennaktī jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaits jau bija mērāms ar četrciparu skaitli, un 17. oktobrī Slovākijas premjerministrs Igors Matovičs paziņoja par visaptverošu testēšanas kampaņu. Un pat piedraudēja, ka atkāpsies no amata, ja plāns netiks īstenots, jo, pēc viņa domām, visi citi līdzekļi būtu veltīgi.

Tika nolemts trīs nedēļās pārbaudīt visus iedzīvotājus vecumā no 10 līdz 65 gadiem (tie, kas vecāki par 65 gadiem, varēja piedalīties pēc vēlēšanās, par desmit gadiem jaunāki bērni – pēc vecāku vēlēšanās). Uz testēšanu varēja ierasties arī Slovākijā esošie ārzemnieki.

Valsts organizētā testēšana bija bezmaksas un brīvprātīga. Tie, kuri atteicās no testu veikšanas, tika uzskatīti par inficētiem, un viņiem obligāti pašizolācijā  mājās bija jāpavada desmit dienas. Policijai uz ielas ir tiesības pieprasīt iedzīvotājiem parādīt izziņu par jaunā koronavīrusa analīzes negatīvu rezultātu. Ja tādas izziņas nav, pārkāpējam draud 1650 eiro naudassods. Tiem, kuri atteicās no testēšanas pirmajā reizē, tika atļauts piedalīties otrajā posmā.

Valstī ir spēkā stingri vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumi – liela daļa skolu nestrādā, slēgti baseini, fitnesa klubi, teātri un citas sabiedriskās vietas, restorānos nav atļauts apkalpot iekštelpās.

Pilotposms notika 23.–25.oktobrī četros ziemeļu apriņķos, kur epidemioloģiskā situācija bija vissmagākā.

Valsts mēroga kampaņas pirmais posms norisinājās visos valsts rajonos 31. oktobrī un 1. novembrī un tika organizēts pēc vēlēšanu principa. Testēšanas iecirkņi bija atvērti 5997 vēlēšanu apgabalos, katrā no tiem strādāja septiņu cilvēku komanda. Loģistiku un kārtību kampaņas norises gaitā nodrošināja armija.

Tika lietoti testi, kuros tiek izmantotas uztriepes no rīkles un kuri dod iespēju iegūt rezultātu 15–20 minūšu laikā. Valdība bija pasūtījusi 13 miljonus šādu testu komplektu, kurus bija ražojusi Dienvidkorejas kompānija "SD Biosensor".

Otrais posms notika 7.–8. novembrī 45 no 79 valsts apriņķiem, kuros pozitīvo rezultātu īpatsvars pirmajā posmā pārsniedza 0,7%.  "Zaļajos" apriņķos, kuros inficēšanās līmenis bija zemāks, tie iedzīvotāji, kuri vēlējās,  varēja nodot paraugus bezmaksas testiem mobilajos punktos vai iecirkņos, kas bija atvērti ugunsdzēsības dienesta nodaļās.

"Mēs esam pabeiguši lielāko loģistikas akciju Slovākijas vēsturē," preses konferencē 9. novembrī paziņoja Slovākijas premjerministrs Igors Matovičs.

Pēc Slovākijas aizsardzības ministra Jaroslava Nadja sniegtās informācijas, šajā operācijā tika iesaistīti 21 tūkstotis karavīru, policistu, ugunsdzēsēju, glābēju, medicīnas un administratīvo darbinieku. Tika veikti desmitiem tūkstoši testu cietumos un veco ļaužu aprūpes namos.

Atgriezties uz sākumu

2. Kādi ir kampaņas rezultāti pašlaik

Pirmais Covid-19 gadījums Slovākijā tika fiksēts 6. martā. 1. septembrī kopējais inficētos skaits bija 3989, 1. oktobrī – 10 938, 9. novembrī — 76 072 (visi šie dati ir saskaņā ar standarta augstas precizitātes polimerāzes ķēdes reakcijas testu rezultātiem; totālās testēšanas kampaņas rezultāti pagaidām nav iekļauti statistikā).

Pavisam valsts mēroga testēšanas divos posmos un pilotposmā ar antigēnu testu palīdzību tika atklāti 57 462 Covid-19 gadījumi. 

Pilotposmā piedalījās 140 545 četru ziemeļu apriņķu iedzīvotāji (91% no sarakstos esošajiem). No viņiem 5594 cilvēkiem (3,97%) rezultāts bija pozitīvs.

Pirmajā posmā koronavīrusa analīzes visos Slovākijas apriņķos tika veiktas 3 625 332 cilvēkiem (apmēram trim ceturtdaļām mērķgrupas). No viņiem 38 359 cilvēkiem (1,06%) tika konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu.

Otrajā posmā 45 apriņķos tika veikti testi 2 044 855 cilvēkiem un konstatēti 13 509 (0,66%) inficēšanās gadījumi.

Tādējādi pozitīvo rezultātu īpatsvars kopējā testu skaitā, kas tika veikts katrā no kampaņas trīs posmiem, secīgi saruka: 3,97% — 1,06% — 0,66%.

Visuzskatāmāk tas bija divos ziemeļu apriņķos, kur testēšana notika trīs reizes (pilotposms un divi pamatposmi). Nāmestovas apriņķī testu ar pozitīvu rezultātu īpatsvars  trīs nedēļās samazinājās no 4,58% līdz 0,55% (samazinājums par 88%), Bardejovas apriņķī – no 3,25% līdz 0,83% (samazinājums par 74%). 

Pēc pirmā posma 45 no 79 valsts apriņķiem testu ar pozitīvu rezultātu īpatsvars bija lielāks par 0,7%. Pēc otrā posma tādu apriņķu bija atlicis 15. Par vissliktāko tika uzskatīta situācija divos apriņķos, kuros testu ar pozitīvu rezultātu īpatsvars kopējā skaitā bija 1,65% un 1,3%, turklāt tikai šajos apriņķos pārsniedza 1%.

Slovākijas galvenais sanitārais ārsts Jāns Mikass atbalstīja kampaņu, atzīstot, ka "krīzes situācija prasa krīzes risinājumus". Pēc viņa  teiktā, šis eksperiments devis iespēju atrast cilvēkus ar vislielāko vīrusa slodzi (vīrusa līmeni asinīs) un novērst vīrusa pārnesi no viņiem uz citiem cilvēkiem. Taču Mikass brīdināja, ka daudzi, kuri pagājušajā nedēļas nogalē saņēmuši negatīvu testa rezultātu, tomēr var būt vīrusa nēsātāji, tāpēc "problēma paliek un modrība jāsaglabā".

Antigēnu testu pozitīvā puse ir to lētums (tests maksā vidēji četrus eiro), ātrums un relatīvais vienkāršums. Mīnuss – tas, ka praktiskajos apstākļos un atkarībā no slimības stadijas, kā arī no tā, cik pareizi paņemta uztriepe, viltus negatīvo testu īpatsvars  var sasniegt 50%. Tas nozīmē, ka vissliktākajā gadījumā, veicot pilnīgi visu iedzīvotāju testēšanu, tiks atklāta tikai puse inficēto.

Kopumā kampaņa noritēja gludi un iedzīvotāju aktivitāte bija liela. Dažās pilsētās cilvēki testēšanas iecirkņu brigādēm cepa pīrāgus un kūkas. Svjatī Krīžas ciema mērs uzdeva visām sievietēm, kas ieradās uz testēšanu, pasniegt ziedu sīpolus kā dāvanu, kas simbolizē "atdzimšanu, iedvesmu, dzīvi".

Atgriezties uz sākumu

3. Kādi pasākumi pandēmijas iegrožošanai, ņemot vērā kampaņas rezultātus, tiks veikti tuvākajā nākotnē

Šīs nedēļas sākumā premjerministrs tikās ar restorānu, kafejnīcu, kinoteātru un fitnesa centru biznesa, kā arī baznīcu, skolu un kultūras jomas pārstāvjiem, lai pārrunātu, "kā pārdzīvot grūto ziemu". Viņš uzskata, ka, ņemot vērā testēšanas kampaņas cerīgos rezultātus, šīs vietas var atkal tikt atvērtas – gan ne no nākamās nedēļas, taču pārskatāmā perspektīvā.

Pēc valdības lēmuma, komandantstundas režīms beigsies 14. novembrī. Līdz tam, atrodoties uz ielas, cilvēkiem jābūt gataviem uzrādīt izziņu, ka viņiem veikts koronavīrusa tests.

9. novembrī sākās pilottestēšana kontrolpunktos uz robežas ar Ukrainu, izmantojot eksprestestus. Pēc veselības ministra Mareka Krajči teiktā, testēšana nolūkā noteikt inficēšanos ar koronavīrusu kontrolpunktos uz Slovākijas robežām ar citām valstīm sāksies 15. novembrī. Testēšana būs pieejama tikai atsevišķos kontrolpunktos, un tā būs par maksu, jo to veiks privātfirmas.

Pašlaik, šķērsojot Slovākijas robežu, jāuzrāda izziņa, ka polimerāzes ķēdes tests inficēšanās ar jauno koronavīrusu noteikšanai bijis negatīvs, turklāt šim testam jābūt veiktam ne mazāk kā 72 stundas pirms ierašanās kontrolpunktā. Ja šādas izziņas nav, iebraucošajai personai jāreģistrējas valsts portālā, piecas dienas jāpavada karantīnā, bet pēc tam tai tiek veikts bezmaksas tests. To Eiropas Savienības valstu pilsoņi, kuras ir "sarkanajā sarakstā", var pavadīt karantīnā desmit dienas, bet tad viņiem nav jāveic tests. Citu "sarkanajā sarakstā" esošo valstu pilsoņiem jāveic tests un jāgaida rezultāti.

Atgriezties uz sākumu

4. Vai Slovākijā tiek gatavoti jauni masu testēšanas posmi

9. novembrī premjerministrs Igors Matovičs paziņoja par vēl vienu masu testēšanas posmu, taču tas neaptvers visu valsti. Paredzēts testēt apmēram 500 lauku pašvaldību un piecu nelielu pilsētu iedzīvotājus. Šī operācija plānota nākamās nedēļas nogalē – 21.–22. novembrī. Valsts mēroga kampaņas pagaidām netiek plānotas.

Premjers sagaida, ka antigēnu testus nākotnē varēs izmantot jaunos saslimšanas perēkļos vai reģionos, kuri vēlēsies mīkstināt koronavīrusa izplatīšanās ierobežojumus. Pēc viņa teiktā, antigēnu testus varēs lietot arī skolās, kuras gribēs atsākt normālu darbu.

Atgriezties uz sākumu

5. Vai citas valstis var atkārtot Slovākijas pieredzi

Valsts mēroga testēšanas kampaņas pagaidām nekur citur, izņemot Slovākiju, nav notikušas. Ķīnā bija vairāki gadījumi, kad tika veiksmīgi testēti visi miljonu pilsētu iedzīvotāji pēc tam, kad tur tika konstatēti atsevišķi saslimušie.

Starptautiskā zinātnieku sabiedrība Slovākijas eksperimentu novērtējusi drīzāk pozitīvi, tomēr ne bez kritiskām piezīmēm. "Šķiet, ka tā ir lieliska ideja, un man prieks, ka kāds nolēmis to izmēģināt. Tomēr idejas īstenošana neizskatās pārāk labi. Tādu testēšanu nedrīkst veikt pēkšņi. Tā pienācīgi jāsagatavo,"  autoritatīvajam medicīnas žurnālam "The Lancet" sacījis Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas profesors Džulians Peto.

Šo eksperimentu kritizējuši arī pašas Slovākijas eksperti. Tā, Slovākijas Zinātņu akadēmijas Molekulārās bioloģijas institūta molekulārās imunoloģijas laboratorijas vadītājs, medicīnas zinātņu doktors Vladimirs Leksa paudis pārliecību, ka stingri ierobežojumi būtu efektīvāki pandēmijas iegrožošanai un ka Slovākijai tomēr tādi būs jāievieš.

Preses konferencē 22. oktobrī premjerministrs Matovičs apstiprināja, ka zinātniskie konsultanti ieteikuši viņam nekavējoties uz trim dienām ieviest ļoti stingrus ierobežojumus, atļaujot strādāt tikai valstij īpaši svarīgiem uzņēmumiem. Taču premjers noraidījis šo priekšlikumu ekonomisku iemeslu dēl, jo, pēc viņa aplēsēm, tas tautsaimniecībai izmaksātu 80–100 miljonus eiro dienā, raksta "The Lancet".

Tikmēr Eiropas Komisija 28. oktobrī – dienu pirms Slovākijas "eksperimenta" galvenās daļas noslēguma – paziņoja par 100 miljonu eiro piešķiršanu, lai iepirktu 22 miljonus ātro antigēnu testu ES valstu "neatliekamajām vajadzībām", neprecizējot nosacījumus un izplatīšanas prioritātes.

ASV un Kanāda jau iegādājas eksprestestu komplektus miljoniem lielās partijās. Šveice, kur jauno inficēšanās gadījumu skaits sasniedzis rekordu, apsver iespēju izmantot šādu testēšanu valsts mēroga skrīninga stratēģijā.

Aģentūra "Reuters" ziņoja, ka vairākas ES valstis jau izmanto vai plāno izmantot eksprestestus masveida (lai gan ne visaptverošai) testēšanai. Vācija pasūtījusi deviņus miljonus šādu testu komplektu mēnesī kompānijām "Abbott", "Roche" un "Siemens Healthineers". Ari Itālija paziņojusi par nodomu tuvākajā laikā iepirkt 10 miljonus ātro testu komplektu.

Liverpūlē pagājušajā nedēļā sākts  divu nedēļu pilsētas mēroga testēšanas pilotprojekts (tiek izmantoti vairāku veidu testi, tostarp "klasiskie" polimerāzes ķēdes reakcijas testi). Nodot paraugus analīzēm koronavīrusa noteikšanai tiek piedāvāts visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no tā, vai viņiem ir simptomi. Pēc pilsētas mēra Džo Andersona sniegtās informācijas, no piektdienas līdz otrdienai testēti 23 170 no 498 tūkstošiem pilsētas iedzīvotāju, un 154 cilvēkiem rezultāts bijis pozitīvs.

Atgriezties uz sākumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti