Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Elektrības tirgus attīstība nebūt vēl nav beigusies

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

LNMM: No Rīgas rātes Mākslas kabineta līdz nacionālās mākslas templim

Re:Baltica: Tikumības aizstāvju idejām „kājas aug” Krievijā

Tikumības aizstāvju mīti balstās Krievijā dzimušā propagandā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēdējos divos gados Latvijā nodibinātas trīs jaunas vecāku kustības, kas, kā pašas uzsver - iestājas par ģimenes vērtībām. Šo kustību aktīvisti tic, ka aiz seksuālajām minoritātēm slēpjas spēki, kuru mērķis uz samazināt cilvēku skaitu uz zemes, un arī tam, ka bērnus apzināti hiperseksualizē. Šīm vecāku organizācijām ir bijusi tieša ietekme uz vasarā pieņemtajiem tikumības grozījumiem Izglītības likumā.

Sevi par tikumības aizstāvjiem saucošie apvienojas «vecāku organizācijās»

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs „Re:Baltica” izpētījis, kas ir šie tikumības aizstāvji un no kurienes smeļas informāciju. Centrs secināja, ka vairākiem vēstījumiem kājas aug no Krievijas.

„Kā līdz šim esmu centusies, arī turpmāk centīšos Saeimā darīt visu, lai, pirmkārt, nodrošinātu atbalstu ģimenēm, un, otrkārt, nepieļautu to, ka ģimenes tiek grautas. Un paldies vēlreiz, ka esat šeit!” reiz sacīja Saeimas deputāte Inga Bite (LRA) skaļruni rokās, stāvot pie savas darbavietas - parlamenta ēkas. Uzrunā organizācijas „Mūsu bērni” rīkotā tradicionālo ģimeņu atbalsta gājiena dalībniekus. Līdzās stāv „Mūsu bērni” dibinātājas - Alla Spriševska un Natālija Zacepina. Tepat arī deputāte Irina Cvetkova, kas kopā ar Biti pirmās Saeimā iesniedza likumu grozījumus ar mērķi aizsargāt bērnu tikumību. Viņa palepojas - cerot, ka kolēģi jaunajā Saeimā darbu turpinās un Latvija kļūs par piemēru visai Eiropai.

Šis gājiens notika pērnā gada oktobrī, un video ierakstu veidoja organizācija „Mūsu bērni”. Gājiena dalībnieku vidū redzams arī viens no krievu valodas referenduma organizatoriem Aleksandrs Gapoņenko, kurš soļo kopā ar pārējiem cauri Bastejkalnam pārmetis plakātu pār plecu. Agrāk viņš sūdzējās par Latvijā it kā atdzimstošo fašismu, un nu viņš iesaistījies tradicionālo vērtību sargāšanā. Drīzumā Gapoņenko demonstrēs par Krievijas naudu uzņemto dokumentālo filmu - šoreiz par juvenālo justīciju Latvijā, izpētījis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica".

„Un tad mēs sākām vienkārši pētīt, kas ir šīs organizācijas, šie cilvēki, kam viņi tic, kāpēc tic, un kāpēc jūtas apdraudēti…,” stāsta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra „Re:Baltica” pētniece Inga Spriņģe. Viņa teic – zināmā mērā pētījuma ideja nāca no igauņu kolēģiem. Viņi ievērojuši parādamies arvien jaunas tradicionālo vērtību kustības, un sabiedrības polarizēšanos. Līdzīgi ir arī Latvijā, jo īpaši, kad šajā vasarā aktualizējās tā dēvētais tikumības jautājums – Saeima atbalstīja deputātes Jūlijas Stepaņenko („Saskaņa”) rosinātos tā dēvētos tikumības grozījumus.

„Re:Baltica” pētījumā izkristalizējās pēdējos gados Latvijā dibinātas trīs galvenās organizācijas jeb kā tās pašas sevi dēvē vecāku sabiedriskās kustības. Tām bijusi tieša ietekme uz pieņemtajiem tikumības grozījumiem Izglītības likumā, stāsta Spriņģe.

„Pirmā ir „Sargāsim mūsu bērnus,” ko vadīja nacionālboļševiks Vladimirs Lindermans, kas organizēja referendumu, lai aizliegtu skolās geju propagandu. Otrā - „Dzimta” jeb „Rod”, un tad no viņiem vēlāk 2014.gadā atdalījās organizācija „Mūsu bērni”,” uzskaita Spriņģe.

Visas trīs organizācijas vada krieviski runājoši cilvēki un tās darbojas Latvijā un arī sadarbojas ar latviešu organizācijām, kas atbalsta kristīgas un konservatīvas vērtības. No tām savukārt spēcīgākā ir „Asociācija Ģimene”, kas centusies lobēt virkni dažādu likuma grozījumu. Vecāku kustības nomāc divi galvenie jautājumi. Viens no tiem ir gendera politika, proti, ka bērni varēs paši izvēlēties dzimumu.

«Dzimta»: Latvijā vēlas legalizēt bērnu tirdzniecību

„Izskan vienādas tiesības visiem genderiem, bet zem vārda „genders” jau ir nevis divi dzimumi, bet seši dzimumi, un tas mums ļoti nepatīk. Un deputātiem būtu īpaši par to jāraizējas, jo mums Latvijā ir smaga demogrāfiskā situācija, un mēs nevaram to atļauties. Jo nākamās paaudzes nevēlēsies bērnus,” tā Baltijas Pirmā kanāla sižetā runā Jeļena Korņetova.

Viņa ir angļu valodas skolotāja, kura organizāciju „Dzimta” vada kopā ar savu vīru boksa treneri Sauļu Šeiki. Tāpat kā citām līdzīgām organizācijām, arī viņiem aktuāls temats ir juvenālā justīcija, kas saistās ar bērnu izņemšanu no ģimenēm. Tāpēc arī „Dzimta” uz pašu rīkotajiem semināriem aicinājusi Lailu Brici, kurai Lielbritānijā atņemtas vecāku tiesības.

Viņuprāt, slēptais bērnu aizsardzības sistēmas mērķis esot legalizēt Latvijā nelegāli notiekošo bērnu tirdzniecību, lai bērnus nodotu izvirtuļiem, - pie tiem pieskaitīti arī geji, - orgānu tirgotājiem un arī ģimenēm bez bērniem. Tā Korņetova stāstīja draudzes „Jaunā paaudze” dievkalpojumā.

„Rietumos tā ir liela bēda – tur vairs neprot dzemdēt. Viņi uz mums skatās, kā uz brīnumu: kā, tu pati dzemdēji, vai pati paliki stāvoklī, jums izdevās palikt stāvoklī? Mums vēl tā ir norma pagaidām, bet viņiem – brīnums. Nezinu, kas vainīgs, vai uztura bagātinātāji vai psiholoģija vai liberālās vērtības, vai viss kopā. Un viņi grib mūsu bērnus, skaistus, ekoloģiski tīrus,” pauda Korņetova.

Seksuālo minoritāšu un nezināmu spēku nolūks: samazināt cilvēku skaitu uz Zemes

Šīs vecāku sabiedriskās kustības aktīvi strādā ar auditoriju. Ļoti daudz informācijas ir tieši krievu valodā, iespējams, tāpēc latviski vēstošos medijos tā manīta mazāk, stāsta "Re:Baltica" pētniece Inga Spriņģe.

„Viņi uzskata, ka viena no ļaunuma saknēm ir seksuālās minoritātes, aiz kurām patiesībā stāv tādi vēl lielāki spēki, kuru mērķis ir samazināt iedzīvotāju skaitu uz Zemes, tāpēc viņi grib radīt bezdzimuma cilvēku būtnes, lai samazinātu seksuālo vairošanos,” saka Spriņģe.

„Un daļa no veida, kā panākt cilvēku skaita samazinājumu uz planētas Zeme, ir arī bērnu agrīna seksualizācija. Te mēs nonākam pie tikumības grozījumiem, ka mēs skolās tagad nerunāsim par gejiem un nerunāsim par seksu,” klāsta žurnāliste.

Domu gājiens ir šāds: runājot ar bērniem par seksu, viņi tiek hiperseksualizēti. Tāpēc vēlāk viņiem rodoties problēmas ar seksuālo dzīvi, un cilvēki vairs nespēj vairoties. Taču - kas ir tie lielie spēki, kam tas viss ir izdevīgi?

„Tie spēki ir sākot ar ANO, Pasaules veselības organizāciju, valsti reizēm, vai vienkārši dažādām, korporācijām. Visas konspirācijas teorijas - viss, kas ir viņu ieskatā slikti. Arī sociālie dienesti un bāriņtiesas ir slikti, jo patiesībā strādā ar mērķi izņemt bērnus no ģimenēm, lai atdotu adopcijā pedofiliem vai gejiem vai audžu ģimenēm, kurām tas ir milzīgs bizness,” stāsta Spriņģe.

„Patiesībā sociālie dienesti dara ļaunu. Vēl daļa šo vecāku arī uzskata, ka miesas sods, reizēm bērna nopēršana ir pieļaujama, ja to dara ar mīlestību,” bilst žurnāliste.

Idejas aizgūtas Krievijā

Savas idejas vecāku kustības izplata gan sociālajos tīklos, gan arī klātienē. Jo īpaši organizācija „Dzimta” jeb „Rod” ir bieža viešņa dažādās Latvijas pilsētās - kultūras namos un draudzēs. Pati organizācija aplēsusi, ka divos gados uzrunājusi aptuveni 10 000 cilvēku auditoriju. Spriņģe spriež, ka tas nemaz nav tik neiespējami, ja draudzē ir vairāki simti cilvēku. Savukārt vasarās „Dzimta” vadītāji Latgalē rīko vasaras nometnes, kurās bērniem ir iespēja šaut ar pneimatiskajiem un lāzerieročiem, kas izskata un svara ziņā atgādina īstas šautenes.

„Re: Baltica” arī izpētījusi, no kurienes „Dzimta” un tai līdzīgās organizācijas smeļas idejas:

„Cik es esmu skatījusi kādus konkrētus vēstījumus, es teiktu, ka kājas aug no Krievijas, no kaimiņu puses. Ne velti daudz šīs informācijas ir tieši krievu valodā vai kādās mistiskās lapās, kur vispār nevar noteikt, kas ir šie cilvēki, kas rada šīs ziņas,” par rezultātiem stāsta Spriņģe.

„Manuprāt, šis ir klasiskākais piemērs, kā strādā propaganda. Tāpēc, ka kaut kāds patiesības grauds jau ir bijis konkrētajā ziņā, kas tiek izplatīta, bet tā tiek uzpūsta un kultivēta līdz absurdam, un tā tiek pavairota,” norāda žurnāliste.

Mīti un kā tie rodas?

Spriņģe nosauc pāris mītus, ko izplata šīs organizācijas.

Viens no tiem: Pasaules Veselības organizācijas seksuālās izglītības vadlīnijas māca bērnus masturbēt.

„Tās ir pilnīgi un galīgi muļķības. Tas radies no tā, ka vadlīnijās ir tabula, kur uzskaitīts pa gadiem, kas bērniem, kurā vecuma posmā jāzina, vai kas ar viņu varētu notikt. Tur no 0-4 gadiem ierakstīta frāze – „agrīna bērnu masturbācija”. Ko vienkārši šie tradicionālo vērtību cīnītāji paņem ārā bez konteksta un saka – „Redz, kā viņi māca, ka bērniem jāiemāca masturbēt vai, ka bērni jāiemāca masturbēt vai ka bērniem jāinformē, kā jāmāk masturbēt!” Bet patiesībā es sazinājos ar šiem vadlīniju autoriem Un tā galīgi nav tāda pati masturbācija, kā to saprot pieaugušie cilvēki. Te ir tas, ka attiecīgas izglītības cilvēki kaut ko vienkārši sagrābj, viņi jau ir fokusēti ieraudzīt šausmu lietas, un ļauj savai fantāzijai vaļu,” saka Spriņģe.

Vēl viens mīts - Norvēģija ir pedofilu zeme, un incests tur ir sociālā tradīcija.

Pētījumā atainots, kā šīs ziņas nonāk arī pie labticīgiem cilvēkiem, kas tās nepārbauda. Piemēram, Spriņģe bija ievērojusi, ka viņas draugi sociālajā tīklā "Facebook" sākuši izplatīt kādu avīzes "МК – Латвия" interviju ar populāro bērnu ārstu Pēteri Kļavu. Intervijā viņš stāsta ne tikai par to, ka vecāki bezatbildīgi atstāj bērniem pieejamā vietā pudeles ar dzīvību apdraudošu sadzīves ķīmiju, bet arī stāsta,ka - citēju “palikusi demokrātija ar pedofīlijas garšu”. Kā piemēru Kļava intervijā min to, ka Norvēģija iestājoties par speciālu stundu ieviešanu jaunākajās klasēs, veltītām incestam, un viņiem tā ir norma. Publikācijas autors iekavās paskaidro, ka šādu priekšlikumu esot izteikusi Norvēģijas ministre, kura kādā intervijā incestu nosaukusi par “sociālu tradīciju”. Spriņģe nolēmusi to pārbaudīt:

„Es rakstīju žurnālistam, no kurienes viņš ņēmis informāciju. Jo viņš iekavās bija ielicis savu piebildi. Viņš saka – atradu internetā. Ierakstu internetā latviski, īsti nekā nav, krieviski pilns ar tādu informāciju,” saka Spriņģe. „Izejas avots ir krievu avīze „Segodna.ru”, kas atsaucas uz organizāciju „Krievu mātes”, kas izplatījusi ziņas, ka, lūk, šajā intervijā Norvēģijas televīzija ziņo, ministre paziņojusi, ka incests ir sociāla norma,” komentē žurnāliste.

„Re:Baltica” pētniece arī sazinājās ar intervijā minēto bijušo Norvēģijas bērnu, līdztiesības un sociālās iekļaušanas ministri Ingu Marti Torkildsenu, un atklājās, ka viņa nekad nav teikusi, ka incests Norvēģijā ir “sociāla norma”. Viņa atbildēja, ka ir diezgan šokēta par šādu atklājumu. Un citēju: “Tas, ko es teicu, bija: Norvēģijā bērni ir steidzami jāinformē par to, kas ir normāli un kas nav”.

Pieļauj Saeimas deputātu ietekmēšanos no propagandas

Tiesa, Norvēģijas sasaistīšana ar incestu parādās ne tikai Pētera Kļavas intervijā. „Re:Baltica” pētījumā arī bijusī Saeimas deputāte intervijā Ingai Spriņģei atklāj bijusī Saeimas deputāte Irina Cvetkova, kur stāsta par sev nepieņemamu ārvalstu ideoloģiju.

„Tāpēc arī pedofilija nav sodāms pasākums, tas arī ir normāli (..) Es varu jums linkus paskatīties, kā Norvēģijā, Zviedrijā? Bet kas Norvēģijā ir tieši noticis, pieņemts? Viņiem ir tradicionāls incests un tas uzskatāms par normālu,” komentē Cvetkova.

Spriņģe norāda, ka dažādi viedokļi sabiedrībā nav nekas slikts, un cilvēki var būt konservatīvi noskaņoti, taču ļaunākais - viedokļu līderi sāk atkārtot šos nepatiesos faktus.

„Bet ir jādomā par šiem argumentiem, ko šie cilvēki izmanto.

Jo šobrīd izskatās, ka Saeimā politiķi neapzināti ietekmējušies un reproducē šos mītus, kas tiek kultivēti, un tiešām izskatās, ka tās kājas aug no Krievijas puses.

Es neteiktu, ka šīm organizācijām, šīm vecāku kustībām Krievija dod naudu, diktē, kas jāsaka. Man vairāk izskatās, ka šie cilvēki labticīgi tic visam, kas rakstīts internetā un labticīgi iestājas par, viņuprāt, taisnību – par tradicionālajām vērtībām. Tā ir tā problēma, ka cilvēki nedomā ar galvu un neizanalizē informāciju, ko viņi skatās,” saka žurnāliste.

Spriņģe arī saka – taču diemžēl skaidrs ir arī tas, ka šobrīd Krievija jau sāk izmantot šos vecāku aktīvistus. Piemēram, prokrieviski noskaņotais Aleksandrs Gapoņenko, kurš jau veidojis filmas, par, viņaprāt, šausminošiem notikumiem Latvijā, pavisam nesen par Krievijas naudu izveidojis filmu par juvenālo justīciju Latvijā.

Prokremliskie spēki sāk izmantot vecākus

„Šobrīd šie prokrieviski noskaņotie cilvēki izmanto šos vecākus, un strādā ļoti veiksmīgi, jo jau pieņemti likumi. Pati pirmā politiķe, kas mēģināja veikt likuma grozījumus, bija Irina Cvetkova tobrīd no partijas „Saskaņa”,” atgādina Spriņģe.

„Viņa bija saklausījusies lekcijas no organizācijas „Dzimta”, ko arī pati intervijā saka, tāpēc viņa rosināja tobrīd Bērnu tiesību aizsardzības likumā grozījumus, lai aizliegtu reklamēt skolās seksu. Tobrīd mainījās Saeima, un viņu neievēlēja, un tas tā arī palika. Pēc pusgada nāk nākamā "Saskaņas" deputāte Jūlija Stepaņenko,” saka Spriņģe.

„Re:Baltica” pētījumā ir arī intervijas ieraksts, kur stratēģiju izstāsta organizācijas “Mūsu bērni” pārstāve Irina Smorigo „Bija deputāte Inga Bite, kura arī vēlējās grozījumus ieviest. Viņai kaut kā nesanāca, un tad viņa dzemdēja otro bērniņu un viņa attālinājās no tā visa. Mēs atradām Jūliju Stepaņeko - viņa iniciatīvu izcēla, viss tika juridiski noformulēts, nodeva balsošanai un Saeima to pieņēma,” norāda Smorigo.

Šī gada 18.jūnijā Saeima nobalsoja un pēc tam toreizējais Valsts prezidents Andris Bērziņš izsludināja grozījumus Izglītības likumā. Tie paredz, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, īpaši tādām kā laulība un ģimene. Tiesa, atbildīgās iestādes nebija atradušas nevienu piemēru, kur skolās bērniem mācītu netikumību.

Arī pati iniciatore Jūlija Stepaņenko atturējās nosaukt kādus konkrētus materiālus, vien par savu priekšlikumu iepriekš teica šādus vārdus. „Es ļoti ceru, ka Saeima atbalstīs šo ideju, un mūsu izglītības iestādes savā ziņā kļūs par tikumības citadeli,” teica Stepaņenko.

Pēc grozījumu pieņemšanas, Izglītības un zinātnes ministrijas organizēta darba grupa sāka izstrādāt vadlīnijas tā dēvētajiem tikumības grozījumiem, lai radītu skaidrību – kas tad īsti līdz šim darīts nepareizi. Taču grozījumiem uzreiz bija augļi – kādā skolā vadība lūdza literatūras skolotājai neizmantot stundās Agneses Krivades dzejoli ar rupjiem vārdiem, kas iepriekš bija izmantots, citā aizliedza vidusskolas pēdējās klases skolēniem rādīt filmu “Pilns aptumsums” par homoseksuālo franču dzejnieku Rembo.

„Re:Baltica” pētniece Inga Spriņģe arī norāda, ka šajā pētījumā galvenais bija aicināt visus domāt un raudzīties kritiski uz informācijas avotiem. „Un, cilvēki, mīļie, viss, kas rakstīts internetā, nav patiesība. Domājiet arī loģiski, un vērtējiet, no kurienes nāk šī informācija,” secina žurnāliste. „Es domāju, arī jums, medijiem, būtu kritiskāk pret to jāizturas un par to vairāk jārunā. Un tad - šiem politiķiem un vecāku kustībām – ja jums patiešām rūp bērnu drošība un aizstāvība, es gribu redzēt kampaņas, kur jūs informējat par pedofiliju, kā pasargāt bērnus, piemēram, par incestu, kā samazināt abortu skaitu. Nevis aizliedzot, bet kā samazināt abortu skaitu. Es gribu redzētu jūsu piedāvājumus, jo šobrīd vienīgais, kas mums ir, ir aizliegt. Aizliegt skolās par to runāt, visu aizliegt,” viņa bilst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti