De Facto

Nākamajā valsts budžetā 3 miljoni eiro politiķu algu kāpumam

De Facto

Ieskats 23. oktobra "De Facto" tematos

Taktiskie vingrojumi. Par koalīcijas modeli piekāpties negrib ne Kariņš, ne AS un NA

Taktiskie vingrojumi. Par koalīcijas modeli piekāpties negrib ne Kariņš, ne AS un NA

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Divas nedēļas pagājušas sarunās par jaunās valdības lielajiem darbiem, bet iespējamo koalīciju veidojošajām partijām drīzumā atkal būs jārunā par krietni šķeļošāku lietu – cik partijas veidos valdību? Lai gan "Jaunās Vienotības" (JV) līderis Krišjānis Kariņš šonedēļ turpināja apgalvot, ka neredz šķēršļus četru partiju koalīcijai, "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) arvien nepacietīgāk gaida brīdi, kad premjers sapratīšot, ka ar "Progresīvajiem" vienā valdībā šie spēki nestrādās. Modelēt, kas notiks, ja neviena no pusēm nepiekāpsies, politiķi gan pagaidām atsakās, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

ĪSUMĀ:

  • Kariņš šonedēļ vēl pauda – četras partijas spētu sadarboties vienā valdībā.
  • Tomēr NA un AS šajā jautājumā nelokāmi – ar "Progresīvajiem" vienā valdībā "nē".
  • Tikmēr "Jaunās Vienotības" jaunpienācēji Saeimā atbalstīs to lēmumu, ko Kariņš pieņems.
  • Kas būs, ja Kariņš nepiekāpsies, pagaidām neviens neņemas prognozēt.

"Tas jau ir mans mērķis – panākt, ka mums ir liela kopēja izpratne par to, kur mums vispār ir jāvirzās. Un es runāju ar tiem spēkiem, kur es kopumā sapratu, ka mums varētu būt līdzīgi uzskati, un sarunās arvien vairāk apliecinās, ka ir. Tās pretrunas, kas ir starp šiem četriem politiskajiem spēkiem – tās ir mazāk nekā tas, kas ir kopīgs," – šo Kariņa vismaz publiski izrādīto optimismu par četru partiju spēju sadarboties vienā valdībā šonedēļ neietekmēja nekas. Ne fakts, ka Nacionālā apvienība atteica iepriekš saskaņoto tikšanos ar "Progresīvajiem", ne "Apvienotā saraksta" valdes aicinājums "Jaunajai Vienotībai" straujāk virzīties uz valdības rīcības plāna izstrādi trīs partiju koalīcijā.

Arī "Progresīvie", kuriem jaunās Saeimas frakciju pārstāvju sanāksmē burtiski tika ierādīta vieta starp opozīcijas partijām, no koalīcijas veidošanas sarunām paši tomēr nav izstājušies – iespējams, tieši premjera iedrošināti.

Kariņš piedalījās arī sanāksmē, kurā sapulcējās topošā "Jaunās Vienotības" frakcija, kas ar 26 deputātiem būs lielākā 14. Saeimā.

Arī Saeimas jaunpienācēji no reģioniem Kariņa autoritāti koalīcijas veidošanā neapšauba – cik partijas premjers gribēs valdībā, tik viņi arī atbalstīšot.

"Šeit nav bijis domstarpību. Mēs tiešām negribētu vairāk fokusēties uz šo "cik?", bet "kā?" – kā veidot šo valdību, lai tiešām tā būtu īsta un ilglaicīga valdība," teica no Latgales ievēlētā 14. Saeimas deputāte Anna Rancāne (JV).

Arī no Zemgales apgabala ievēlētais Mārtiņš Daģis uzsvēra: "JV ir tātad izveidota darba grupa, kas nodarbojas tieši ar sarunu vešanu, un es kā jaunais deputāts atbalstīšu politisko spēku, no kura es esmu ievēlēts, un uzticēšos darba grupai, kas vada." Savukārt Vidzemes pārstāve Aija Zariņa-Stūre (JV) sacīja: "Par to ir runāts un par to, man liekas, katrs domā tad, kad klausās ziņas televīzijā. Bet es uzticos savai partijai, tāpēc es arī tur esmu, un es uzticos tiem cilvēkiem, kuri ved šīs sarunas, tāpēc man nav pamata apšaubīt to, ko viņi dara un domā, un virza tālāk. Jo es esmu pārliecināta, ka viņi izdarīs tā, kā labāk Latvijai."

Kariņam nedēļas otrajā pusē atkal dodoties uz Eiropadomi, uz vietas palikušie "Jaunās Vienotības" pārstāvji nozaru grupu sarunas par valdības darbiem noturēja divpusējo tikšanos formātā – atsevišķi ar "Apvienoto sarakstu", Nacionālo apvienību un "Progresīvajiem". Tā esot nevajadzīga laika vilcināšana, uzskata "Jaunās Vienotības" potenciālie partneri labēji centriskajā flangā, uzsverot, ka kreiso iekļaušana valdībā darbu tikai apgrūtināšot.

Viens no "Apvienotā saraksta" līderiem, Zaļās partijas vadītājs Edgars Tavars uzskata: neesot labi arī tas, ka Kariņa motivācija esot nevis ideoloģiska, bet taktiska: "Ja mēs jau startā domājam, kā un kurā brīdī, kam, kur likt veto, lai visu bloķētu šajā laikā – tad tā ir problēma. Tā ir problēma. Šeit neiet runa par to, ka kaut kur bloķētu. Un vēl sliktāk ir tas, ka mēs startā mēģinām domāt, kā kādu pārspēs, ka virvi varēs pārvilkt, jo re, tur būs mūsu satelīts "Progresīvie". Ja tā tas ir, tad tas ir ļoti slikti."

Tavars arī noraidīja kā nepamatotas Kariņa bažas, par kurām dzirdēts kuluāros, – ka viņam neesot jēgas vadīt valdību, kurā nebūšot iespējams īstenot "Jaunās Vienotības" programmu. Neviena partija, kurai nav absolūta vairākuma parlamentā, pilnībā savu programmu īstenot nevar, uzsvēra Tavars.

Savukārt Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars apgalvoja, ka neesot reāli "Jaunās Vienotības" iekšienē bažīgi apspriestie nākotnes scenāriji, kuros triju partiju valdību kopā ar Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) šūpotu vai pat gāztu "nacionāļi".

"Mūs saprecināt ar [ZZS premjera kandidātu, Ventspils domes deputātu] Aivaru Lembergu ir daudzi publiskajā telpā mēģinājuši un faktiski vienmēr ir izgāzušies, un ir pierādījies, ka tās ir tikai fantāzijas... (..) Es uzskatu, ka mākslīgi tiek izplatīts šāds mīts, lai gūtu taktisku pārākumu sarunās. Nu, ir kaut kādas intereses "Vienotībai" šobrīd atsevišķos jautājumos, piemēram, par "Progresīvo" līdzdalību koalīcijā, ir atšķirīgas no Nacionālās apvienības, un, šādas spekulācijas izplatot publiskajā telpā, tiek gūtas zināmas taktiskas priekšrocības."

Taču kas notiks, ja Kariņš tā arī nepiekāpsies?

Vai tas nozīmē triju partiju valdību cita premjera vadībā? Un, ja tā – kurš tas būs? Izteikt šādas prognozes neviens īsti negrib. Arī ne bijušais premjers, tagad no "Apvienotā saraksta" Saeimā pārvēlētais "Liepājas partijas" pārstāvis Māris Kučinskis.

Viņš būtu ticamākais apvienības pārstāvis valdības vadītāja amatam, ja tāda vajadzība rastos, jo "Apvienotā saraksta" vēlēšanu kampaņas kandidāts, uzņēmējs Uldis Pīlēns tagad ir paudis, ka aktīvā valdības darbā viņš sevi neredzot. Taču modelis, kurā Kariņš nav premjers, šobrīd nebūtu loģisks, pauda Kučinskis: "Nu, stādāties jebkurš priekšā paši – jūs esat prezidents un jūs neizvirzāt uzvarētāju pārstāvi. (..) Nu, kad izvirzīs, tad arī runāsim. Es ļoti ceru, ka šie ultimāti beigsies."

Vaicāts, vai par ultimātu nevar saukt arī Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" paziņojumu par trīs partiju koalīciju, Kučinskis atbildēja noraidoši: "Ultimāts? Tā ir vienkārši atbilde "nē". Mēs jau nevienam nespiežam. Tā ir "Vienotības" izvēle. Ja viņi redz citus variantus... Viņi var paši ar "Progresīvajiem", ja nevar bez viņiem iztikt, var "Vienotībai" pievienot. Ja neder mūsu atbilde – "nē", var meklēt citus partnerus. Tur ir Lembergs, [partijas LPV vadītājs Ainārs] Šlesers. Nu, es ceru, ka tā nebūs."

Lai gan joprojām nav nepārprotamas skaidrības par to, kāda būs jaunā koalīcija un kas vadīs valdību, plaši apspriesti tiek iespējamie ministru amatu kandidāti – gan neoficiālās sarunās, gan tiem pašiem publiski demonstrējot vēlmi pēc portfeļiem.

"De facto" zināms, ka Kariņš jau oktobra sākumā "Jaunās Vienotības" biedriem uzsvēris, ka par amatiem runāt šobrīd nedrīkst. Savukārt šonedēļ arī "Apvienotā saraksta" valde pēc Pīlēna aicinājuma pieņēma tādu pašu lēmumu – pieteikšanās uz ministru krēsliem esot jāpārtrauc.

KONTEKSTS:

Pašlaik jaunās koalīcijas veidošanas sarunās, kuras uzsākusi JV, iezīmējies iespējamais koalīcijas kodols, ko veidotu JV, NA un AS. JV iestājusies par plašāku koalīciju kopā ar "Progresīvajiem". Līdz šim NA un AS attieksme bijusi vairāk noraidoša pret sadarbību ar "Progresīvajiem" ideoloģisko domstarpību dēļ.

14. Saeimas vēlēšanas notika sestdien, 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: JV, Zaļo un Zemnieku savienība, AS, NA, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti