Kultūršoks

Kultūršoks

Kultūršoks

28. aprīļa «Kultūršoks»

Kultūršoks. Kas būs saimnieks Sv. Pētera baznīcai?

Sv. Pētera baznīcas īpašumtiesību lietā jauns pavērsiens

Negaidīts pavērsiens Sv. Pētera baznīcas īpašnieka noteikšanas jautājumā. Šonedēļ, visus pārsteidzot, savas tiesības uz šo dievnamu pieteica arī Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) un atbildīgajai Saeimas komisijai iesniedza arī alternatīvu likumprojektu. Kārtējā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde Ilzes Viņķeles vadībā 18.aprīlī risinājās karstasinīgāk, nekā plānots.

"Būtu nepareizi automātiski pieņemt, ka LELB ir vienīgais [Sv. Pētera baznīcas] tiesību mantinieks. Pirmkārt, pēdējais leģitīmais zemes grāmatā ierakstītais īpašnieks ir vācu draudze Rīgā, kura dievnamu izmantoja saviem dievkalpojumiem un kas bija Latvijas vācu draudzes bīskapa sēdeklis. Šī draudze bija spiesta pamest dievnamu, ienākot padomju karaspēkam," sanāksmē norādīja LELBĀL Rīgas evaņģēliskā draudzes valdes priekšsēdētājs Andris K. Bērziņš.

Pret to iebilda Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags, norādot, ka vācu draudze bija LELB sastāvā, tā bija viena baznīca. Tā vācu draudze, kas darbojas šobrīd, pieder Vācijas Evaņģēliskajai baznīcai, kam ar pirmskara vācu baznīcu Latvijā nav nekāda sakara".

Savukārt Saeimas Juridiskā biroja vecākā juridiskā padomniece Lilita Vilsone uzskata, ka "visdrošāk būtu vērsties tiesā un jautāt tiesai, kā rīkoties".

LELBĀL piedāvājums ir Sv.Pētera baznīcu pārvaldīt, apvienojoties baznīcām un Rīgas domei, no skatu torņa gūtos ienākumus, kas gadā sasniedz pat 700 000 eiro, paturēt tikai ēkas apkalpošanai. Negaidītais piedāvājums sarežģī un izmaina jau tā ne vienkāršo notikumu gaitu.

Ceļš uz skaidrību, šķiet, primāri jāsāk sašķēlušos baznīcu starpā. Gan LELBĀL, gan Vācu luteriskā baznīca Latvijā jūtas nepamatoti izslēgta no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas darbības un Pētera baznīcas vēsturiskās atmiņas.

Trešais jaunais spēlētājs - Vācu Evaņģēliski luteriskā baznīca Latvijā - arī pretendē uz savām morālajām tiesībām atjaunot garīgo darbu Pētera baznīcā. To, ka Pētera baznīca bijusi izteikta vācu draudze, apliecina arī Latvijas Valsts vēstures arhīva digitālā ziņu krātuve, kas uzrāda ka vismaz no 17.gadsimta līdz pat 20.gadsimta sākumam Pētera baznīcā darbojusies vācu draudze. Vācu draudze arī bijusi dievnama īpašniece.

Atstumtības iemesls vācu baznīcai un LELBĀL esot skaidrs. Jāņa Vanaga vadītājai institūcijai šķiet nepieņemami, ka LELBĀL par mācītājām ordinē sievietes. Tomēr abas baznīcas cer, ka vēsturiskās patiesības vārdā sarežģītais un dažādi interpretējamais baznīcas vēstures jautājums baznīcas varētu atkal apvienot.

Tagadējie Reformācijas laukuma 1 saimnieki pārliecināti, ka šonedēļ izskanējušais piedāvājums ir saprātīgākais, kopš sākušies īstenā Pētra baznīcas īpašnieka meklējumi vēstures dzīlēs. Alternatīvais likumprojekts paredz ne tikai trīs baznīcu, bet arī Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības organizācijas Sv. Pētera baznīcas pārvaldes līdzdalību.

"Tas, protams, bija pārsteigums visiem, jo neviens nebija cerējis uz šādu aktivitāti, turklāt tiešo pēcteču aktivitāti. Turklāt tik tolerantu aktivitāti, kas bijusi fiksēta likumprojekta versijā," saka Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Sv. Pētera baznīcas pārvaldes direktora vietniece Una Jansone.

Baznīcas pārvaldes vadītāju arī pārsteidz Rīgas domes vadošās partijas locekļu vidū valdošā nevienprātība Pēterbaznīcas īpašumu tiesību jautājumā.

Pagaidām likumprojekts par Sv. Pētera baznīcas īpašnieka noteikšanu netiek virzīts skatīšanai Saeimā. Tā vietā Saeimā veidos atsevišķu darba grupu, bet baznīcām jātiek skaidrība ar savstarpējām attiecībām.

"Ja ir priekšlikums apvienoties baznīcām, tad vispirms šis jautājums ir jāizskata baznīcās, līdz ar to šis jautājums nevar tikt ātri atrisināts, jo vismaz luteriskai baznīcai šis jautājums jāizskata sinodē. Nākamā sinode ir pēc trīs gadiem. Tas nozīmē, ka šis jautājums atliekas uz diezgan ilgu laiku," norāda LELB Īpašumu komisijas loceklis Kaspars Upītis.

LTV raidījuma "Kultūršoks" veidotāji gan atgādina, ka ne mazāk komplicēto jautājumu par Lielo kapu atdošanu Rīgas domei izdevās atrisināt, nesagaidot sinodi.

7 komentāri
Andis
Krusttēvam Vanagam ar visu savu nekustamo īpašumu mafiju ir jāatkāpjas. Vienkārši, nožēlojami skatīties uz viņiem visiem - nolaupīja draudzēm 1/3 īpašumus, lai nodarbotos ar augļošanu - ritīgs parazītu kantoris. Izrādās, ka ar to par maz, tādēļ tiesājās par īpašumiem ar draudzēm, kuras jau sen nav LELB paklautībā vai kuras vairs nevēlas sev par vadītāju mafijas bosu (pardon, arhibīskapu) Jāni Vanagu. Ja kāds domā, ka Vanags ir kāds konservatīvais, kurš neordinē sievietes par mācītājām, tad tas nav tā - viņa uzdevums ir katoliskot luterāņus, lai tos pēc laiku pievienotu RKB, bet sieviešu ordinācija ir šķērslis sapņa piepildīšanai. Upītim pat nervi neturēja, jūtot, ka rociņas nevarēs sildīt ar Eiropas fonda naudiņu. Taču skaidri redzams, kādēļ krusttētiņam Pētera baznīca vajadzīga. Ne jau, lai tautai pasludinātu Evaņģēliju, bet lai kabatas piepildītu.
nožēlojami ir bēguļojošo
"tautiešu" centieni, lai Sv.Pētera baznīca kaut kādā brīnumainā veidā nonāktu vācu draudzes rokās ir vienkārši apsveicami. Latvijas ev-lut ārzemju baznīcā ir ieperinājusies parastie rietumu neomarksisti, kuri domā, ka ar klaigājošu demagoģiju ir iespējams iegūt labumu. Ja labumu nevar dabūt, tad spēkā ir nostāja "ja nav man, lai nav nevienam." Nu nebūs jums vairs, nesapņojiet. Nedz arī no Latvijas uz faterlandi aizbēgušiem vācieši, kam Latvijas valsts visu atpirka, ko dabūs! Jūs esat pretīgi.
jaukie kristieši
LELBAL patiesi ir jauki kristieši un parāda kristietības patieso dabu. Pirmkārt aktklāti melo, jo vācieši pameta Latviju 1939. gadā un īpašums jau sen bija mainijis statusu. otrkārt ir jauki, ka kristieši sadodas roku rokā kopā ar ateistiem, kristietības noliedzejiem reriha biedrību un vāciešiem, cenšās padzit LELB draudzi no Pētera. Galu galā izklausās ka šie trimdas latvietīši no trimdā izjukušās latviešu baznīcas, kā viņi paši to ir publiski atzinuši, ka draudžu un cilvēku skaits ir ir ievērojami krities, bēg uz latviju, jo trimdas baznīcas funkcionāriem ari gribas neko nedarīt un iekasēt, nu līdzigi, kā mēs to redzam ar LELB un starp vietējām latviešu kalppakaļām vienmēr atrodas, kāds līdzskrējējs, kas cer tikt pie amatiņa un siltas vietiņas.
Neticigais
Vanags ir mantrausis
Kad atnāks Jēzus
un padzīs visus mantkārīgos naudas mijējus no sv. Pētera baznīcas?
par LELBĀL idiotismu
ko LELBĀL grib? mantu? bet varbūt ienest bezizmēra visatļautību Latvijā? ... laikam jau tas otrais iemesls - iegribu iecelšana vērtību kārtā (!). visupirms - nekādas morāles! .. tas ir idiotisms! ... izskatās, ka sorozīti ir galīgi satrakojušies, pēc tam kad vara izslīdēja no rokām asv. ... nu ko LELBĀL? tātad sajauksim mātes dabas kārtību. Proti, vīrieši sāks dzemdēt un uzturēt kārtību mājās, bet sievietes neiesaistoties mājas dzīvē - rūpēsies par kārtību pasaulē. ... tas ir LELBĀL idiotisms. LELBĀL, jūs esat aizmirsuši, ka Latvija ir Dievzemīte, bet nevis iegribu izgāztuve
x
Vai pieteikšanās nebeidzās padsmit gadus atpakaļ? Cik ilgi gan vēl daži varēs pieteikties? Ja visus šos gadus gulēja un neko nevajadzēja, tad lai guļ tālāk. Un vismaz sakopj jau esošos īpašumus.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti