Sudrabūdens dzeršana un citi brīnumlīdzekļi no Covid-19 neglābs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 ir tikai dažus mēnešus vecs, un zinātne vēl nav atradusi ne vakcīnu, ne medikamentus, kas derētu tā ārstēšanai. Tā ir pateicīga situācija dažādu brīnumlīdzekļu tirgotājiem. Pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" veica faktu pārbaudi projektā "Re:Check", lai parādītu dažādos brīnumlīdzekļus, kā arī noskaidrotu infektologu domas par tiem.

ĪSUMĀ:

  • Piedāvā dažādus brīnumlīdzekļus pret Covid-19, bet to efektivitāte nav pierādīta.
  • Arī homeopātisko zāļu lietošanu pret Covid-19 infektologs sauc par dezinformāciju.
  • Jebkuru ārstēšanos aicina saskaņot ar ārstu.

Sociālajos tīklos sašutumu izraisīja Latvijas Homeopātu asociācijas prezidentes Ingunas Vecvagares aicinājums Covid-19 ārstēt ar homeopātisko līdzekli, kura pamatā ir arsēna šķaidījums. Homeopātijai nav zinātniski pierādāmas iedarbības. Valsts galvenais infektologs Uga Dumpis viņas rakstīto LTV raidījumam "Rīta Panorāma" nosauca par dezinformāciju.

"Tās ir viltus ziņas, tie nav medikamenti. Protams, šādā laikā šādas ziņas - tā varbūt nav mana atbildība - protams, nedrīkstētu izskanēt. Citiem dienestiem būtu jāpievērš uzmanība. Tā ir ļoti nopietna dezinformācija," sacīja Dumpis.

Savus produktus reklamē arī dažādu uztura bagātinātāju tirgotāji, kas imunitāti iesaka stiprināt ar sārmaino ūdeni un tā saukto koloidālo sudrabu. Ar sudraba joniem sevi glābt iesaka arī kāds Edmunds Aizkalns. Viņš tirgo ierīci, kas esot spēcīgākais antibakteriālais līdzeklis uz šīs zemes.

"Tādu aparātiņu jūs nekur citur neatradīsiet. Eiropā tikai pie manis. Tas jūs patiešām var paglābt. Tagad es pateikšu, no kā. Vispirms jau no 650 patogēnajām baktērijām, kas izraisa dažādas slimības. Nāvējošas slimības!" pastāstīja Aizkalns.

Viņš telefonsarunā atsaucās uz trīsdesmit un vairāk gadus vecām publikācijām no Krievijas un Ukrainas. Kopš tā laika izpētīts, ka sudrabūdens regulāra dzeršana var neatgriežami iekrāsot ādu pelēkā krāsā un nodarīt ļaunumu cilvēka organismam. Izplatoties jaunajam koronavīrusam, šis brīnumlīdzeklis guvis jaunu popularitāti ASV. Tur atbildīgās iestādes vairākiem tirgotājiem izteikušas brīdinājumu par maldināšanu.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Angelika Krūmiņa norādīja, ka homeopātiskie līdzekļi, strukturētais ūdens un sudrabs pret Covid-19 nepalīdz.

"Protams, katrs cilvēks, kas ir to rakstījis, ir mēģinājis sevi reklamēt, kaut kādā veidā pievērst sev uzmanību, bet no tradicionālās medicīnas viedokļa nav absolūti nekādu pierādījumu šīm metodēm. Arī ne homeopātiskajām zālēm, ko tur piedāvā. Līdz ar to mans viedoklis - neuzķerties uz tādiem piedāvājumiem," sacīja Krūmiņa.

Milzīgu popularitāti "Facebook" guvis arī kādas dziednieces Kristīnes Liepiņas ieteikums ārstēties tāpat, kā no citiem vīrusiem. Tostarp trīsreiz dienā, "ieskriet vēsā, bet ne aukstā dušiņā". Tas no ādas noskalošot toksīnus, ko organisms lielā daudzumā izmetot uz ādas. Savukārt pret galvassāpēm viņa iesaka cīnīties ar desmit aktīvās ogles tabletēm uz nakti.

Rīgas Austrumu slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš par šo ieteikumu pasmējās.

"Es esmu dekompensējies pa šīm divām nedēļām, neesmu normāli gulējis, bet vismaz šis mani sasmīdināja. Pat nezinu, kā to nosaukt. Tā laikam nav pat alternatīvā medicīna. Pilnīgs, kā lai maigi izsakās, sviests," sacīja Liepiņš.

 Profesore Krūmiņa atgādināja, ka mājas apstākļos var izmantot vairākas tā sauktās tautas metodes. Taču akūtu respiratoro infekciju slimību gadījumos pašārstēšanās var izraisīt arī stāvokļa pasliktināšanos. Tādēļ jebkura ārstēšanās būtu jāsaskaņo ar savu ārstu.

 Īsu ieskatu, kas darāms, sniedza infektologs Liepiņš.

"Tāpat kā pie parastām saaukstēšanās slimībām, simptomi ir dažādi. Citiem temperatūra izteiktāka, citiem mazāk izteikta. Ja nepārsniedz 38,5 pēc Celsija, tad nevajag vispār neko lietot. Ja ir stipras kakla sāpes, var lietot paracetamolu vai ibuprofēnu. Zvanām kompetentam ārstam un vadāmies pēc tā, ko viņš teiks," norādīja Liepiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti