De Facto

Trūkumcietējs ar īpašumiem Jūrmalā

De Facto

Lielbritānija un tās attiecības ar Eiropas Savienību

Bijusī prokurore stāsta, kā «kārtojusi» lietas tiesās

Slepens audio: bijusī prokurore atzīstas, kā «kārtojusi» lietas tiesās

Latvijas Televīzijas raidījuma "De facto" rīcībā nonākuši audio materiāli, kuros dzirdams, kā bijusī prokurore Irina Bogdanova vaļsirdīgi stāsta, kā "kārtojusi" lietas Jūrmalas un Rīgas tiesās. Audio ierakstā dzirdama Irinas Bogdanovas loma vēl nesen medijos skaļi izskanējušos Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzsāktajos kriminālprocesos, tāpat viņa pauž savu viedokli par tiesnešiem, kuru vārdi nav iesaistīti nevienā no kriminālprocesiem.

Pērn KNAB veica kratīšanu Rīgas apgabaltiesas tiesnešu kabinetos un privātmājā Jūrmalā. Toreiz aizturēja tiesnesi Ivetu Bērziņu un uzņēmēju Gulamu Mohammadu Gulami. Bērziņu tur aizdomās par kukuļņemšanu un starpniecību kukuļošanā, Gulami - par kukuļdošanu. Kā starpnieks starp Bērziņu un Gulami, iespējams, darbojusies bijusī prokurore Irina Bogdanova. Tieši Bogdanovai šajā lietā ir svarīga loma. Viņa kriminālprocesā liecinājusi.

Dažas dienas pirms aizturēšanām Bogdanova vienā no Rīgas kafejnīcām tikās ar viņai pazīstamo uzņēmēju Uldi Skudru. Viens no Bērziņas lēmumiem, kurā viņa, iespējams, saņēmusi kukuli, bija Skudram nelabvēlīgs, toties labvēlīgs Gulami interesēm. Vēl ir arī virkne citu lietu, kurās Skudra tiesājas ar Gulami par viesnīcu, iespējams, nelikumīgu pārņemšanu. Līdz ar to Bogdanovai un Skudram bija daudz pārrunājama. Piemēram, kā Bogdanova, iespējams, Gulami interesēs kārtojusi lietas Jūrmalas un Rīgas tiesās. Šīs sarunas ieraksts nonācis "De facto" rīcībā.

Bogdanova: "Tad viņš (Gulami) saprot, ka es viņam vienīgais liecinieks, ka es varu pateikt, ka viss tas, ko viņš (Gulami) ir darījis, viss ir uzpirkts. Viņš (Gulami) nav neko godīgi dabūjis. Tas viņam būs trieciens."

Turklāt dažādie notikumi liecina, ka Bogdanovas liecības bijušas gana ticamas, ierosināta virkne kriminālprocesu. Piemēram, viens no tādiem - tā dēvētā "ārstu izziņu lieta". Pirms rudenī notikušajām Saeimas vēlēšanām KNAB aizturēja vairākus mediķus, tostarp kardioloģi Ingunu Rožkalni-Žuburi. Viņa vēlēšanās kandidēja no Zaļo un Zemnieku savienības saraksta.

"De facto" rīcībā esošajā audioierakstā Bogdanova stāsta, kur meklējami lietas pirmsākumi. No sacītā noprotams, ka tādā veidā iespējamos pārkāpumos izdevās pieķert bijušo Bogdanovas priekšnieci, bijušo Jūrmalas prokuratūras virsprokurori Sigitu Priedi.

Bogdanova: "Karoče, man ir viens šitais te, viens baņķieris, kas tur sataisīja kaut kādu šmuci tajā Anglijā. Viņam vajadzēja, lai viņam ir izziņas. Viņš aizgāja uz šito te Stradiņu."

Skudra: "Tā kā Vaškevičs Austrijā? Tā viņam vajadzēja, ka viņš Latvijā ārstējas?"

Bogdanova: "Tie Stradiņu dakteri... Es biju tieši Turcijā un es piezvanīju tai Sigitai (Priedei) un pateicu - klausies, tur atnāks cilvēks, iedod viņam dakteres numuru un viss."

Vēlāk jau bijušās virsprokurores Priedes vārds figurē kādā citā kriminālprocesā. Apmēram pirms mēneša Priedi nopratināja KNAB. Šajā lietā figurē arī Jūrmalas tiesas tiesnese Tatjana Bormane. Viņai bija jāskata lieta, kurā Skudra bija lūdzis apķīlāt Gulami sievas Valentīnas mantu. Taču Gulami sievas pārstāvis iesniedza, iespējams, viltotu dokumentu - it kā notariāli apstiprinātas vēstules kopiju. Tajā bija teikts, ka Skudram neesot pilnvaru rīkoties cita uzņēmuma vārdā, pēc būtības - liedza Skudram celt prasību tiesā. Bormanei ar to pietika, lai lietu izbeigtu. Viņa esot ignorējusi iebildumus par to, ka dokuments varētu būt viltots. Taču tieši to šobrīd jau izmeklē tiesībsargājošās iestādes.

Bogdanova: "Jo, kad es viņai (Priedei) maksāju par Bormanes lietu, ko viņa izbeidza, es pateicu, es atdodu savu, tāpēc, ka viņš (Gulami) man nav norēķinājies, bet es tā neesmu pieradusi, man vajag samaksāt."

Priede noraida Bogdanovas teikto, ka būtu saņēmusi naudu: "Nekādā gadījumā!". Savukārt uz "De facto" jautājumu par to, vai KNAB ir pratinājis viņu saistībā ar šo jautājumu, vai viņai ir noteikts statuss kriminālprocesā, atbild: "Pratinājuši ir, bet attiecībā par to krimināllietu es nevaru neko izpaust, jo es esmu parakstījusies par ziņu neizpaušanu."

Tomēr tālāk tiesvedības līkloči aizvijās līdz Rīgai. Bogdanovas un Skudras sarunā sāk pavīdēt tiesnešu uzvārdi, kuri nav saistīti ne ar vienu kriminālprocesu. Rīgas apgabaltiesā nu jau tiesnesis Juris Freimanis lēma par labu Gulami sievai. Audio materiālā dzirdams Bogdanovas pārsteigums par šādu Freimaņa lēmumu, tajā pašā laikā viņa paskaidro, kā, viņasprāt, Freimanis lēmumus tiesā pieņēmis iepriekš.

Bogdanova: "Kā to (Juris) Freimanis nesaprata, es šokā esmu, kā to (Juris) Freimanis, kuram arī skatās uz pirkstiem visu, kā viņš to nesaprata, kā viņš varēja atbrīvot to naudu? Es tev saku, (Juris) Freimanis ir ļoti vecs buks. Viņš ir tik jau, kā saka, ar pieredzi. Viņš pasniedzējs bijis universitātē. Viņš tās izejas baigi zina. Ja viņam samaksā, ja viņam samaksā, viņš pilnīgi izdarīs, kā vajag. Viņš uztaisīs melnu par baltu, ko puse neizdarīs."

Savukārt Freimanis, izlasot šī audioieraksta atšifrējumu, norāda: "Protams, ka es naudu neņemu par to, kā es spriežu lietas. Tas būtu galīgākais absurds! Kāpēc Bogdanova kaut ko tādu ir teikusi, tas droši vien ir jāprasa Bogdanovai; kāpēc viņa kaut ko tādu teikusi, man ir grūti šobrīd komentēt šos viņas izteikumus, bet tīri cilvēcīgi es saprotu - cilvēks, kas ir "iedzīts stūrī", kā šajā gadījumā, viņš ne to vien var sastāstīt, manā ieskatā. Tās ir manas domas. Kā viņa pauž savas domas, es paužu savas domas."

Līdzīgs viedoklis kā par Freimani Bogdanovai ir arī par Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas tiesnesi Raimondu Bulu. Vienā no disciplinārlietām viņam piemēroja sodu - rājiens, otrā, janvāra vidū, Tiesnešu disciplinārkolēģija pret viņu izbeidza disciplinārlietu noilguma dēļ. Taču tas vēl nebija zināms novembrī, kad Bogdanova tikās ar Skudru. Toties bija zināms tikai tas, ka drīzumā vienu no Skudras lietām skatīs tieši Buls.

Bogdanova: "Es domāju, ka nekādā gadījumā tas Buls nedarīs neko tādu, jo viņam jau pietiek. Ja viņš vēl noturēsies, jo viņam otrā disciplinārlieta un tur jau ir."

Skudra: "Kam?"

Bogdanova: "Bulam."

U. Skudra: "Bulam?"

Bogdanova: "Un viņš ir uz izmešanas robežas uz doto brīdi. Buls toreiz pateica, ka viņš jau neko nedarīs, jo viņš saprata, ka no "melnā" (Gulami) ir vienas problēmas. Viņš jau to ir sapratis."

Saruna par Bulu bija garāka nekā "De facto" tikšanās ar Bulu. Tajā "De facto" pat nebija iespēja nocitēt audio materiālu saturu. Buls pēc tiesas sēdes ignorēja "De facto" jautājumus un aizgāja.

Bogdanova atteicās "De facto" izpaust, cik KNAB ierosinātajos kriminālprocesos, kas saistīti ar Gulami, liecinājusi. Tikmēr viņas advokāts apstiprina tikai to, ka Bogdanova liecinājusi tiesneses Bērziņas lietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt