Rīgas mēra amata kandidātu faktu pārbaude. Ķirsis, Valainis un Čekušins

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Radio trīs nedēļu garumā rīta programmā "Labrīt" intervē Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanu sarakstu līderus par viņu plāniem pilsētas budžeta veidošanā. "Re:Check" politiķu teikto pārbauda un vērš uzmanību uz nepatiesiem apgalvojumiem, kā arī maldinošiem izteikumiem, kas izrauti no konteksta vai būtisku informāciju noklusē. Šajā – apskata trešajā daļā – hronoloģiskā secībā pārbaudījām izteikumus, ko raidījumos no 11. līdz 13. augustam pauda trīs potenciālie pašvaldības vadītāji: Vilnis Ķirsis no "Jaunās Vienotības", Viktors Valainis no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), kā arī Konstantīns Čekušins no "Saskaņas" saraksta. 

"Jaunā Vienotība" un Vilnis Ķirsis

"Jaunās Vienotības" mēra amata kandidāts Ķirsis solīja risināt bērnudārzu rindu problēmu un atvieglot to vecāku maksājumus, kuru bērni spiesti apmeklēt privātās pirmsskolas izglītības iestādes. Viņš sacīja, ka grib ieviest Rīgā tādu modeli kā Norvēģijā, kur bērnudārzu pakalpojuma "pamatpaka" esot par velti. 

"Mēs vēlamies ieviest Rīgā tā saucamo Norvēģijas modeli, kas nozīmē, ka vecāki var sūtīt bērnu pašvaldības vai privātā bērnudārzā, par pamatpaku viņiem nebūs jāmaksā.

To pašvaldība nofinansēs "pa taisno". Ja vēlēsies ko klāt, kādas valodas vai dejošanu vai ko tādu, par to būs jāpiemaksā. (..) Šāds modelis ir Norvēģijā, un tas ir sevi labi pierādījis." 

Patiesībā bērnudārzi Norvēģijā nav garantēts bezmaksas pakalpojums, un nav arī tādas pamatpakas, kas būtu par velti pilnīgi visām ģimenēm. Valdība nosaka, kāda ir maksimāli iespējamā maksa par bērnudārzu, teikts valdības mājaslapā. Šogad tās ir 2655 norvēģu kronas jeb nepilni 300 eiro mēnesī, kas gan ir salīdzinoši neliela summa, ņemot vērā kopējo dzīves dārdzību šajā valstī. Bezmaksas pamatpaka jeb 20 apmaksātas stundas nedēļā pienākas tikai ģimenēm ar zemiem ienākumiem un arī ne visur visās vecuma grupās. Ķirsim ir taisnība, ka gan pašvaldības, gan privātajās iestādēs maksa ir vienāda – to nodrošina pašvaldību piešķirtais finansējums. Papildu maksai par bērnudārzu vecākiem jāsedz ēdināšana, un tā privātajos bērnudārzos drīkst būt augstāka. Tas detalizēti izklāstīts arī Oslo pašvaldības interneta mājaslapā

Ķirsis "Re:Check" sacīja, ka par Norvēģijas kārtību viņam stāstīts, bet pats pārbaudījis nav. Viņa pamatdoma esot, lai visiem būtu vienādi nosacījumi un neveidojas segregācija, kad turīgāko vecāku bērni koncentrējas privātos bērnudārzos, bet ne tik turīgie – pašvaldības.

Rīgas mēra amata kandidātu faktu pārbaude

Ķirsis arī skaidroja, kāpēc partija nevēlas nākamajā domē sadarboties ar RD iepriekšējās koalīcijas partiju "Gods kalpot Rīgai" (GKR):

"Tas pats e-talona tēvs ir Aleksandrs Brandavs, kurš ir "Gods kalpot Rīgai" lielākais ziedotājs un biedrs." 

Tas ir tuvu patiesībai. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) partiju finansējuma datu bāze liecina, ka Brandavs kopš 2012.gada GKR biedra naudā iemaksājis 101 090 eiro. Vēl vairāk par viņu partijai veltījis tikai tās vadītājs, tagad Eiropas Parlamenta deputāts Andris Ameriks – 101 726 eiro. Brandavs bija valdes loceklis "Rīgas satiksmes" (RS) kopā ar privāto investoru veidotajā uzņēmumā "Rīgas karte", kas vēlāk tika atzīts par lielāko RS "naudas izsūcēju". "Rīgas karte" no pašvaldības ik gadu saņem ap 20 miljoniem eiro, no kuriem lielākā daļa paredzēta e-talona uzturēšanas sistēmai. Neilgi pēc tam, kad KNAB Brandavu aizturēja par iespējamo kukuļošanu, GKR apturēja viņa darbību partijā.  

ZZS un Viktors Valainis

Valaiņa teiktajā "Re:Check" nepatiesus apgalvojumus nekonstatēja, taču ZZS mēra kandidāta teiktajam svarīgs konteksts. Viens no galvenajiem ZZS solījumiem šajās vēlēšanās ir pabalsta celšana līdz 1500 eiro par katru jaundzimušo. Valainis sacīja: 

"Šobrīd Rīgā ir 150 [eiro]. Mūsu pārvaldītā pašvaldībā, kur arī šādi pabalsti, tas ir 500 eiro. Mēs esam rēķinājuši, ka Rīgā tas būtu nepieciešams vismaz 1500."

500 eiro pabalsts par katru jaundzimušo kopš pagājušā gada ir Jūrmalā, kuras domi vada ZZS pārstāvis Gatis Truksnis. Taču ZZS ir pie varas vēl vienā lielajā pilsētā Jelgavā, kuru jau vairāk nekā 20 gadus vada tās biedrs Andris Rāviņš. Jelgavā pabalsts ģimenei par jaundzimušo ir tikai 72 eiro. 

"Re:Check" sazvanīja Valaini. No viņa teiktā izriet, ka cilvēkiem ar lielāku pirktspēju nepieciešams arī lielāks pabalsts: "Pirmām kārtām pašvaldība šos pabalstus nosaka stingri pēc tā, kāda ir iedzīvotāju pirktspēja. Jo tuvāk Rīgai, jo šie rādītāji ir augstāki." Viņš arī piebilda: "Paskatīsimies pirktspējas rādītājus Jūrmalā, Jelgavā un Rīgā, un tie noteikti atšķirsies pa kārtām." Centrālā statistikas pārvalde pirktspēju pašvaldību griezumā neanalizē. Savukārt, piemēram, salīdzinot minētās trīs pilsētas pēc vidējās darba samaksas, atšķirību "pa kārtām" nav. Vidējā alga pēc nodokļiem Rīgā šā gada pirmajā ceturksnī bijusi 935 eiro, bet Jelgavā 746 eiro. Jūrmalā tā bijusi vēl mazāka nekā Jelgavā - 712 eiro mēnesī.

"Saskaņa" un Konstantīns Čekušins

"Saskaņas" mēra amata kandidāts Čekušins raidījumā lepojās ar partijas padarīto: 

"Pēc būtības mēs bijām vienīgā partija, kas realizēja savus solījumus, sāksim ar to. Visu, ko mēs solījām savā programmā, mēs realizējām."

Tā nav taisnība. "Re:Check" jau rakstīja, ka iepriekšējās vēlēšanās 2017. gadā viens no "Saskaņas" galvenajiem solījumiem bija izveidot vairākas municipālās aptiekas. Toreizējā "Saskaņas" programmā teikts: "Rīgas dome izmantos savas tiesības un atbilstoši MK noteikumiem atvērs municipālās aptiekas pašvaldībai piederošajās ārstniecības iestādēs – Rīgas 1. slimnīcā, Rīgas Dzemdību namā un pašvaldības poliklīnikās. Šajās aptiekās medikamentiem tiks nodrošināts minimāls uzcenojums, kāds nav iespējams privātajās aptiekās, kuru darbības mērķis ir peļņas gūšana." To kā vienu no svarīgākajiem solījumiem izcēla arī toreizējais mērs un mēra amata kandidāts Nils Ušakovs. Taču jau tolaik bija skaidrs, ka tas ir tukšs solījums konkurences nosacījumu dēļ, un pašvaldība savas aptiekas tā arī neatvēra. Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu pašvaldība aptieku varētu atvērt tikai tad, ja noteiktā teritorijā šāds pakalpojums iedzīvotājiem jāsniedz, bet to nevēlētos darīt neviens komersants.

"Mums nebija iespējams strādāt pilnu ciklu, līdz ar to, protams, mēs nepaspējām kaut ko izpildīt," "Re:Check" sacīja Čekušins. Tas gan ir pretrunā ar viņa Latvijas Radio pausto, ka izpildīts viss. Uz norādi, ka šo solījumu nemaz nebija iespējams izpildīt, "Saskaņas" kandidāts norādīja, ka "tagad likums mainās, mums ir grūti to izdarīt, un mums ir jautājumi Saeimas deputātiem, kāpēc viņi tā maina likumdošanu". Patiesībā likums šajā jomā pēdējo gadu laikā nav mainīts – Čekušinam nav taisnība.  

Stāstot par to, ka "Saskaņas" prioritātes ir sociālā joma, Čekušins kritizēja braukšanas maksas atvieglojumu atcelšanu pandēmijas dēļ: 

"Bet pirmais, ko izdarīja pagaidu administrācija, viņi atcēla atlaides "Covid" laikā. Pirmais, ko viņi krīzes laikā izdarīja." 

Taisnība, pagaidu administrācija uz laiku atcēla pensionāriem un skolēniem iespēju braukt bez maksas, taču kontekstam jāpiebilst, ka vēl nedēļu agrāk līdzīgu lēmumu pieņēma Daugavpils dome, kuru vada Čekušina partijas biedrs no "Saskaņas" Andrejs Elksniņš. "Jautājiet Elksniņam, kāpēc viņš kaut ko izdarīja. Es runāju par Rīgu," "Re:Check" sacīja Čekušins, piebilstot, ka Rīgā ir cita situācija un cits iedzīvotāju skaits. 

Latvijas Radio žurnālists Čekušinam sacīja, ka atlaižu atcelšana bija vajadzīga, lai iedzīvotāji mazāk brauktu, proti, slimības izplatības riska mazināšanai. Uz to "Saskaņas" kandidāts viņam raidījumā atbildēja, ka brauca vienalga: 

"Bet vienalga viņi brauca, tikai par maksu."

Tā nav gluži taisnība. "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa aprīļa vidū Latvijas Radio stāstīja, ka pēc sākotnējiem aicinājumiem neizmantot sabiedrisko transportu pasažieru skaits mazinājās tikai nedaudz. Straujš kritums – no 450 000 pasažieriem dienā uz mazāk nekā 100 000 dienā – bijis tieši pēc atlaižu atcelšanas, tādējādi lēmums bijis efektīvs. 

Tagad Čekušins "Re:Check" sacīja citādāk nekā intervijā Latvijas Radio. Proti, ka cilvēki būtu braukuši mazāk arī paši, ja būtu bijusi gana agresīva sociālā reklāma par riskiem. "Protams, ka viņi brauca [pirms atlaižu atcelšanas]. Jo tādas normālas, saprotamas reklāmas nebija," sacīja Čekušins. Iepriekš radio gan viņš teica: "Es neuzskatu, ka cilvēki ir muļķi. Viņi zina, ka ir risks. Viņi zina, ka nevajag pārāk bieži braukt." 

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti