De Facto

Levita izredzes - sašķeltās "KPV LV"rokās

De Facto

Auditā vērtē LDZ reklāmas budžeta izdevumu pamatotību

RTAB un "Riga.lv" darbinieki strādā arī pie "Saskaņas"

«Riga.lv» un RTAB nodarbina «Saskaņas» un GKR palīgus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Aizdomas par fiktīviem darbiniekiem Rīgas domes nodibinājumos šonedēļ publiski pauda gan Valsts kontrole, gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). To pētīs tiesībsargājošās iestādes. Tomēr Latvijas Televīzijas raidījuma "de facto" rīcībā nonākusī "Riga.lv" struktūras shēma, kā arī Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publicētais Rīgas tūrisma attīstības biroja (RTAB) štatu saraksts jau tagad liecina: darbu šajās struktūrās bija atraduši daudzi galvaspilsētā valdošajiem spēkiem pietuvināti cilvēki. Turklāt daļa spēj to apvienot ar darba pienākumiem arī "Saskaņas" Saeimas frakcijā.

Īsumā:

  • "Riga.lv" - adaptējot un vizualizējot oficiālās Rīgas pilsētas relīzes;
  • Starp darbiniekiem politiski pietuvinātas personas;

Nodibinājums "Riga.lv" 2013.gada rudenī tika dibināts ar mērķi sabiedrību informēt par Rīgas pašvaldības darbu. Lai gan Rīgas domē ir Sabiedrisko attiecību nodaļa, šo gadu laikā "Riga.lv" izauga par tai paralēlu struktūru ar milzīgu budžetu – gandrīz diviem miljoniem eiro gadā – un padsmit darbiniekiem.

"Riga.lv" galvenās redaktores pienākumus kopš janvāra beigām pilda Ina Oškāja. Viņa bijusi laikraksta "’Čas" žurnāliste un vienlaikus jau vairākus Saeimas sasaukumus ir "Saskaņas" deputāta Vladimira Nikonova palīdze. Valsts kontroles pārmetumiem par to, ka portāla saturā lielu daļu veido citu Rīgas domes struktūru sniegtās informācijas pārpublicēšana, Oškāja nepiekrīt: ""Neatbilst patiesībai, jo principā mēs strādājam ar oficiālajām preses relīzēm, bet mēs tās adaptējam, pārrakstām, tulkojam, starp citu. Piemeklējam arī vizuālo saturu un tā tālāk."

Oškājas vietniece ir "Saskaņas" aktīviste Danuta Dembovska, par žurnālisti strādā kādreizējā Pirmā Baltijas kanāla reportiere Marija Burgarte. "Riga.lv" štatā kā žurnāliste ir arī Oškājas māsa, bijusī laikraksta "Čas" galvenā redaktore Ksenija Zagorovska. 2006.gadā, kad vēl nebija izveidota "Saskaņa", viņa Saeimas vēlēšanās kandidēja no PCTVL, bet četrus gadus vēlāk – no Andra Šķēles un Aināra Šlesera izveidotās apvienības "Par labu Latviju".

Sastapt Zagorovsku redakcijā neizdodas, jo viņa esot atvaļinājumā. Līdz pagājušā gada rudenim viņa bija arī projektu vadītāja RTAB, bet Oškāja atsakās atbildēt, kā darbiniecei izdevās šos amatu apvienot. Arī pati Zagorovska  telefonsarunā neatbild ne par saviem darbiem nodibinājumos, ne par to, kā tos apvieno ar partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) sociālo tīklu satura papildināšanu.

"Riga.lv" darbību uzrauga Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Tomēr nodibinājuma personālpolitiku nodaļa nekontrolējot, uzsver tās vadītājs Uģis Vidauskis: "Nu, es apmēram zinu tos cilvēkus, kas tur strādā, loģiski, bet nu tas mūsu pienākums ir rūpēties, lai šis saturs būtu tāds, kāds tas ir vajadzīgs Rīgas domei, kādi ir Rīgas domes uzdevumi, aktualitāte. Bet tīri kā viņi to dara, cik cilvēki, tas ir tīri viņu pašu jautājums."

"Riga.lv" struktūru ir apstiprinājusi nodibinājuma valde. Kopš Regīna Ločmele-Luņova ir kļuvusi par Saeimas deputāti "Saskaņas" frakcijā, tajā darbojas divi cilvēki. Valdes priekšsēdētājs Andris Konošonoks no Rīgas domes Finanšu departamenta šonedēļ bija atvaļinājumā. Valdē strādā arī Rīgas vicemēra padomnieks Ģirts Dripe, kurš skaidro: "Mēs paļaujamies, ka redakcija un galvenais redaktors ir gana profesionāli. Kurus cilvēkus viņi uzskata par nepieciešamu piesaistīt, mēs uz to paļaujamies." Viņš arī norāda, ka

"mums dīvainu konsultantu nav".

Tomēr, lai gan "Riga.lv" štatā ir divas sabiedrisko attiecību speciālistes, kā preses sekretārs ir piesaistīts arī Aleksandrs Šuņins – vēl viens "Saskaņas" aktīvists, kura pamatdarbs ir Rīgas centrāltirgus Mārketinga un komunikācijas daļas vadītājs. "Apvienot, protams, es varu mierīgi. Man ir laiks un iespējas, un arī likums neliedz apvienot tādas lietas un tādus darbus. Un, jā, man ir konkrēts autorlīgums, esmu konsultants ārējās komunikācijas jautājumos. Starp maniem pienākumiem ir atbildēt un komunicēt ar žurnālistiem, kas pašreiz arī notiek, rakstīt preses relīzes, kaut kādus ziņojumus un tā tālāk," klāsta Šuņins. Viņš atklāj, ka atbild arī par Pirmā Baltijas kanāla ēterā ik nedēļu redzamo "Riga.lv" sagatavoto un apmaksāto galvaspilsētas ziņu bloku, kuru producējot un arī ierunājot.

Tikmēr RTAB pēc Valsts kontroles intereses likvidēja septiņas amata vietas. Pēdējo trīs gadu laikā tajās strādājušie darbinieki algās saņēma vairāk nekā trešdaļu miljona eiro. Tomēr politiski iekrāsotu darbinieku ir bijis daudz vairāk, liecina "Re:Baltica" publiskotais saraksts. Tajā redzams, ka RTAB strādājušas "Saskaņas" domnieka Sandra Bergmaņa tuvinieces: sieva un māte.

"Viņas strādāja agrāk, jā, nu bet viņas strādāja, ja nemaldos, 3-4 gadus atpakaļ," apgalvo Bergmanis. Uz norādi, ka viņa māte RTAB strādājusi līdz 2018.gada aprīlim, domnieks bilst: "Varētu būt, es precīzi datumus nezinu, jo tas jums jāprasa tad maniem radiniekiem." Viņš apgalvo, ka "visi strādāja reāli," bet ko tieši sieva un māte RTAB darījušas un kā darbu dabūjušas, Bergmanis nezinot.

Savukārt mārketinga projektu vadītāja amatā RTAB strādāja GKR domnieks Andrejs Kameņeckis, kura uzdevums bija tūristu piesaistīšanas koncepcijas izstrāde. Vaicāts, kā ticis amatā, viņš atbild: "Esmu profesionāls marketologs." Kameņeckis neatceroties, vai pietiecies pats vai arī viņu kāds uzaicinājis, tomēr viņš esot sniedzis savu CV un tas ticis vērtēts. Darbu Rīgas domes nodibinājumā viņš dabūja pēc tam, kad bija kļuvis par deputātu. Vaicāts, vai tā ir sakritība, viņš aicina to vaicāt RTAB vadībai, bet

uz norādi, ka KNAB izmeklēšanas dēļ tas ir sarežģīti, Kameņeckis attrauc: "Nu, tā nav mana vaina."

Vismaz trīs gadus par projekta vadītāju RTAB strādāja Darja Tiščenko, saņemot par to gandrīz pusotru tūkstoti eiro mēnesī. Viņas amata vieta ir starp pērn likvidētajām. Šogad trīs mēnešus viņa nostrādāja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā, taču neizturēja pārbaudes laiku. Tagad Tiščenko ir sastopama "Saskaņas" Saeimas frakcijā, kur ir deputāta Jāņa Ādamsona palīdze. Savu lomu Rīgas tūrisma attīstībā viņa neatklāj – paziņo, ka komentāru nav un pēc tam jautājumus ignorē pilnīgā klusumā.

Valsts kontrole atklāja, ka 12 RTAB darbiniekiem darba vietas neatradās biroja telpās, bet gan Rīgas domes ēkā. "de facto" noskaidroja, ka šis kabinets, kuru nedēļas sākumā kratīja KNAB, tika ierīkots "Saskaņas" frakcijas telpās, kurās iekļūt var tikai ar caurlaidi. Turklāt nepiederošajiem ieeju cītīgi bloķē frakcijas referents Daniils Uļjanovs. Arī viņam šis nav vienīgais ar partiju saistītais amats, jo viņš ir arī divu "Saskaņas" Saeimas frakcijas deputātu palīgs. Uļjanovs atklāj, ka palīdz deputātam Vitālijam Orlovam, taču otra deputāta vārdu ir aizmirsis.

Jāpiebilst, ka Valsts kontrole Rīgas domes nodibinājumu revīzijas ziņojumā min vairākus gadījumus, kas rada bažas par fiktīvu nodarbinātību. Piemēram, darbinieku nespēja paskaidrot, ko konkrēti viņi dara un kam ir pakļauti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti