Atvērtie faili

#01 "airBaltic" krīze: Ko Latvijas ekonomikai nozīmē uzņēmuma dīkstāve

Atvērtie faili

#03 Jaunais normālais jeb dzīve pēc Covid-19 pandēmijas izraisītās ārkārtas situācijas

#02 Kāpēc ārstniecības iestādes kļuvušas par Covid-19 perēkļiem?

Rēzeknē ar Covid-19 slimo bērnu ķirurģe. Versijas par inficēšanos, testēšana un izolācija

72 gadus vecā ārste Veronika Smolko lielāko mūža daļu strādā Rēzeknes slimnīcā. Tagad viņa, vīrs un vēl vairāki mediķi saslimuši ar Covid-19. Veronika Smolko par savu pieredzi ar vīrusu pastāstīja Latvijas Radio raidījumam “Atvērtie faili”. Ārstes ģimenes pieredze rāda gan to, ka valstī noteiktajam testēšanas algoritmam ir trūkumi, gan to, ka reģionālās slimnīcas Covid-19 slimniekiem nav gatavas.

Vīruss Rēzeknes slimnīcas bērnu ķirurģei

No internetā atrastas bildes raugās smaidīga tumšmate zilā ārsta uzsvārcī. Acis piemiegtas, it kā sejā spīdētu saule. Raksts, kurš portālā “Panorāma Rēzekne” publicēts pirms diviem gadiem, vēsta - attēlā redzamā kundze ir korifejs bērnu ķirurģijā. Veronika Smolko. 72 gadus vecā ārste lielāko mūža daļu strādā Rēzeknes slimnīcā. Tagad viņa kļuvusi par vienu no ārstiem ar pozitīvu Covid-19 testu.

Veronika Smolko piekrita Latvijas Radio raidījumam “Atvērtie faili” uzticēt savu stāstu: “19. datumā pēcpusdienā man iestājās tāds nespēks, vājums. Drudzis kaut kāds. Izmērīju temperatūru, 37,3. Bet kaulus lauž kā riktīga gripa. Āda jutīga, superjutīga. Un visi kauli sāp, un pagriezties nevar. Klepus nav, temperatūras nekādas augstas nebija. Es naktī tā slikti gulēju, sāku domāt par to Covid.” Pašlaik ir labāk, saka ārste. Sarunas laikā viņai gan ik pa brīdim uznāk klepus lēkme.

Ārste domā, ka saslimusi dienā, kad pirmo reizi sajutusies slikti. 19. martā. Pēc šīs dienas uz darbu nav gājusi. Izolējusies privātmājā, kurā dzīvo kopā ar vīru, arī ārstu, savu māsu un trīsgadīgo mazmeitu. Tikai četras dienas vēlāk Smolko tika pie slimības testa.

Lai pieteiktu Covid-19 analīzes, viņa zvanīja uz numuru 8303. Brīvdienās pie viņas neatbrauca, bet tikai pirmdien astoņos vakarā. “Paņēma man to analīzi. Nākošajā dienā viņi paziņoja ģimenes ārstam, ka man ir pozitīva,” stāsta Smolko.

Tobrīd tuvākās Covid-19 analīžu teltis bija Daugavpilī. Cilvēki ar aizdomām par saslimšanu uz to varēja doties tikai ar savu privāto auto. Pie Smolko analīžu brigāde ieradās pati. Pašlaik speciālā telts ir arī Rēzeknē. 

Kad brigāde ieradās Smolko mājās, testu veica tikai Veronikai. Vīram, māsai un mazbērnam analīzes neņēma. Tāds ir valstī noteiktais testēšanas algoritms. Kopš Veronikas saslimšanas visiem gan jāpaliek mājās. Ģimenes locekļiem testu nozīmēja vien 6. aprīlī, kad Veronikai jāveic atkārtotas Covid-19 analīzes.

Rēzeknes slimnīcā izolē septiņus mediķus

Rēzeknes slimnīcā analīzes veica 67 cilvēkiem – gan ārstiem, gan pacientiem.

Par kontaktpersonām atzina 26 cilvēkus, no tiem septiņi ir mediķi. Viņiem visiem lika izolēties.

Pašlaik slimnīcas darbību tas būtiski nav ietekmējis.

Pozitīvi testi ir apstiprināti divām medicīnas māsām. Viena no viņām strādā kopā ar Smolko vīru, ārstu Ivanu Smolko, kuram Rēzeknes poliklīnikā ir traumatologa prakse.

Veronika saka – tas ir dīvaini: “Tur tai māsiņai ir pozitīvs, jā. Tā māsiņa, kas ar mani poliklīnikā pieņem,  jocīgi -  viņai ir negatīvs. Viņa tikai ievēro divu nedēļu karantīnu, pašizolāciju. Bet viņai negatīva [analīze], kaut gan ar mani, ar slimu mani sēdēja un pieņēma bērnus poliklīnikā.”

Versijas par inficēšanos

Kur ārste inficējusies, līdz galam nav skaidrs. Gan viņa pati, gan Rēzeknes slimnīcas vadība uzskata, ka no pacienta, kaut gan šai versijai ir trūkumi.

Nedēļu pirms saslimšanas pie Smolko uz slimnīcu atnāca vīrietis un sieviete. Abu dēlu bērnu ķirurģe februārī operējusi. “Viņi ienāca kabinetā tādi iedeguši, iedeguši. Pateicās man par operāciju. Es saku: kur jūs tādi iedeguši, kur jūs bijāt? Viņi saka, mēs bijām Indonēzijā, Bali salās. Es saku: nu, bet jums tad ir jāsēž karantīnā. Jo taisni no tā 12. datuma bija izsludināta karantīna visiem iebraucējiem. Viņi man saka: tur nav koronavīrusa,” atceras ārste.

Ģimene no Indonēzijas atlidojusi 6. martā. Tad šī valsts vēl nebija ceļošanai aizliegto valstu sarakstā. Iespējams, šīs formalitātes dēļ epidemiologi uzskata, ka dakterei Smolko nav bijuši kontakti ar vīrusa skartajās valstīs pabijušajiem.

Ķirurģe tam nepiekrīt: “Kāpēc dod tādu oficiālu, teiksim, “Delfos”, paziņojumu, ka nav bijis kontakts? Nu, ir bijis kontakts! Es vienkārši nevaru pateikt, vai tie cilvēki slimi vai veseli. Vienalga tās divas nedēļas viņi nav pašizolējušies, ja viņi atnāca uz slimnīcu.”

Bet vai ārstei pēc šīs tikšanās nebija jāizolējas pašai? Tobrīd viņa par to nav domājusi. Smolko atstāsta neoficiāli dzirdēto, ka šiem ceļotājiem Covid-19 tests bijis negatīvs: “Grūti teikt, vai tās analīzes ir kvalitatīvas, vai 100% var ticēt.”

Tiesa, ar ārzemēs pabijušajiem ārste kontaktējusies arī pirms Indonēzijas apceļotājiem. Pie viņas ciemojušies ārzemēs dzīvojušie bērni. Pati Smolko uzskata, ka šim apciemojumam ar viņas saslimšanu gan nav nekāda sakara. Apciemojums noticis vēl pirms ārkārtas stāvokļa izsludināšanas Latvijā. “25. februārī iebrauca un 8. martā jau aizlidoja projām. Un līdz šim brīdim ir veseli. Tajā laikā Šveicē, es nezinu, vai tur viens saslimšanas gadījums bijis,” saka ārste.

Smagi saslimst ārstes vīrs

Šonedēļ Veronika Smolko otrreiz nodeva analīzes, testus veica arī viņas ģimenes locekļiem. Kad Latvijas Radio sazinās ar viņu atkārtoti, situācija mājās kļuvusi dramatiska. Smagi saslimis Veronikas vīrs, arī ārsts. Viņam ir 75 gadi. Temperatūra, grūtības elpot. Šādā stāvoklī viņš tomēr ar auto vedis ģimeni uz Rēzeknes slimnīcu, kur viņam atklāta pneimonija.

“Kompjūterā ir abpusēja pneimonija. Un tā arī raksta, ka viņa ir Covid-19 tipa. Ka viņa bojā sīkās alveolas. Elpošanas virsma samazinās. Nu praktiski vajadzētu gulēt pie skābekļa [aparāta],” stāsta ārste.

Tomēr Veronikas vīrs aizsūtīts atpakaļ mājās. Rēzeknes slimnīca viņu uzņemt atteicās. “Mūs neņēma. Nav vietas, divas gultas tikai izdalītas. Sūtīs uz Rīgu,” stāsta ārste.

Taču arī Rīgā Infektoloģijas centrs viņu atteicās uzņemt, kamēr nav pozitīva Covid-19 testa.

Dakteru ģimene nesaprot, kāpēc tests nav veikts visiem uzreiz: “Es zvanīju uz to telefonu 8083, un tur teica: nē, nē, ja vienam būs apstiprināts, tātad visi pārējie arī ir inficēti, nav jāņem visiem. Jo tad šausmīgi daudz iznāk analīžu. Bet tagad iznāk – ja ir komplikācijas, tad vienalga vajag atbildi.”

Šīs nedēļas tests vēlāk apliecināja, ka abi dakteri ir inficēti. Latvijas Radio raidījuma tapšanas laikā vēl nav skaidrs, vai Rēzeknes dakteris ticis slimnīcā.

“Oi, zināt, nevienam neesi vajadzīgs. Visu mūžu nostrādāju tajā Rēzeknes slimnīcā, un nevienam tu neesi vajadzīgs,” spriež ārste.

Veronikas ģimenes pieredze rāda gan to, ka valstī noteiktajam testēšanas algoritmam ir trūkumi, gan to, ka reģionālās slimnīcas Covid-19 slimniekiem nav gatavas.

Smolko saka – mediķi baidās: “Visi baidās pat pienākt, uz tevi paskatīties. Tu tā kā esi ar mēri slims vai velns sazin ar ko.”

Slimnīcās vīrusu parasti ienes pacienti

Katru inficēšanās gadījumu izmeklē epidemiologi. Silvija Skubaka no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) skaidro, ka epidemioloģiskajā izmeklēšanā galvenais ir apzināt saslimušā kontaktpersonas. Epidemiologi pašlaik strādā diennaktīm, taču ar darbu tiekot galā.

Oficiālā versija par visiem mediķu saslimšanas gadījumiem ir, ka vīrusu uz slimnīcu atnesis kāds pacients. 

“Jūs droši vien zināt, ka citās valstīs tieši ar ārstiem tas viss sākas. Pie ārstiem nāk dažādi pacienti ar minimāliem simptomiem. Tad ārsts savu pienākumu dēļ, protams, strādā ar šo pacientu. Un viņš ir pirmais, kurš var inficēties. Ārsti inficējas tieši no pacienta, kuram ir maz simptomu vai ļoti neizteikti simptomi,” skaidro Skubaka.

Konkrētus gadījumus publiski komentēt liedz datu aizsardzības regula. Skubaka vienīgi norāda – ziņu par to, ka infekciju slimnīcā ienesis ārsts, nav: “Man kā iecirkņa epidemiologam šobrīd tādas informācijas nav.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt