«Re:Check» pēta: Kā bērnu saslimstību ar Covid-19 ietekmē vīrusa delta variants?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sociālo mediju lietotāji dalās ar aizdomām pret valdības stāstīto par Covid-19 saslimstības pieaugumu bērniem. Apgalvots, ka līdz šim bērni ar Covid-19 neslimoja, bet nu pēkšņi pirms mācību gada sākuma vīruss sācis uzbrukt skolēniem. Vai tas ir pamatoti? To vētīja pētnieciskās žurnālistikas "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

“Re:Check pēta”: Bērni un Covid-19 delta paveids. Vai sasniegti valsts parāda griesti?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Bērnu un jauniešu vidū šobrīd tiešām pieaug saslimstība ar Covid-19. Atklāto pozitīvo gadījumu skaitu ietekmējusi arī masveida skolēnu testēšana, taču pieaugums bija novērojams vēl pirms tam.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") vienā no nesenajām valdības sēdēm to saistīja ar jauniešu salīdzinoši aktīvāko sociālo dzīvi. Taču jāņem vērā arī, ka vīrusa delta variants, kas šobrīd dominē Latvijā, ir apmēram divreiz lipīgāks par iepriekšējiem.

Par iespējamajām sekām LTV raidījumā "Rīta Panorāma" stāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule: "Mēs arī nopietni gatavojamies iespējamam bērnu hospitalizācijas pieaugumam, jo tāda ir pieredze arī citās valstīs. Jāsaka, ka tas nenozīmē daudz un smagu stāvoklī esošu bērnu hospitalizāciju, bet tomēr tieši šo skaitu un apjomu."

Šāda pieredze ir, piemēram, ASV, kur slimnīcās šobrīd nonāk vairāk bērnu nekā slimības pīķī janvārī. Par to augusta beigās publiskā diskusijā runāja Hārvarda Universitātes epidemiologs Marks Lipsičs: "Lielais izaicinājums ar vīrusa delta paveidu ir tāds, ka daudz vairāk cilvēku inficējas, jo tas ir daudz lipīgāks

Pieaugot inficēšanās gadījumu skaitam, pieaugs arī smagas saslimšanas gadījumu skaits."

Pieņēmums, ka līdz šim bērni nav slimojuši, ir maldinošs. Nepilngadīgie veido apmēram 10% no visiem inficēšanās gadījumiem un parasti pārslimo daudz vieglāk nekā vecāki cilvēki.

ASV Pediatrijas akadēmija lēsusi, ka apmēram 2% saslimušo bērnu nonāk slimnīcā un līdz 0,03% inficēšanās gadījumu beidzas ar nāvi.

Latvijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā kopš pandēmijas sākuma tieši Covid-19 dēļ nonākuši 155 bērni. Infektoloģijas profila virsārste Gunta Laizāne pastāstīja, ka nevienam nebija nepieciešama atbalsta aparatūra, lai elpotu. Viņu vairāk uztrauc sekas, kas dažus bērnus skar pēc slimības.

Divdesmit bērniem konstatēts multiorgānu sistēmas iekaisuma sindroms. "Daļa no viņiem ir ilgi ārstējušies stacionārā. Un par viņu slimības sekām mēs nevaram pateikt, vai tās ir mūžilgas sekas pēc pārslimošanas, vai tās ar laiku izzudīs. Šī ir ļoti, ļoti nopietna saslimšana," uzsvēra ārste Laizāne.

Vairāku orgānu iekaisums mēdz piemeklēt arī tos bērnus, kas Covid-19 pārslimoja bez izteiktiem simptomiem. Citi arī slimo ar tā saukto ilgo Covid-19, kad vēl kādu laiku pēc saslimšanas ir grūti atgriezties ierastajā dzīves ritmā un saglabājas kādi simptomi.

Laizāne uzsvēra, ka vakcīnas ir drošas un pieejamas visiem no 12 gadu vecuma. Vakcinēšanās arī ir labākais veids, kā pieaugušie, kas ir kontaktā ar bērniem, var pasargāt tos, kas paši potēties vēl nevar, uzsvēra ārste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti