«Re:Check»: Vai gripas vakcīna slimnīcās pirms operācijām arī šogad būs obligāta?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc gripas vakcīnām Covid-19 izplatības dēļ šogad pasaulē ir daudz lielāks pieprasījums nekā iepriekš. "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" veidotāji vētīja, vai gripas vakcīna slimnīcās pirms operācijām arī šogad būs obligāta.

“Re:Check” pēta: obligātas gripas vakcīnas, viltus ziņu bizness un ASV vēlēšanas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Saeimas deputāte no partijas "Saskaņa" Regīna Ločmele pirms laika cēla trauksmi par gripas vakcīnu pieejamību. Viņa rakstīja par saņemtām sūdzībām no iedzīvotājiem, arī no riska grupām, ka pretgripas vakcīna nav pieejama. Savukārt atsevišķas slimnīcas atsakoties veikt operāciju, ja cilvēks nav vakcinējies pret gripu.

Taisnība, ka gripas vakcīnas lielā pieprasījuma dēļ visiem nav pieejamas. Taču, vai tiešām slimnīcas atsaka operācijas, ja cilvēks nav vakcinējies?

"Re:Check" veidotāji jautāja deputātei Ločmelei, kurās ārstniecības iestādēs ir šāda prasība. Viņa nosauca Paula Stradiņa slimnīcu, Rīgas Austrumu slimnīcu, Cēsu klīniku un Vidzemes slimnīcu. Šādu informāciju viņai cilvēki esot snieguši vēstulēs.

Žurnālisti aptaujāja slimnīcas.

Tikai divās norāda, ka prasība vakcinēties tiešām būs arī šogad. Taču neatraidīs cilvēku tikai tāpēc, ka nav varējis iegādāties vakcīnu.

"Ja pacients tiešām ietilpst šajās visapdraudētākajās riska grupās, tad, ja nebūs iespējams pacientam laikus izvakcinēties pie ģimenes ārsta vai kādā citā vietā, tad mēs to darīsim pie sevis slimnīcā," sacīja Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga. Mazāk apdraudētām pacientu grupām, iespējams, nebūs jāvakcinējas.

No 1. decembra pirms plānveida operācijām vakcinēties prasīs Bērnu slimnīcā. "Tiem bērniem, kas neatbilst nevienai no valsts apmaksātās vakcīnas grupām, mēs esam laicīgi pasūtījuši, rezervējuši šīs vakcīnas," atklāja Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

Zavadska skaidroja, ka jebkurā medicīnas iestādē ir paaugstināts risks inficēties ar citām infekcijām: "Ir viegli inficēties medicīnas iestādēs ar gripu. Un, ja pacients ir operēts un viņš pēc tam saslimst ar gripu, tad viennozīmīgi viņa pēcoperācijas rezultāts pasliktinās, tas var būt kaut kādā brīdī viņam pat dzīvībai bīstami."

Regīna Ločmele arī pārmeta Veselības ministrijai, ka šogad vakcīnu trūkst: "Ministrijai nebija skaidra plāna, cik šo vakcīnu ir nepieciešams. Viņi nepārliecinājās par šīs vakcīnas uzkrājumiem vairumtirgotājiem."

Tā gluži nav. Zāļu valsts aģentūrā skaidro, ka vakcīnu ražošanu sāk apmēram gadu pirms gripas sezonas, ņemot vērā iepriekšējo gadu patēriņa tendences. Sākoties Covid-19 izplatībai, vairs nebija iespējams palielināt ražošanas jaudas. Uz Latvijas atkārtotajiem lūgumiem ražotājiem piegādāt vairāk vakcīnu saņemts atteikums. Šosezon lielā pieprasījuma dēļ gripas vakcīnu trūkst arī citās Eiropas valstīs.

Tātad nav pamata bažām, ka cilvēkam atteiks operāciju, ja viņš nebūs spējis vakcinēties pret gripu. Pacienta paša drošības dēļ vakcinēties prasīs slimnīcas, kas pašas to var nodrošināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti