«Re:Check»: Vai Brantei taisnība par telekanālu «Doždj?»

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ieva Brante ("Apvienotais saraksts") otrdien intervijā Latvijas Radio sacīja, ka telekanāls "Doždj" joprojām demonstrē necieņu pret Latvijas valsti un atsakās pildīt tās likumus, kas esot "vairāk nekā pretīgi". Kā argumentus šim viedoklim Brante minēja sekojošo: pēc licences zaudēšanas medijs esot teicis, ka lēmumu nepārsūdzēs, bet tagad to dara; tas maldinājis par plāniem Latvijā, uzreiz cenšoties iegūt licenci citā valstī; medijs savām pārraidēm joprojām nav nodrošinājis skaņu celiņu latviešu valodā. ''Re:Check'' secināja, ka divi pirmie deputātes apgalvojumi neatbilst patiesībai, bet trešais nav pamatots.

«Re:Check»: Vai Brantei taisnība par telekanālu «Doždj?»
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pirmdien, 9. janvārī, medijos tika publicēta ziņa, ka Krievijas neatkarīgais telekanāls "TV Rain" jeb "Doždj" ir saņēmis apraides licenci Nīderlandē. Pērn 8. decembrī tas pārtrauca raidīt Eiropas Savienības (ES) teritorijā, jo Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) tam anulēja pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā piešķirto apraides licenci. Padome lēmumu pamatoja ar draudiem Latvijas valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. NEPLP norādīja uz vairākiem pārkāpumiem: ēterā Krievijas armija tika nosaukta par "mūsu armiju" un radīts iespaids, ka "Doždj" to vēlas atbalstīt; medijs bija rādījis karti, kurā Krima attēlota Krievijas sastāvā, un pārraidēm nenodrošināja skaņu celiņu jeb tulkojumu latviešu valodā.

Vai "Doždj" solīja lēmumu nepārsūdzēt?

Nav taisnība

Latvijas Radio žurnāliste deputātei un juristei Brantei jautāja, vai Nīderlandes mediju regulatora lēmums neļauj secināt, ka mēs Latvijā ar licences atņemšanu esam pārsteigušies. Viņa sāka atbildi ar norādi, ka "Doždj" it kā teicis, ka lēmumu nepārsūdzēs: 

"Man ir jānorāda, ka vispār stāsta sākums ir meklējams decembrī. Tad, kad NEPLP bija pieņēmuši lēmumu apraidi apturēt un liegt iespējas "TV Rain", "TV Rain" tajā brīdī teica, ka viņi respektēs NEPLP nolēmumu un nepārsūdzēs to. Šodien mēs redzam pavisam citu informāciju. Mēs redzam gan informāciju, ka viņi pārsūdzēs, un ir pavisam nesen šī ziņa pirms brīvdienām izskanējusi." 

Vēlāk intervijā viņa to atkārtoja vēlreiz. Brantes teiktais piesaistīja ''Re:Check'' uzmanību, jo "Doždj" galvenais redaktors Tihons Dzjadko decembrī publiski vismaz divas reizes minēja ko citu, proti, ka lēmums par pārsūdzēšanu tiek vērtēts. 

"Mēs iekšēji mēģinām saprast, kāda varētu būt mūsu nostāja un kā risināt šo jautājumu," tā 8. decembrī Dzjadko atbildēja uz LTV raidījuma  "Kas notiek Latvijā?" vadītāja jautājumu par pārsūdzēšanu. Arī 9. decembrī preses konferencē viņš uz tādu pašu jautājumu atbildēja līdzīgi: "Mums pagaidām nav galīgā lēmuma. Mums ir vēl dažas nedēļas, lai pieņemtu lēmumu apstrīdēt vai ne, tīri procesuāli. Mums nav jāpieņem šis lēmums steigā, tāpēc mēs kopā ar juristiem izsveram argumentus – par vai pret, iesniegt apelāciju vai ne." 

''Re:Check'' jautāja Brantei, no kurienes viņai ziņas, ka "Doždj" iepriekš solīja licences anulēšanu nepārsūdzēt. "Šo informāciju jūs publiskā telpā neatradīsiet, un savu informācijas avotu es jums neatklāšu," sacīja Brante. Uz jautājumu, kādu iemeslu dēļ avots nav atklājams, par mediju politiku atbildīgās komisijas vadītāja atteicās atbildēt. 

''Re:Check'' jautāja arī "Doždj", vai medija vadība ir kādam sacījusi vai rakstījusi, ka lēmumu nepārsūdzēs. "Doždj" darbinieks, ar kuru sazinājās ''Re:Check'' žurnāliste, atbildēja noliedzoši, proti, medijs nekad nevienam neesot paudis, ka NEPLP lēmumu neapstrīdēs tiesā.

Vai "Doždj" maldināja sabiedrību par saviem plāniem Latvijā?

Nav taisnība

Brante radio sacīja, ka telekanāls esot maldinājis sabiedrību. No viņas teiktā izriet, ka maldināšana esot arī tāpēc, ka pēc licences zaudēšanas Latvijā "Doždj" uzreiz centies to iegūt citur:

"Tajā pašā laikā "TV Rain" ir maldinājis sabiedrību par to, kādi būtu bijuši viņu plāni uz Latviju, gan viņu plāni uz darbu kā tādi. Līdz ar to man jāsaka, ka, ja viņi decembrī teica, ka nepārsūdzēs un cienīs, tad šajā gadījumā mēs redzam, ka viņi gan pārsūdz, gan tajā pašā laikā, kad bija pieņemts NEPLP nolēmums, viņi jau ir sākuši attiecīgas darbības, lai Nīderlandē saņemtu šo atļauju."

Tātad no Brantes teiktā var secināt, ka "Doždj" tolaik vismaz vārdos solīja nemēģināt tiesas ceļā licenci atgūt un tāpat necensties darbu turpināt ar kādā citā valstī iegūtu atļauju. Taču ''Re:Check'' neatrada, ka medija pārstāvji vismaz publiski būtu ko tādu pauduši.

Gluži pretēji, viņu paustais jau toreiz liecināja par vēlmi darbu turpināt, tajā skaitā kabeļtelevīzijās, ja tas būtu iespējams. Atbildot uz jau minēto jautājumu par NEPLP lēmuma pārsūdzēšanu, Dzjadko LTV diskusijā piebilda, "atslēgšana no kabeļtelevīzijas būs milzīgs trieciens kanālam, mūsu spējām turpināt darbību un pelnīt, izplatot jeb raidot savu kanālu, un tas ir milzīgs trieciens arī mūsu auditorijai, kas bija kabeļtīklos."

Jau minētajā 9. decembra preses konferencē viņš stāstīja, ka medijs turpinās strādāt, cerot, ka patiesības un Krievijas kara noziegumu atklāšana palīdzēs tuvināt kara beigas. Tāpat viņš norādīja, ka tālākā iespējamā rīcība vēl tiek vērtēta un to ietekmēs situācijas attīstība. Dzjadko toreiz piebilda, ka "Doždj" jau tagad (decembrī) fiziski atrodas ne tikai Rīgā, bet arī Amsterdamā Nīderlandē un Tbilisi Gruzijā. Savukārt uzreiz pēc lēmuma par atļaujas atņemšanu Dzjadko bija teicis: "Vai mēs strādāsim no Latvijas? Paskatīsimies, kā attīstīsies notikumi."

Vai "Doždj" joprojām jānodrošina skaņas celiņš latviešu valodā?

Trūkst konteksta 

Brante Latvijas Radio arī sacīja:

"Mums ir arī jāatzīst, ka mūsu drošība un mūsu valsts ir primāra, un šeit arī jautājums, ka "TV Rain" joprojām nav nodrošinājuši valodas celiņu savās apraidēs, un arī pret to viņi ir iesnieguši savas zināmas prasības, lūdzot šo atcelt. Respektīvi, ar visām savām darbībām un visu savu rīcību viņi demonstrē necieņu pret Latvijas valsti. (..) Tas ir nepieļaujami, ka "TV Rain" joprojām atsakās pildīt tās valsts likumus, kurā viņi ir lūguši palīdzību, tas ir vairāk nekā pretīgi."

No deputātes teiktā bija noprotams, ka, arvien nenodrošinot savām pārraidēm tulkojumu latviešu valodā, medijs pārkāpj Latvijas likumus. Tas ir maldinoši, jo "Doždj" pārtrauca darbību Latvijas kabeļtelevīzijās līdz ar apraides tiesību zaudēšanu no 8. decembra. Tas nozīmē, ka medijs Latvijā vairs neraida un tulkojums jeb skaņas celiņš tam nav jānodrošina. Raidot platformā ''YouTube'', tam jāievēro tikai tās noteiktās prasības. Brante ''Re:Check'' sacīja, ka "Doždj" skaņas celiņu neesot nodrošinājis tad, kad tas strādāja ar Latvijas izsniegto licenci. Tā ir taisnība, un medijs par to sodīts, taču radio intervijā paustais apgalvojums "joprojām nenodrošina" ir maldinošs.

Secinājums: Par mediju politiku atbildīgās Saeimas komisijas vadītāja Ieva Brante maldināja Latvijas Radio klausītājus, sakot, ka decembrī pēc apraides atļaujas zaudēšanas medijs teicies to nepārsūdzēt. Medija pārstāvji publiski tolaik sacīja, ka par pārsūdzēšanu domās. Medijs arī tagad norāda, ka neko tādu tolaik nav paudis, savukārt Brante savam apgalvojumam pierādījumus nesniedz. Tāpat nav pierādījumu, ka "Doždj" būtu maldinājis par turpmākās darbības plāniem. Apgalvojums, ka medijs joprojām nav nodrošinājis skaņas celiņu savām pārraidēm un joprojām atsakās pildīt likumu, ir maldinošs, jo "Doždj" nav licences strādāt Latvijā, līdz ar to šāda prasība nevar būt spēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti