«Re:Check» pēta: vai Covid-19 vakcīnas atstāj negatīvas sekas uz grūtniecību un auglību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Populārs mīts saistībā ar vakcīnām ir to it kā atstātās sekas uz grūtniecību un auglību. Eiropas Savienībā apstiprināto "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" vakcīnu pētījumos grūtnieces neiekļāva. Farmācijas kompānijas pat piestrādāja, lai šo cilvēku grupu no testiem izslēgtu. Piemēram, "Pfizer" pirms katras vakcīnas devas saņemšanas sievietēm lūdza veikt grūtniecības testu. Ja tas bija pozitīvs, pētījumā ētisku apsvērumu dēļ piedalīties nevarēja. Taču šī pieeja arī raisīja spekulācijas.

Re:check pēta - senioru nāve Norvēģijā, vakcīnas un auglība, mediķi par Covid-19
00:00 / 13:28
Lejuplādēt

"Facebook" video, ar ko dalījušies vairāk nekā 1000 cilvēku, apgalvots, ka grūtnieces esot speciāli izslēgtas no pētījumiem, lai nevarētu noskaidrot vakcīnu ietekmi.

Zāļu valsts aģentūras eksperte Zane Neikena gan skaidro, ka bažām nav pamata. Medikamentu izmēģinājumos šāda rīcība nav nekas neparasts.

"Nav daudz pētījumu, kuros pirms zāļu reģistrācijas tiek iekļautas grūtnieces. Diezgan bieži ir tā, ka, ja arī šīs sievietes ir iekļautas pētījumos, tad viņām ir jālieto reproduktīvā vecumā drošs kontracepcijas līdzeklis. Izņēmumi varētu būt tādi pētījumi, kuru mērķis tiešām ir noskaidrot zāļu lietošanu tieši grūtniecībā," stāstīja Neikena.

Kā piemēru aģentūrā min gripas vakcīnas – arī tās sākotnēji uz grūtniecēm nepārbaudīja.

Tagad grūtniecēm iesaka vakcinēties pret gripu, jo uzkrāti pierādījumi, ka tas ir droši. Ar Covid-19 vakcīnām tādas pieredzes vēl nav, tāpēc šobrīd grūtniecēm, kas vēlas vakcinēties, rekomendē konsultēties ar ārstu, lai izsvērtu risku.

Taču nav arī tā, ka datu par drošumu nav. Pirms vakcīnas pārbaudē iesaista cilvēkus, notiek pētījumi ar dzīvniekiem – piemēram, trušiem, žurkām vai pelēm. Tajos konstatēts, ka "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" vakcīnai nav ietekmes uz grūtniecību vai auglību.

"Šajos pētījumos tiek dotas lielas šo zāļu devas, un pēc tam ir iespējams konstatēt histoloģiskās pārmaiņas tieši atbilstošajos reproduktīvajos orgānos. Šajos pētījumos tiek noskaidrota spermas veidošanās, var noskaidrot arī pārošanās tieksmi, var noskaidrot arī menstruālo ciklu," pastāstīja Neikena.

Dzīvnieku testos antivielas pēc vakcīnas saņemšanas veidojušās gan mātei, gan mazulim. Taču turpināsies arī pārbaudes ar cilvēkiem. Tā kā līdzšinējie pētījumi apliecinājuši, ka vakcīnas ir drošas, turpmākajos testos iekļaus arī grūtnieces un bērnus, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu. Pagaidām bērnus nav plānots vakcinēt, bet grūtniecēm iesaka konsultēties ar ārstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti