«Re:Check» pēta: Kas ir vakcīnu noliedzēji Baltijas valstīs?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Visās trīs Baltijas valstīs ir salīdzinoši daudz cilvēku, kas nevēlas vakcinēties pret Covid-19. Viens no skaidrojumiem ir nepatiesās informācijas vilnis sociālajos medijos, kas izplatījies arī mūsu kaimiņvalstīs. "Re:Check" pētīja, kas ir galvenie vakcīnu melu izplatītāji Lietuvā un Igaunijā. Tāpat tiek analizēta informācija, kas lasāma vakcīnu noliedzēju izplatītajā bukletā

Lietuvas "antivakseri"

Jolita (vārds mainīts) no Viļņas pirmoreiz ar šaubām par vakcīnām saskārās grūtnieču grupā. Sākumā bija plānojusi bērnus potēt ar vakcīnu kalendārā paredzētajām potēm, bet tad iespaidojās no citiem vecākiem. 

Vakcīnu noliedzēji Baltijā
00:00 / 10:45
Lejuplādēt

"Mans vīrs bija skeptisks. Viņa mamma ir ģimenes ārste. Viņam bija grūti pieņemt, ka bērni nebūs potēti, bet tagad, sešus gadus vēlāk, viņš atbalsta mani un citus, kas izlemj nevakcinēt," norādīja Jolita.

Viņa stāsta, ka informāciju meklē arī sociālā tīkla "Facebook" grupās. Viņai patīkot skatīties, piemēram, "London Real" – Lielbritānijā veidotu interneta televīziju, ko vaino melu izplatīšanā.

Lietuvā vakcīnu pretinieku kustības ietekmi palīdzēja noteikt armija. Tās eksperti analizēja attiecīgā satura komentārus lielāko mediju platformās un sociālo mediju kontos novembrī.

Lietuvas armijas stratēģiskās komunikācijas departamenta vadītājs Gintars Korīzna norāda, ka radikāli "antivakseri" bija aptuveni 7%.

"Mēs redzam, ka diezgan daudzi lieto tās pašas frāzes, paziņojumus un pat veidu, kā uzdot jautājumus politiķiem," atzīmēja Korīzna.

Analītiķi secinājuši, ka dezinformatori, iespējams, darbību koordinē slēgtās grupās. Tad rīkojas publiski.

Dezinformāciju vieglāk izplatīt tur, kur attiecīgajā jautājumā sabiedrība jau ir sašķelta. 2014. gadā toreizējais Lietuvas veselības ministrs Vītenis Andrukaitis izdeva rīkojumu bērnudārziem prasīt izziņas, ka bērni ir vakcinēti. Tas mobilizēja vecākus un politiķus. Divos gados vairāk nekā 80 vecāki nesekmīgi vērsās ar sūdzībām Vienlīdzīgu iespēju tiesībsarga birojā. Vēlāk prasību atcēla kā pretlikumīgu.

Tagad dezinformāciju par vakcīnām Lietuvā veiksmīgi pavairo ar politiku saistīti ietekmīgi vīrieši. Viņi maldina, apgalvojot, ka pret Covid-19 pasargās nevis pote, bet veselīgs dzīvesveids.

Viens no viņiem ir Darba partijas pārstāvis Viktors Uspaskihs, kurš pēdējos 20 gadus ceļojis starp Seimu un Eiropas Parlamentu. Šajā laikā viņš pārstāja ēst gaļu, smēķēt un lietot alkoholu. Kā jaunais veselības guru viņš paziņoja, ka var "apēst" koronavīrusu un paliks neskarts. Covid-19 ārstēšanai viņš piedāvā strukturēto ūdeni, kuru ražo viņa bērniem pastarpināti piederošs uzņēmums. Deputāts paziņojis, ka vakcīnas "sadursta" imunitāti un viņa partija aizsargāšot tos, kas atsakās vakcinēties. Uspaskiham "Facebook" ir 45 000 sekotāju un Lietuvā lielākie tēriņi par "Facebook" reklāmām.

Darba partijas pārstāvis Viktors Uspaskihs
Darba partijas pārstāvis Viktors Uspaskihs

Par vakcīnām maldina vēl kāds politiķis Daiņus Kepenis, veselīga dzīvesveida skolas dibinātājs, kurš Seimā ievēlēts no Zemnieku un Zaļo savienības. Viņa rīkotās konferences apmeklēja arī dzeltenajā presē populārais miljonārs Ugņus Kigolis. Lietuvas faktu pārbaudītāji norāda, ka Kigolis izmanto Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) dzimušās sazvērestību teoriju kopienas "QAnon" simbolus. Tās pamatā ir faktos nebalstīta pārliecība, ka ASV eksprezidents Donalds Tramps vada neredzamu cīņu pret ļoti ietekmīgu sātanistu un pedofilu eliti. Ar "QAanon" saistītās grupas Lietuvas sociālajos medijos koordinēja protestus pret pandēmijas ierobežojumiem.

Vakcīnu melus izplata arī pašpasludināts hipnoterapeits Mariuss Gabrilavičs jeb Maksimalietis, kurš palīdzot cilvēkiem pārvarēt atkarības. 2019. gadā Gabrilavičs centās izveidot politisko partiju. Mēnešiem pirms pirmās vakcīnas apstiprināšanas vainoja Bilu Geitsu "piespiedu vakcinēšanā". Gabrilavičam "Facebook" ir 185 000 sekotāju. Tādējādi viņš ir, iespējams, populārākais dezinformators ne vien Lietuvā, bet visā Baltijā.

Vakcīnu noliedzēji Igaunijā

Savukārt Igaunijā arī ir sena vēsture diskusijai par bērnu vakcīnām. Kad bērnu potes vairs nebija obligātas, tur strauji samazinājās vakcinācijas līmenis. Piemēram, pret masaliņām Igaunijā 2019. gadā bija vakcinēti tikai 88%, kamēr Lietuvā un Latvijā attiecīgi 93% un 99%.

"Igaunijā ir diezgan daudz bērnu, kas nav vakcinēti, jo viņu vecāki atsakās to darīt. Ir apmēram 10 tūkstoši šādu bērnu," tā pagājušā gada sākumā Igaunijas sabiedriskajam radio sacīja Veselības aģentūras speciāliste Irina Filipova.

Tajā pašā laikā arvien populārāka kļuva "Facebook" grupa "Vakcīnu un medikamentu blaknes". Grupa tā kā magnēts dažos gados piesaistīja tūkstošiem cilvēku, arī slavenības.

2017. gadā grupa galvenokārt publicēja noderīgu informāciju vecākiem.

Pašlaik ir pavisam cita aina. Visi šīs lapas pagājušā gada populārākie ieraksti ir no ārzemēm nākušas sazvērestības teorijas – slimnīcās Covid-19 slimnieku nemaz nav, mediji ir uzpirkti, maskas nestrādā un Bils Geitss visus čipos. 

Pandēmijas gada laikā grupas dalībnieku skaits izaudzis no 10 000 līdz 14 000. Tas ir aptuveni divreiz vairāk nekā populārākajai vakcīnas pretinieku grupai Latvijā.

Pēdējā laika uzbrukumi Igaunijas amatpersonām rāda, ka sazvērestības iet kopā ar vardarbību – gan verbālu, gan fizisku.

Epidemioloģe un galvenā Igaunijas valdības padomdevēja Covid-19 apkarošanā Irja Lutsara janvāra beigās saņēma telefonzvanu no Andreja Vesterinena – krievu propagandas izplatītāja un jurista, kurš cīnās pret prasību lietot sejas maskas. Sazvanīto ārsti telefonsarunā izsmēja. Ierakstīto sarunu publicēja internetā, kur tā kļuva populāra.

Nedēļu vēlāk sekoja uzbrukums Austrumigaunijas reģionālās slimnīcas galvenajam ķirurgam Pēpam Talvingam, kurš ir arī valdības Covid-19 ierobežošanas konsultatīvas padomes loceklis. Darbadienas beigās, kad ārsts devās uz savu auto, viņam kāds sejā ielēja urīnu. Automašīnai bija sadurta riepa. Uzbrukumus ekspertiem nosodīja arī Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa.

Austrumigaunijas reģionālās slimnīcas galvenajs ķirurgs Pēps Talvings
Austrumigaunijas reģionālās slimnīcas galvenajs ķirurgs Pēps Talvings

"Mēs augstu vērtējam viņu darbu. Mēs vērtēsim, vai padomes locekļiem nebūtu jānodrošina aizsardzība," pauda Kallasa.

Policija vēlāk paziņoja, ka uzbrukuma motīvs nav saistīts ar ārsta Talvinga amatu ekspertu padomē. Pēc uzbrukumiem viņiem netika nodrošināti nekādi drošības pasākumi.

Latvijā nav tik redzama atbalsta pārliecinātajiem "antivakseriem" kā Igaunijā un nav arī tik daudz ietekmīgu sazvērestības teoriju izplatītāju kā Lietuvā. 

Tomēr janvārī 38% cilvēku atbildēja, ka noteikti nevakcinēsies vai drīzāk nevakcinēsies, liecina sabiedrisko mediju portāla LSM veiktā SKDS aptauja. Skeptiskāk pret vakcinēšanos noskaņoti cilvēki, kuri informāciju galvenokārt iegūst no sociālajiem medijiem un Krievijas plašsaziņas līdzekļiem.

Vakcinācijas pretinieku "skaidrojošais" buklets

Pēdējos mēnešos vakcinācija ir galvenā "Facebook" dezinformācijas tēma arī Latvijā. Tagad tiek mēģināts sasniegt auditoriju arī ārpus sociālajiem medijiem. Februāra vidū vakcinācijas pretinieki publicēja it kā skaidrojošu materiālu par vakcīnām, mudināja to drukāt bukletu formā un dalīt citiem. Tam atradās dzirdīgas ausis.

"Kāda ģimenes ārste pacientiem pārsūtījusi no cita pacienta saņemtu dokumentu, kurā pēc infektologu vērtējuma apkopoti izdomājumi un selektīvi atlasīta informācija," tā par notikušos vēstīja Latvijas Televīzijas ziņu raidījums "Panorāma".

"Re:Check" analizēja bukleta saturu. Nepatiesību ir daudz. 

Piemēram, "AstraZeneca" vakcīnas sastāvā esot abortēta embrija šūnas. Tas bieži lasāms sociālajos medijos, lai gan tā nav taisnība. "AstraZeneca" vakcīna ir vīruss. Lai to izaudzētu, nepieciešama šūna. Sākotnēji, 1970. gados, šūnas tiešām iegūtas no viena embrija. Taču pēc tam tās mākslīgi pavairotas laboratorijā. Turklāt tās nenonāk vakcīnu sastāvā.

Zāļu valsts aģentūras speciāliste Elita Poplavska skaidroja: "Pati vakcīna arī nesatur nekādas šūnas, šūnu kultūras vai šūnu līnijas, kur tika audzēti vai pavairoti šie vīrusi. Tātad vakcīnas ir attīrītas. No tāda viedokļa nevajadzētu būt pamata nekādām bažām."

Vēl bukletā teikts, ka vakcinēties nedrīkst cilvēki, kas lieto kādus medikamentus. Arī tās ir muļķības. Pētījumos piedalījās arī cilvēki, kas lietoja savas ierastās zāles. Nekādi īpaši riski netika konstatēti.

Bukletā arī stāstīts par Starptautisko Vakcīnu blakusparādību ziņošanas sistēmu (VAERS). Tajā it kā esot informācija par 500 nāvēm no vakcīnas. Vakcinācijas pretinieki bieži piesauc šo datubāzi, lai gan dati tajā ir neuzticami un tas skaidri rakstīts pat tās mājaslapā.

"Ziņojumi var saturēt informāciju, kas ir nepilnīga, nepatiesa, gadījuma rakstura vai neapstiprināma," norādīts mājaslapā.

Tas tāpēc, ka informāciju tajā var iesniegt jebkurš. Pirms vairākiem gadiem amerikāņu ārsts Džeimss Laidlers veica nelielu eksperimentu, lai parādītu, cik datubāze VAERS ir neuzticama. Ārsts pēc gripas vakcīnas saņemšanas iesniedza ziņu, ka viņam pēkšņi sāka augt muskuļi, āda kļuva zaļa un viņš pārvērtās par filmu varoni Halku, vēsta medijs "Vice".

Bukleta autore plāno to dalīt cilvēkiem dažādās Latvijas vietās un aicina šim mērķim ziedot. Ģimenes ārste, kas to izplatīja pacientiem, saņēmusi Nacionālā veselības dienesta brīdinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti