«Re:Check» pēta: Kam ticēt par Covid-19?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kamēr vieni sociālo mediju maldinātāji biedē ar it kā gaidāmiem ierobežojumiem, citi stāsta, ka Covid-19 plosās tikpat smagi kā kādreiz. Taču tagad tam uzmanību vairs nepievēršot, jo par to vairs nemaksājot un valdībai esot citas prioritātes.

maldinātāji un patiesība par Covid-19
00:00 / 07:42
Lejuplādēt

"Paralēli mums te tagad skaitās, ka ir arī kovids – deviņi mirušie pēdējās 24 stundās, 600 saslimušie, 22% inficētie no testiem pozitīvi. Iedomājieties, un nekur nekas nav. Neviens par to nerunā,"

tā stāsta maldinātājs, kuram "TikTok" un "Facebook" ir ap 35 tūkstošiem sekotāju. Viņa teiktais par deviņiem mirušajiem 24 stundu laikā nav korekts. Autors video publicēja pēc Ziemassvētku brīvdienām. Viņš neņem vērā, ka dati par mirušajiem tajās dienās ienākuši arī par svētku brīvdienu laiku, nevis tikai par iepriekšējās 24 stundās mirušajiem.

"Var būt arī tā, ka pirmdienā, vai mēs redzam, ka, piemēram, otrdienā ir lielāks mirušo skaits, vai trešdienā ir lielāks mirušo skaits. Sestdien, svētdien mēs arī neziņojam šos datus.

Līdz ar to tajā pirmdienā, otrdienā būs lielāks arī inficēto cilvēku skaits, bet tas ir par trijām dienām kopā," skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Arāja arī min piemēru: "31. decembrī cilvēks ir miris, bet, piemēram, ģimenes ārsts ir aizpildījis ziņojumu un iesūtījis to 2. janvārī vai 3. janvārī." 

Tāpat videosižeta autors cenšas parādīt, ka Covid-19 situācija tagad un pirms diviem gadiem neatšķiras: "Un iedomājieties, kā bija pēdējos divos gados, kad te skraidīja policisti, mērīja divus metrus, pa kafejnīcām dzenāja, ciet taisīja, slēdza, veikalos bez QR kodiem nelaida iekšā, pases bija jārāda, jāskenē kodi un ID kartes. Mums te mēģināja iestāstīt un iebarot, ka tas viss ir normāli? Cipari tagad ir daudz lielāki, toreiz tas viss bija no pirmā saslimušā."

Autors neskaidro, par kādiem "cipariem" runā. Taču situācija šobrīd un pandēmijas sākumā nav salīdzināma.

Sākotnēji tiešām strauji ieviesa ierobežojumus – tolaik slimība nebija pazīstama, vairākās valstīs bija pārpildītas slimnīcas un daudzi mira, turklāt nebija vakcīnu. Savukārt aprīlī, kad atcēla lielāko daļu kovida [pandēmijas] ierobežojumu, hospitalizēto bija vairāk nekā tagad, gada nogalē.

Šobrīd sabiedrībā cirkulē Covid-19 omikrona paveids, kam bieži ir vieglāka slimības gaita nekā iepriekš izplatītajiem variantiem. Cilvēkiem ir mazāks nāves risks un zemāka iespēja nonākt slimnīcā nekā ar "Delta" variantu. Turklāt ir daudz vairāk pārslimojušo un liela daļa sabiedrības ir vakcinēta.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti