«Re:Check» pārbauda: Vai tiešām vakcinācija neietekmē kovida izplatību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vai tiešām vakcinācija neietekmē kovida izplatību? To pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" žurnālisti pētīja faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākajā melu un mītu apskatā.

«Re:Check» pārbauda: Vai tiešām vakcinācija neietekmē kovida izplatību?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Sociālajos medijos populāri kļuvuši pieņēmumi, ka vīruss izplatās neatkarīgi no tā, vai cilvēki, īpaši jaunieši, ir vakcinēti vai nevakcinēti. Līdz ar to tiek apšaubīta vakcinācijas lietderība.

Lūk, viens šāds pieņēmuma paudējs, ar kura teikto dalījušies tūkstoši:

krusts.wav:  "Ja šis cilvēks ir vakcinēts vai nevakcinēts, viņam izplatība nemainās. Tas ir zinātniskais konsenss."

Ir taisnība, ka vakcīnu efektivitāte laika gaitā mazinās, taču nav precīzi apgalvot, ka vīrusa izplatību vakcinēšanās neietekmē. Vakcīna joprojām samazina ne tikai iespēju saslimt smagi un nomirt, bet arī inficēties un nodot vīrusu citiem.

Lielbritānijā oktobrī veikta pētījuma dati liecina, ka kovidvakcīnas samazina iespēju inficēties par 50–75%.

Cits pētījums, kas arī veikts Apvienotajā Karalistē, atklāja, ka divas "Pfizer" vakcīnas devas drīz pēc vakcinēšanās ir 90–80% efektīvas, lai novērstu inficēšanos ar koronavīrusa delta variantu. Piecus mēnešus pēc abu devu saņemšanas efektivitāte nokrītas līdz 70%. Līdzīgi ir ar "Moderna" vakcīnu. Taču minētajos pētījumos secināts, ka pat pēc vairākiem mēnešiem vakcīnas spēj novērst tādu saslimšanu, kas liktu nonākt slimnīcā.

Par vīrusa transmisiju jeb izplatību skaidroja Imunizācijas valsts padomes loceklis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs: "Esot vienā telpā, mēs to vīrusu ieelpojam, viņš mūsu gļotādās pieķeras, mēģina vairoties. Ja mēs šajā brīdī testu veicam, protams, ka tas ir pozitīvs. PCR tests parāda vīrusa klātbūtni, bet ir grūtības pateikt, vai šis cilvēks ir spējīgs inficēt citu vai arī vīrusa daudzums ir tikai nosakāms, bet nespēj vairoties un inficēt nākamo organismu."

Ārsts skaidroja, ka mazāk simptomu nozīmē arī mazāku iespēju inficēt.

"Visinfekciozākie ir nevis tikai tie, kuriem ar testu nosaka vīrusu, bet infekciozi ir reāli slimi cilvēki, kuri klepo, šķauda, kuriem ir temperatūra.

Tas norāda uz to, ka ir aktīva vīrusa vairošanās, un tie gan vīrusu izplata daudz un strauji. Ja vakcinācija samazina simptomātisku saslimšanu, tad viennozīmīgi ir ietekme uz transmisiju."

Novembra beigās izplatījās ziņa, ka straujāk inficējušies vakcinētie. Arī tas licis apšaubīt vakcīnu lietderību. Epidemiologs, Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs skaidroja, ka šāda salīdzināšana absolūtajos skaitļos ir maldinoša. Lai spriestu par vakcīnu efektivitāti, jārēķina inficēto biežums katrā no grupām, proti, vakcinēto un nevakcinēto cilvēku vidū. Tā kā vakcinēto iedzīvotāju ir vairāk, arī inficēto starp tiem būs vairāk.

"Iedomāsimies teorētisku situāciju, kurā visi būtu vakcinēti. Šādā gadījumā, tā kā neviena vakcīna nav 100% efektīva un varētu būt masveida ekspozīcija vai intensīvs kontakts ar vīrusu, vai nepietiekami labi izstrādājusies imunitāte, cilvēki varētu slimot. Ja pieņemsim, ka visi būtu vakcinēti, tad būs noteikts inficēto gadījumu skaits, jo transmisija kopumā pasaulē turpinās. Saslimušie visi būs vakcinēti," klāstīja Perevoščikovs.

Pagājušonedēļ Perevoščikovs Saeimas Aizsardzības komisijas sēdē demonstrēja datus, kuros redzama inficēšanās vakcinēto un nevakcinēto grupā. Nedēļā līdz 28. novembrim ar Covid-19 inficējušies 47 nevakcinēti cilvēki uz 10 000 nevakcinēto un 23 vakcinēti uz 10 000 vakcinēto. Tātad nevakcinēto daļā slimība konstatēta divas reizes biežāk nekā vakcinēto cilvēku vidū.

Arī Perevoščikovs skaidroja, ka vakcinēšanās samazina iespēju inficēt. "Vakcinētiem cilvēkiem atbrīvošanās no vīrusa notiek ātrāk. Līdz ar to arī mazāka iespēja inficēt apkārtesošos, tāpēc ka vīrusa kritiskais daudzums organismā nav tik ilgi kā nevakcinētiem. Tas arī dod kopējo efektu, mainot inficēšanās risku."

Tātad nav pamatoti apgalvot, ka vīrusa izplatību neietekmē tas, vai sabiedrība ir vai nav vakcinējusies.

Speciālisti un pētījumi norāda, ka, lai gan vakcinēts cilvēks var saslimt ar kovidu, saslimšana norit mazāk smagi, un, jo vieglāk tā norit, jo mazāka iespēja aplipināt citus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti