«Re:Check» pārbauda: Opozīcijas partija maldinoši biedē ar valsts «teroru» nodokļu jomā

Saeimas opozīcijas partija "Latvija pirmajā vietā" maldina par nodokļu maksāšanu, tirgojot personīgās, lietotās mantas, noskaidroja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" žurnālisti.

“Re:Check” pārbauda: Krievijas dezinformācija Latvijas medijos un biedēšana ar valsts teroru nodokļu jomā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

No nākamā gada interneta vietnēm, kas ļauj citiem izmantot savu platformu kā tirgus placi, būs pienākums par lietotāju darījumiem ziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Jaunā kārtība saistīta ar Eiropas Savienības direktīvu, kas paredz šādas informācijas apmaiņu starp dalībvalstīm. Vēl nav izvērtēts, uz kurām Latvijas platformām tas attieksies, taču, piemēram, "ss.lv" to vidū nebūs, jo tur nenotiek maksāšana par precēm.

Par jauno kārtību ažiotāžu sociālajos medijos izvērš vairāki partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvji. Saeimas deputātes Ramonas Petravičas palīgs, kādreizējais žurnālists Sandris Točs to sauc par jaunu terora vilni pret iedzīvotājiem.

Lūk, fragments no Toča teiktā savā video: "Tas nozīmē, ka ļoti daudzi cilvēki, kuri pārdod savas personīgās, lietotās mantas, ļoti iespējams, tiks aicināti maksāt par to nodokli."

Viņaprāt, šādi gadījumi jau notiek: "Un jau ir bīstamas indikācijas pašlaik. Ir izskanējusi ziņa, kurā jauna māmiņa sūdzas "Mammām un tētiem", ka viņai ir aprēķināts nodoklis par to, ka viņa ir pārdevusi personīgās bērnu mantas un VID tajā ir saskatījis saimniecisko darbību."

Viņam piebalsoja arī vēl viena partijas pārstāve, deputāta Ričarda Šlesera palīdze Šarlote Šulca: "Nodokļi bērnu māmiņām, kuras tirgo lietotas drēbītes, par kurām vienreiz PVN jau samaksājušas."

Abi atsaucās uz nesenu rakstu, kurā kāda anonīma daudzbērnu māte sūdzas, ka pēc savu bērnu lietoto apģērbu pārdošanas nācies maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Taču šis ir ārpuskārtas gadījums – sievietes ienākumi no darījumiem gadā pārsnieguši 6000 eiro un apģērbs pārdots teju katru dienu. Veicot pārbaudi, VID saskatījis saimniecisku darbību, nevis personīgo mantu tirgošanu.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance skaidroja, ka par savu personīgo lietu pārdošanu ienākuma nodoklis nav jāmaksā. To nemainīs arī jaunie interneta platformu pienākumi.

"Personīgā manta, ja pārdod fiziska persona, netiek uzskatīts, ka tiek veikta saimnieciskā darbība. Bet akcents ir tas, ka tiek pārdota sava personīgā manta, nevis kādas citas personas manta," skaidroja Borance.

Nodoklis maksājams tikai tad, ja darījumu skaits un apjoms liecina par saimniecisko darbību, nevis personīgo lietu pārdošanu. Saimniecisko darbību raksturo regularitāte un sistemātiskums. Likumā teikts, ka tie ir trīs un vairāk darījumi gadā, taču VID katru gadījumu izskata individuāli un ņem vērā to ekonomisko būtību.

"Tas nozīmē, ja arī es esmu veikusi vairāk nekā trīs šāda veida darījumus, bet mēs [VID], vērtējot dokumentu, redzam un esam arī saņēmuši atbildi no šīs fiziskās personas, ka tā nav uzņēmējdarbība, ka nav mērķis pelnīt, bet tā ir tikai un vienīgi fiziskās personas manta, nodoklis netiek aprēķināts un maksāts valsts budžetā," sacīja Borance no VID.

Tātad "Latvija pirmajā vietā" pārstāvji maldina. Par personīgo mantu tirgošanu nodoklis nav jāmaksā un nekāda terora nav. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti