«Re:Check» pārbauda: Kas Daugavpilī izplata baumas par Ukrainas bēgļu slikto attieksmi

Kas un kā Daugavpilī izplata baumas par Ukrainas bēgļu slikto attieksmi? To skaidroja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check» pārbauda: Kas Daugavpilī izplata baumas par Ukrainas bēgļu slikto attieksmi
00:00 / 08:48
Lejuplādēt

Jau pirms pāris nedēļām "Re:Baltica" pamanīja, ka platformā "TikTok" cilvēki it kā no dažādām valstīm stāsta par nepateicīgajiem Ukrainas bēgļiem. Visos video ir viens un tas pats vēstījums. Proti, bēgļus neapmierinot piedāvātie dzīves apstākļi un viņi pieprasot, lai patvēruma valstīs ar viņiem runātu ukraiņu valodā. Neviens runātājs nemin neko konkrētu – ne vietu, ne laiku, ne vārdus.

Pierādījumu neesamība, identiskie stāsti un fakts, ka vēlāk tos pārpublicēja Krievijas mediji, radīja aizdomas par organizētu kampaņu Ukrainas nomelnošanai.

Tagad šādas baumas tiek ražotas arī pie mums. "Re:Baltica" izpētīja, kā tas notiek. Šādu audioierakstu "Facebook" publicējis kāds Daugavpils iedzīvotājs, kurš citā ierakstā pirms dažām dienām Latgali salīdzināja ar Donbasa reģionu Ukrainā.

"Sveicinu! Cilvēks strādā apkalpošanas sfērā un jau vairākas dienas pie viņa ierodas bēgļi kurš ar mašīnu, kurš citādi. Un patiesībā uzvedas aizskaroši, sāk rupji izturēties pret personālu tādēļ, ka ar viņiem runā krieviski."

Taču runātājs, kā noprotams, ir cits daugavpilietis – Aleksands Iļjins, kurš pašvaldību vēlēšanās kandidēja no partijas "Jaunā Saskaņa". Tāda esot bēgļu realitāte Daugavpilī, saka Iļjins.

Nesen viņš pievērsa sev uzmanību, organizējot protestus pret Ukrainas karogu, kas bija pacelts pie Daugavpils Mūzikas vidusskolas. Citā "Facebook" ierakstā Iļjins stāsta, ka sūdzības par ukraiņu bēgļiem saņemot gandrīz ik dienu. Kā pierādījumu ievietojis atkal jau anonīmu tekstu, kurā sarunbiedrs aicina vākt parakstus pret bēgļu pieņemšanu. Tajā teikts, ka bēgļi veikalā prasot ēdienu par brīvu. Pieminēta Ukrainas pilsēta Dnipro, kurā viss esot kluss, – kāpēc tad viņiem jāaizbrauc. Tā nav taisnība. Ieraksts tapis 12. martā, bet dienu iepriekš 11. martā Dnipro apšaudīja Krievijas karaspēks.

Savukārt vēl kādā audio Iļjinu uzrunā vārdā nenosaukta sieviete:

"Saša, paklau, par tiem bēgļiem no Ukrainas. Nu pietiek ākstīties. Īsti bēgļi nevar atļauties pie mums braukt, jo biļete no turienes maksā 350 eiro, kuru viņiem vienkārši nav. Un cilvēki vienkārši sēž tur. Šurp brauc bagātie."

Viņa stāsta, ka īstie bēgļi nemaz nevarot atbraukt, jo biļete no Ukrainas maksājot 350 eiro. Šurp braucot tikai bagātie. Arī tā nav tiesa.

Kara sākumā izskanēja, ka aptuveni tāda ir "Ecolines" autobusa biļetes cena no Kijevas līdz Rīgai. Taču daudzi Ukrainu pamet savās automašīnās, citus atved cilvēki, kas speciāli devušies bēgļiem pakaļ.

Iespējams braukt arī ar vilcieniem – tie gan Ukrainā, gan Latvijā tāpat kā citur Eiropā pašlaik ukraiņu bēgļus ved bez maksas. Kā norāda "Pasažieru vilciens'', sešās dienās šo Latvijā iespēju izmantojuši 1600 ukraiņu.

Pēc tam Iļjina rakstīto pārpublicēja Krievijā reģistrētais prokremliskais medijs "EurAsia Daily". Tā rakstu redzējuši vairāki tūkstoši cilvēku.

"Re:Baltica" sazvanīja arī pašu Iļjinu. Kāpēc izplata baumas un nepatiesu informāciju?

"Es domāju, ka jūs nepilnīgi lasāt manu informāciju, kuru es publicēju, neskatāties manus videomateriālus," viņš saka.

Par 350 eiro, kas nepieciešami, lai tiktu līdz Latvijai, neesot runājis pats, tāpēc nevarot atbildēt.

"Nu nē, viņa šo informāciju atsūtīja man. Prasīja nerakstīt viņas vārdu, uzvārdu, bet deva man atļauju publicēt šo faktu," norāda Iļjins.

Iļjins konkrētus vārdus nesauc, aicina braukt uz Daugavpili skatīties pašiem un neslēpj, ka vēlas, lai bēgļi dotos tālāk.

Jāpiebilst, ka vēl nesen viņš bija Daugavpils pašvaldības uzņēmuma, Dzīvokļu un komunālās saimniecības tehniskā direktora vietnieks. Kopš februāra vidus tur vairs nestrādājot.

Citas pilsētā izplatītās baumas par Ukrainas bēgļiem pārbaudīja arī Daugavpils medijs "Chayka". Bēgļi esot paēduši kādā kafejnīcā un atteikušies maksāt. Taču žurnālisti kafejnīcā noskaidroja, ka tāda gadījuma nav bijis. Arī policijai ziņu par tamlīdzīgiem incidentiem neesot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti