«Re:Check» pārbauda: Kā ziņu portāli ar sociālo mediju klikšķu virsrakstiem veicina paniku par pensiju izmaksu?

Kā ziņu portāli ar sociālo mediju klikšķu virsrakstiem veicina paniku par pensiju izmaksu? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

Nesen savā "YouTube" video kāds blogeris vēstīja, ka Latvijā trūkst naudas pensiju izmaksai. Uz kā viņš savus nepatiesos apgalvojumus balstīja? 

Viltus panikas celšana medijos par pensiju izmaksu
00:00 / 09:06
Lejuplādēt

Novembra pēdējā dienā portāls NRA publicēja rakstu ar virsrakstu "Steidzami pieprasa 180 miljonus. Vai apdraudēta pensiju izmaksa?". Sociālajā medijā "Facebook" portāls to pieteica jau bez jautājuma zīmes. Tātad liekot domāt, ka pensiju izmaksa ir apdraudēta.

Latviešu valodā interneta vidē šī ziņa lielu popularitāti neguva. Taču to naski pārpublicēja vairāki krievu valodā rakstošie portāli, kas bieži Latvijā notiekošo atspoguļo drūmās un maldinošās krāsās. Arī šoreiz jau tā skaļo NRA virsrakstu tie padarīja vēl kliedzošāku, pievienojot attiecīgus redakcijas komentārus. Piemēram, ziņu portāls "Press.lv" secināja, ka "tātad faktiski naudas pensijām pagaidām vienkārši nav". Savukārt vietne "Latvijas Ziņas" situāciju dramatizēja ar apgalvojumu, ka Latvijas pensiju budžetā izveidojies milzīgs deficīts.

Tikai atverot attiecīgo ziņu pilnos tekstus, lasāms, ka patiesībā nekas traks nav noticis. Proti, tā kā šogad ar augustu pensijas indeksētas par vairāk nekā 20%, to izmaksai nepieciešamā summa pārsniedz budžeta likumā ieplānoto. Tāpēc Labklājības ministrija lūgusi Saeimai novirzīt trūkstošos 180 miljonus eiro no sociālā budžeta pārpalikuma. To skaidroja arī ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa:

"Ņemot vērā, ka ir pieaugusi inflācija, daudz augstāka, nekā tika plānots, ņemot vērā to, ka šogad pensiju indeksācija tikusi veikta divus mēnešus ātrāk – nevis 1. oktobrī, bet 1. augustā, līdz ar to izdevumi pensijām ir nepieciešami vairāk. Un vairāk, nekā tika plānots budžetā."

Līdz ar to izdevumu daļu paaugstina par 180 miljoniem, skaidroja Stabiņa. Viņa uzsvēra, ka pensiju izmaksa nav apdraudēta. Nauda ir piešķirta un pensiju izmaksa jau sākusies.

"Tā ka satraukumam nav pamata, nekas pilnīgi nav apdraudēts. Kā jau es teicu, tie 180 miljoni nozīmē to, ka tagad būs izdevumu daļa lielāka par šiem 180 miljoniem speciālajā budžetā. (..) Jā, speciālajā budžetā šobrīd ir pietiekama rezerve. Un, ja mēs skatāmies uz šī gada oktobra beigām, tad rezerve mums bija 1,8 miljardi eiro."

Taču internetā skaļie un no konteksta izrautie ziņu portālu virsraksti savu jau bija padarījuši. Pie krievu portālu virsrakstiem cilvēki cits pēc cita komentāros jautāja, kuri politiķi pensiju naudu nozaguši, kuram par senioru aplaupīšanu būtu jāsēž cietumā. Un kā tas nākas, ka vienlaikus mums atrodas simtiem miljonu, ko dot Ukrainai.

Līdzīgi notikušo pārstāstīja jau minētais "YouTube" blogeris. Noprotams, ka viņš dzīvo Latvijā, bet orientējas uz auditoriju Krievijā. "Šeit, pie mums Latvijā, steidzami vajadzīgi 180 miljoni eiro pensiju izmaksai. (..) Jūs paskatieties, budžetā jau trūkst līdzekļu pensiju izmaksai!"

Arī šī video autors runā par naudas sūtīšanu Ukrainai, gan nesaucot to vārdā. "Kāpēc Latvija tik daudz piešķīra? Pilnīgi neskatoties, maisiem uz ārzemēm. Jūs paši saprotat, uz kurieni. (..) Vēlreiz atkārtošu – kāpēc tas viss tika darīts? Bet tagad jau naudas nepietiek. Jau nepietiek naudas. Gads vēl nav beidzies, bet naudas pensijām viņiem jau nepietiek."

Ukrainai sniegtās militārās palīdzības vainošana Latvijas nelaimēs ir izplatīts valdības kritiķu arguments. Taču pensiju budžetam ar to, protams, nav nekādas saistības. Kā minēts, pensijām nekas nedraud. Sociālajā budžetā arvien ir ievērojams atlikums, un naudas pārbīde bija nepieciešama, jo šogad pensijas indeksētas daudz straujāk nekā citus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti