«Re:Check»: Ētera personība Ceriņš izplatījis baumas par Covid-19 testiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Novembra vidū sociālajā vietnē "Twitter" ar stāstu par it kā saņemtām pozitīvām atbildēm uz Covid-19 testiem, lai gan tie nemaz nav veikti, dalījās televīzijas kanāla "RigaTV24" ētera personība Aivis Ceriņš. "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" veidotāji noskaidroja, ka šis stāsts neatbilst patiesībai. Ceriņš pēcāk ierakstu dzēsa un atzina, ka rīkojies pārsteidzīgi.

Ceriņš rakstīja par to, ko it kā piedzīvojis 17 gadus vecs puisis vārdā Emīls. ""Emīls nogulēja savu testu. Saņēma ziņu, ka ir pozitīvs bez visa testa. Ar to stāsts nebeidzas. Tai pat laikā mammai (grāmatvede, kas strādā no mājas) zvana no bāriņtiesas, ka viņa nerūpējas par savu bērnu un var tikt atņemta atvase," vēstīja viņa "Twitter" ieraksts.

“Re:Check” pēta: pašvaldību budžets, Covid-19 un viltotie rezultāti
00:00 / 11:47
Lejuplādēt

 

Ceriņš ierakstam bija pievienojis attēlu ar testa rezultātu, kurā teikts, ka analīze ir pozitīva. Taču testu veicēja Centrālā laboratorija parasti atbildi noformē citādi un raksta nevis vārdu "pozitīva", bet: "ir atrasta koronavīrusa SARS-CoV-2 RNS". Arī Centrālās laboratorijas pārstāve mums apstiprināja, ka šāda atbilde Emīlam nav sniegta, tātad attēls bija viltots.

Aivja Ceriņa ieraksts "Twitter".
Aivja Ceriņa ieraksts "Twitter".

Sazinoties ar Ceriņu, viņš teica, ka personīgi nepazīst šo Emīlu un viņa mammu: "Bet viņa ir mana laba drauga grāmatvede". Ētera personība bija ar mieru iedot sievietes kontaktus. Sazinoties ar sievieti, kura nevēlējās atklāt savu identitāti, viņa atkārtoja Ceriņa pausto. Kad viņai tika norādīts uz laboratorijas teikto, ka tā šādu atbildi nav izsūtījusi, sieviete teica: "Es tiešām nezinu, es, goda vārds, nezinu, jo mēs uz testu nebijām. Rezultāts mums atnāca, pēc tam ar mums sazinājās SPKC darbinieki."

Slimību profilakses un kontroles centrā jeb SPKC sacīja, ka nav atrodama informācija par zvanu šādam cilvēkam. Vai bāriņtiesa draudēja ar bērna atņemšanu, jo mamma nerūpējas par bērnu, kā bija pausts Ceriņa ierakstā "Twitter"? Arī ne. Testa rezultātā bija redzams, ka Emīls dzīvo Garkalnes novadā. Novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Sandra Freivalde mums apliecināja, ka šāda zvana nav bijis un nevar būt, jo bāriņtiesas rīcībā nav informācijas par testu veikšanu.

Kad cilvēki Ceriņam norādīja uz baumu izplatīšanu, viņš ierakstu izdzēsa. Vēlāk sarunā ar mums atzina, ka rīkojies pārsteidzīgi: "Es piekrītu, ka vajadzētu iepauzēt un izvērtēt. Tajā pašā laikā ir reizes, kad var izmest ārā, lai kaut kas sāktos. Respektīvi, piešķilt uguni procesam kaut kādā veidā."

Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes dekāne Anda Rožukalne norāda, ka Ceriņš nerīkojās, kā profesionālim pienāktos: "Ja viņš tiešām vēlas risināt, tad ir jāpieliek kaut kādas profesionālas prasmes un spēki, lai pārbaudītu, noskaidrotu, izprastu to jautājumu."

Proti, žurnālistiem pirms informācijas izplatīšanas jāpārbauda, vai tā atbilst patiesībai.

Eksperte norāda, ka šī situācija parāda atšķirību starp medijos strādājošajiem ar izglītību žurnālistikā un tiem, kuriem tādas nav:

"Tie, kuriem ir pamatizglītība, tomēr darbojas atbilstoši tam, ko ietver izglītība un daudzas citiem nezināmas likumsakarības, kas saistītas ar informāciju un komunikāciju. Tie, kuriem nav izglītības, darbojas intuitīvi, atbilstoši kādām varbūt darba vietā apgūtām rutīnām."

Tikai pusotru nedēļu vēlāk Ceriņš publiski atvainojās, ka attiecīgajām iestādēm bija jāvelta laiks, lai viņa teikto atspēkotu, un solīja līdzīgas kļūdas vairs nepieļaut.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti