Prokrievisks un «antivakceru» spēks, jauna partija ar zināmiem līderiem. Kas jāzina par «Stabilitātei!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

14. Saeimas vēlēšanās piedalās vairākas jaunas, pavisam nesen dibinātas partijas. To starpā arī "Stabilitātei!", kuras līderi, neskatoties uz nosaukumu, gan vairāk izskatās un izklausās pēc brīdinājuma signāla – šis politiskais spēks tiek dēvēts par prokrievisku un "antivakceru" partiju.

ĪSUMĀ:

Prokrievisks un «antivakseru» spēks, jauna partija ar zināmiem līderiem. Kas jāzina par «Stabilitātei!»
00:00 / 08:47
Lejuplādēt

 

Vieni no jaunajiem

Ieraugot deputātu kandidātu grupu no partijas "Stabilitātei!" koši oranžajos džemperos un vestēs, daži rīdzinieki atlec kā no uguns. Citi – mierīgi paņem bukletus. "Neviens nesūta nekur. Ir tādi, kuriem uzreiz neko nevajag, ir tādi, kuri uzklausa, uzdod jautājumus," saka partijas pārstāvis Maksims Ševcovs.

Savukārt bērni no sirds priecājas par spilgtiem baloniem. Rūpēties par bērniem un sirmgalvjiem, kuri paši par sevi nevarot parūpēties, ir viens no populistiskajiem partijas "Stabilitātei!" lozungiem. Tas tiek ekspluatēts jau kopš protestiem pret obligāto vakcināciju un pandēmijas ierobežojumiem 2020. un 2021. gadā.

Partija "Stabilitātei!" ir viena no jaunākajām, kura piedalās gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Tā reģistrēta tikai pagājušā gada janvārī. To dibināja Aleksejs Rosļikovs un Valērijs Petrovs – divi no četriem Rīgas domes deputātiem, kurus 2019. gadā izslēdza no partijas "Saskaņa" par rupjiem partijas disciplīnas pārkāpumiem, kas sekmēja varas maiņu Rīgas domē.

Sākumā Rosļikovs un Petrovs neveiksmīgi startējuši Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās ar partiju "Alternative", kas tika izveidota uz ātru roku. Bet pēc tam tika dibināta biedrība un vēlāk arī visai kareivīgi pret esošo varu noskaņotā partija "Stabilitātei!".

Regulāra interese no Valsts drošības dienesta puses

Partijas priekšsēdētājs Rosļikovs ir arī Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības viceprezidents. Tomēr viņš jau vairākkārt ir nonācis Valsts drošības dienesta (VDD) redzeslokā. 2019. gadā notika kratīšana viņa – toreiz Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītāja – kabinetā. Kriminālprocesā par nacionālā, etniskā un rasu naida kurināšanu Rosļikovam toreiz tika piemērots liecinieka statuss. Taču pēdējā laikā uz VDD viņš un viņa partijas biedri tiekot izsaukti regulāri. Par to viņš pats ziņo savā sociālā tīkla "Facebook" lapā, piebilstot, ka tikšanās ar VDD darbiniekiem iemeslu un saturu plašāk izpaust nedrīkstot.

"Lūdzu, Valsts drošības dienesta priekšnieks! Atsauciet savus izmeklētājus un, protams, ļoti kompetentos darbiniekus no mums. Mēs neesam valsts ienaidnieki. Neatkarīgi no tā, kurā valodā mēs runājam mājās, kā mūs visus sauc un pie kādas etniskās daļas jūs mūs attiecināt. Mēs esam savas valsts patrioti, un šī ir mūsu zeme, tāpat kā droši vien jūsu zeme," uzsver Rosļikovs.

Svarīga saziņa sociālajos tīklos

Lielākā daļa – teju 94% – partijas "Stabilitātei!" deputātu kandidātu savu tautību nav norādījuši. Saziņai ar vēlētājiem politiķi aktīvi izmanto sociālos tīklus, kur pārsvarā ievieto materiālus krievu valodā. Piemēram, par to, ka valsts mums lieliska, bet politiķi, citējot, esot "sūds" un esošo režīmu vajagot nomainīt. Tajā skaitā tas nepieciešams, protams, lai aizsargātu bērnus un sirmgalvjus.

"Latvijas skolās sākuši izdalīt anketas, lai pārbaudītu uz lojalitāti Latvijas režīmam. Tādas anketas skraida skolās un caur tām tiek noskaidrots, ko mūsu bērns domā par režīma uzņemto kursu, par Eiropas kursu un to, kas notiek kaimiņos. Draugi, es domāju, ka tas pat nav zemākais punkts, tā ir elle, kuru nepieciešams apturēt," sociālajā vietnē "TikTok" krieviski stāsta Rosļikovs.

Šādiem komentāriem ir desmitiem un pat simtiem tūkstošu skatījumu, par ko pašam partijas priekšsēdētājam ir liels prieks, jo tas ļaujot sasniegt gan gados ļoti jaunus vēlētājus, gan arī pensionārus. Rosļikovs uzsver: "Uz doto momentu, pateicoties tam, ka esošā valdība aizliedza krieviski runājošos medijus, pensionāri aizgāja uz digitālo pasauli. Un to mēs ļoti skaidri redzam, ka pensionāri atrodas "TikTok". Mēs jau divus gadus atpakaļ sapratām, ka mēs visi tiksimies digitālajā pasaulē."

Pateicoties šādai pieejai, aģitācijas izdevumiem partija "Stabilitātei!" esot iztērējusi tikai nedaudz pāri par 19 tūkstošiem eiro. Lai gan pirms vēlēšanām aktīvi notiek arī tikšanās klātienē. Starp deputātu kandidātiem ir uzņēmumu vadītāji, kā arī dažādu profesiju pārstāvji: pavāri, apsargi, mācītāji. Stāsta zvērināts advokāts Vilis Sruoģis, kam kārojas iekšlietu ministra portfelis: "Es personīgi jau esmu mūsu Latviju apbraucis riņķī. Sākot jau no Rīgas un uz Daugavpils pusi, tālāk Līvāni, Preiļi, visa Latgale, Vidzeme, Zemgale mazāk."

Solījumu mikslis

Lai gan paši oranžie sevi sauc par centristiem, partijas programmā atrodams savāds labējās un kreisās politikas mikslis. Tajā solīts pārskatīt Latvijas atkarību no Eiropas Savienības vai pat izstāšanos no tās. Partija gatava atcelt nodokļus medikamentiem un vienīgajam mājoklim, ieviest nulles pilsonību, uz pusi samazināt Saeimas deputātu skaitu un aizliegt viņiem atturēties no balsojuma, kā arī saukt deputātus un ministrus pie kriminālatbildības. Partijas "Stabilitatei!" premjera amata kandidāts publiski draud atriebties un vajāt tos, kas, viņaprāt, esot vainīgi "Covid genocīdā" un Pārdaugavas pieminekļa nojaukšanā.

Tiesa, uz galvaspilsētas Latgales parku atnākušos vēlētājus gan uztrauc kas cits. Kāds gados jauns vēlētājs jautā partijas pārstāvjiem: "Kā jūs domājat risināt šo problēmu, ka principā cilvēki, liela daļa, man liekas arī tie ar vidējiem ienākumiem, tomēr izvēlas kaut ko lētāku nevis vietējo?" Partijas biedriem atbilde ir gatava: "Manuprāt, mūsu esošā nodokļu sistēma neatbalsta mūsu vietējos ražotājus un uzņēmumus. Varēsiet arī pārbaudīt mūsu programmā. Mums ir paredzēta Valsts ieņēmumu dienesta un vispār visas nodokļu sistēmas reforma."

Tuvojoties vēlēšanām, partija "Stabilitātei!" savu reitingu ir pratusi pastāvīgi pieaudzēt, taču arī pēdējos pētījuma centra SKDS aptaujas datos tai izdevies vien savākt drošu 3,1% atbalstu, kas liecina par sīvu spēkošanos ar tai nedaudz radniecīgo un populārāko Latvijas Krievu savienību. Lai tiktu Saeimā, politiskajām organizācijām ir jāpārvar 5% barjera.

Partiju analīze

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti