Pretrunīgi vērtē drošības dienestu uzraudzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Otrdien Satversmes aizsardzības biroja (SAB) priekšnieks Jānis Kažociņš Ministru kabinetam iesniegs ziņojumu par biroja darbu. Ziņojuma lielākā daļa būs slepena, tomēr atsevišķi dokumenta fragmenti pēc tā izskatīšanas valdībā tikšot publicēti. Šāds SAB ziņojums valdībai tiek iesniegts katru gadu, un tā ir viena no iespējām politiķiem un sabiedrībai gūt pārskatu par šī drošības dienesta paveikto.

Spiegu darbs jau sen ir apvīts ar noslēpumainības gaisotni. Par viņu un dzīvi ir zināms maz, un tas ir viens no būtiskajiem šī darba priekšnosacījumiem. Tomēr drošības dienesti, starp kuriem ir arī Satversmes aizsardzības birojs, tiek uzturēti no nodokļu maksātāju naudas. Tādēļ tiem būtu jākalpo sabiedrības interesēs, un sabiedrībai jābūt iespējai par to pārliecināties.

Pašlaik kontrole ir nepietiekama, uzskata opozīcijā esošā Saskaņas centra deputāts Andrejs Elksniņš. "Problēmu klāsts attiecībā uz SAB uzraudzību uz doto brīdi, ņemot vērā gan vienpersonisko Ģenerālprokuratūras kontroli, gan normatīvās bāzes necaurskatāmību, gan ar valsts noslēpumu tīto informācijas izmantošanu, kura patiesībā ļoti daudzos gadījumos nav valsts noslēpums. Kā arī tiešām neefektīvu parlamentāro uzraudzību, ko realizē vien daži [deputāti] no visas Saeimas. Tas apliecina, ka kontrole pār dienesta veiktajām darbībām lielā mērā ir nepietiekama," pārliecināts Elksniņš.

Pēc likuma drošības dienesti ir jāuzrauga tautas ievēlētajiem pārstāvjiem jeb Saeimai. Tomēr to var darīt, tikai saņemot pielaidi darbam ar valsts noslēpumu, ko izsniedz pats SAB. Tādējādi, kā uzsver Elsksniņš, birojs pats var atlasīt tos, kuri to var kontrolēt.

Citās domās ir Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa: "Šis ir demokrātiskas valsts modelis, ka parlamenta vadība uzklausa ziņojumus un vērtē savas kompetences robežās, vai šīs funkcijas tiek nodrošinātas." Viņa uzskata, ka valdība un Saeima spēj pietiekami labi pārraudzīt drošības dienestu darbu.

Arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas loceklis Raimonds Vējonis (ZZS) uzskata, ka sadarbība starp Saeimu un Satversmes aizsardzības biroju ir normāla. Tomēr Vējonis domā, ka drošības dienestiem būtu vairāk jāskaidro sava rīcība sabiedrībai

Saskaņas centra deputāts Elksniņš norāda, ka valdošie politiķi mēdz izmantot drošības dienestus savās interesēs, piemēram, lai izrēķinātos ar politiskajiem konkurentiem. To noliedz partijas „Vienotība” līdere Solvita Āboltiņa.

Savukārt Valdis Zatlers, kurš vada Saeimas Nacionālās drošības komisiju, ir cerīgs un saka, ka situācija pēdējos gados uzlabojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti