Labrīt

Dodamies uz skolu: Ko iesākt ar vecāku bailēm?

Labrīt

Par izglītības reformām un slēgtajām skolām Tukumā un tās apkārtnē

Politiskais džudo Budapeštā: Ungārija atkal viesos uzņem Putinu

Politiskais džudo Budapeštā: Ungārija atkal viesos uzņem Putinu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Krievijas prezidents Vladimirs Putins atkal apmeklējis Ungāriju un ar tās premjerministru Viktoru Orbānu pārspriedis enerģētikas jautājumus. Orbāns pašlaik ir tas Eiropas Savienības (ES) valsts līderis, kuru Putins ir apmeklējis visbiežāk arī pēc Ukrainas konflikta sākšanās un Krimas aneksijas. Kamēr ES nosoda Krievijas rīcību Ukrainā un tai būtu svarīga visu valstu vienota, nelokāma nostāja, Ungārijas premjera attiecības ar Putinu ir kā sūce kuģa sānos, kas šo veselumu apdraud.

VIP ložā

Pasaules džudo čempionāts Budapeštā, kas sākās pirmdien un ilgs vēl visu šo nedēļu, pulcē ievērojamu skaitu skatītāju, un uz tā atklāšanu bija ieradies arī kāds īpaši pazīstams viesis, džudo melnās jostas īpašnieks Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Lāslo Papa Budapeštas sporta arēnā Putins vēroja sacensības VIP ložā, sēžot kopā ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu un citām amatpersonām.

Ko abi politiķi pārmija brīvā atmosfērā, arvien paliek plašākai sabiedrībai slēpts, taču publiski zināms, ka Putina un Orbāna oficiālajās sarunās apspriesti galvenokārt enerģētikas jautājumi, tai skaitā Krievijas īstenota jaunu reaktoru būvniecība Ungārijas atomelektrostacijai (AES) un dabasgāzes imports Ungārijā no Krievijas.

Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sijārto pēc vakariņām ar Krievijas delegāciju medijiem apstiprināja, ka Pakšas AES paplašināšana Ungārijas vidienē sāksies nākamgad. Tas notiks pēc teju divu gadu aizkavēšanās, jo šajā laikā ES izskatīja projekta atbilstību ES noteikumiem. "Reālie būvdarbi sāksies janvārī, un no šī brīža nekas neapturēs investīcijas," tā pārliecināti sacīja ārlietu ministrs Sijārto.

Ielām maina nosaukumus

Ja pašreizējā Ungārijas valdība neredz iemesla, lai neaicinātu Kremļa saimnieku uz Budapeštu, tad Putina biežās tūres uz Ungāriju ne bez satraukuma vēro citās ES dalībvalstīs un pret tām vienādi rokas neatpleš arī visi Ungārijas politiķi. Opozīcijas partijas Ungārijā protestēja pret Putina ierašanos, neslēpjot bažas, ka Orbāns kļuvis pārāk tuvs Putinam.

Aktīvisti no kreisi centriskās partijas "Kopā" svilpa, kad Putina autokortežs ieradās arēnā, un tribīnēs turēja plakātu ar uzrakstu "Mēs nebūsim Krievijas kolonija", līdz policija viņus izveda no arēnas.

Savukārt, citi proeiropeiskie aktīvisti, lielākoties jaunieši, protestējot pret Putina vizīti Budapeštas ielās, uz ielu nosaukumu plāksnēm uzlīmēja lielas baltas lapas ar to vecajiem, komunistu laiku nosaukumiem, tādejādi norādot, kur Ungārija ar šo Kremļa draudzību dodas. To bija fiksējuši arī ārvalstu telekanāli.

Izvēles tiesības

ES kā demokrātisku valstu bloks, lai gan cenšas ieturēt vienotu ārpolitisku līniju, tomēr tajā pašā laikā neuzliek sakas un ļauj dalībvalstīm pašām veidot savu pienesumu kopējā lietā.

Ungārijas premjerministram teorētiski neviens nevar liegt tikties ar Putinu, taču tas parāda politiķu attieksmi pret ES ideju kopumā un arī Krievijas ārpolitiku, piemēram, joprojām nerimstošo konfliktu Ukrainā.

Šobrīd ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu tik bieži kā Ungārijas līderis Viktors Orbāns pagaidām netiekas neviens. Šogad Putins Ungārijā ir pabijis jau divas reizes un pēdējos septiņos gados abas puses jau septiņas reizes ir tikušās divpusējās sarunās. Turklāt pēc agresijas Ukrainā un Krimas aneksijas abi politiķi divpusēji ir runājuši jau reizes četras. Un tam, kā norāda domnīca "Politiskā kapitāla izpētes un konsultāciju institūts", nav līdzīga piemēra citur ES.

Ungārijas valdība ciešās attiecības ar Kremļa saimnieku līdz šim ir skaidrojusi kā ļoti pragmātisku soli, proti, virzīt uz priekšu Ungārijai svarīgos enerģētikas projektus.  Taču kritiķi norāda, ka tas ir veids, kā Ungārija nonāk arvien lielākā Krievijas ietekmes sfērā.

Arī pēc pēdējās Putina vizītes šonedēļ ziņu un informācijas par runāto bija maz, to rezultāts publikai netika klāstīts, abiem politiķiem nebija arī kopīgas preses konferences.

Ar Krieviju saistītie enerģētikas projekti, no kuriem Ungārijas politiķi sola ieguvumus pašmāju ekonomikā, ir tas, no kā ES patlaban visai strauji attālinās. Ne velti Brisele divus gadus vētīja Pakšas AES un Krievijas investīcijas tajā. Turklāt projekta paplašināšanas kritiķi uzskata, ka šis projekts ir ar korupcijas riskiem un tiešām palielina Ungārijas atkarību no Maskavas. Krievija jau tagad ir aizdevusi Ungārijai 10 miljardus eiro atomenerģētikas attīstības plānam, un ir plānots, ka šis aizdevums segs apmēram 80% no izdevumiem.

Brīvās durvis

Ungāru analītiķi lēš, ka Budapešta patlaban ir kļuvusi par brīvajām durvīm, kuras Putins izmanto, lai iekļūtu ES teritorijā un faktiski pierādītu, ka nav pilnībā izolēts.

Ka par spīti ES noteiktajām ekonomiskajām sankcijām pret Krieviju pēc agresijas Ukrainā viņš pilnībā nav "padzīts no paradīzes" un ka šis Eiropas vienotības kuģis patiesībā nemaz nav tiks stabils, kā par to stāsta. Turklāt Putins nevairās apmeklēt Ungāriju, ņemot vērā to, ka Budapešta nav vienpusīgi atteikusies no ES sankciju atbalsta Krievijai.

Putina tūres uz Budapeštu ES nudien nav izdevīgas un ikreiz tās dzen vēl lielāku plaisu Ungārijas un pārējās ES attiecībās, kas jau tagad ir saspringtas ne tikai ārpolitikas dēļ.

Ungārija ir iestājusies arī pret ES migrācijas politiku, ir izpelnījusies kritiku attieksmē pret medijiem un citos procesos, kas nesaskan ar ES demokrātijas uzskatiem. Ne velti arī Francijas prezidents un ES vienotības un padziļinātas integrācijas aizstāvis un atbalstītājs Emanuels Makrons nesen, viesojoties Centrālajā un Austrumu Eiropā, Poliju un arī Ungāriju izslēdza no sava apmeklējumu saraksta.

Orbāns vēlēšanu gaidās

Ja Putina nodomi būtu aplēšami, ko Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam nozīmē Putina draudzība?

Ungārijas premjerministrs apzinās, ka Brisele viņam pieminekli neuzcels, taču Krievija var viņam palīdzēt noturēties un saglabāt varas pozīcijas pašmājās.

Jau nākamgad Ungārijā būs vēlēšanas, un viens no veidiem, kā piesaistīt balsotājus, būs komunālo pakalpojumu izmaksas, kas līdz ar lētāku enerģiju, kas varētu rasties līdz ar Krievijas atbalstu, būtu zemākas.

Ja Kremlis ir centies iejaukties vēlēšanās ASV, Francijā un lēš, ka arī Vācija no tā nebūs pasargāta, tad, iespējams, arī Ungārijā tam būs savs nopelns, šoreiz gan esošā līdera labā.

Analītiķi brīdina, ka Ungārijas valdība sadarbībā ar Putinu veido visai bīstamu spēli, jo Orbāna saiknes ar Putinu neizslēdz iespēju, ka Kremlis turpinās caur Ungāriju īstenot ES naidīgu propagandu, ka turpināsies Krievijas slepeno dienestu aktivitāte un ka Orbāns pats un viņa politiskā elite kļūs arvien atkarīgāka un saistītāka ar kontroversālo Austrumu kaimiņu, krītot dziļākā ES izolācijā.

Teorijas skolotājs

Džudo, kas nedēļas sākumā vienojis Orbānu un Putinu sporta arēnā, kā cīņas mākslas un sporta veids demonstrē gribasspēka un tehnikas pārsvaru pār spēku. To vislabāk no šiem diviem politiķiem pārzina viens – melnā josta pagaidām ir vienīgi Putinam.

"Paldies, ka uzaicinājāt!" fotogrāfu zibšņu pavadībā tiekoties ar Orbānu teica Putins un pajokoja: "tas, protams, nav futbols". "Es vēl mācos," sacīja Orbāns. "Nekas, es izstāstīšu teoriju," mierināja Putins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti