De Facto

E-klases uzlabošana vai pārkāpums

De Facto

Ukrainas kazaks par sevi un protestiem

Partiju ziedotāju nesavtīgums

Pirms uzvaras lielā iepirkumā pretendents ziedo varas partijai

Burtiski pāris dienu pirms liela Satiksmes ministrijas iepirkuma noslēgšanās vēlākais uzvarētājs un viņa kolēģe ziedojuši 14 228 eiro partijai “Vienotība”, kuras pārziņā ir Satiksmes ministrija, ziņo Latvijas televīzijas raidījums “De facto”.

“Grupa 93” bija viens no astoņiem pretendentiem Satiksmes ministrijas rīkotajā iepirkumā par Eiropas standarta platuma dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” Latvijas posma detalizētu tehnisko izpēti un ietekmes uz vidi novērtēšanu.

Iepirkuma uzvarētājs tika noskaidrots 10.oktobrī. Tā bija Neilam Balgalim piederošā SIA “Grupa 93”. Viņu nosolītā līgumcena 3 993 000 eiro.

Tikai divas dienas pirms lēmuma pieņemšanas – 8.oktobrī Neils Balgalis ziedoja Satiksmes ministriju pārraugošajai partijai “Vienotība”. Balgaļa ziedojums bija 9960,1 eiro (Ls 7000), bet viņa kolēģe Līga Ozoliņa tajā pašā dienā ziedojusi vēl 4268,62 eiro (Ls 3000).  Viņi abi politiskai partijai ziedojuši pirmoreiz.

Uz jautājumu, kādēļ Balgalis nolēmis ziedot partijai, viņš saka: “Man ļoti patīk partija “Vienotība”,” un nosauc arī atsevišķus politiķus, kuru darbs viņam īpaši patīk.

Jebkādu ziedojuma saistību ar iepirkuma norisi Balgalis noliedz, un, viņaprāt, par to neliecina ne tas, ka ziedota liela summa tieši pirms lēmuma pieņemšanas, ne arī tas, ka vēlme ziedot sakritusi gan viņam, gan viņa kolēģei.

“Varu apgalvot, ka šim ziedojumam nav nekādas saistības ar šo konkursu, jo  - kāda gan lai tā būtu?!” saka Balgalis.

Pieci citi pretendenti iesniedza sūdzības un mēnesi vēlāk Iepirkumu uzraudzības birojs pārkāpumu dēļ aizliedza slēgt līgumu ar “Grupu 93”.

“Man nav ne mazākās informācijas par šādām lietām.  Un es nepazīstu nevienu no minētajiem cilvēkiem.  Es varu pateikt paldies tiem ziedotājiem. Bet šādi lēmumi nav nekad bijuši saistīti ar ziedojumiem. Es kategoriski noraidu jebkādu apgalvojumu, ka tam varētu būt kāda tieša sasaiste,” saka “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars.

KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga raidījumam “De facto” saka, ka šādas sakritības ir slikti signāli, kam ir jāpievērš uzmanība.

Artis Kampars, vaicāts par ziedotāju motivāciju kopumā, apliecina, ka daļa uzņēmēju tomēr ziedo, lai panāktu kādas sistēmas pārmaiņas: “Tā sarkanā robežlīnija, kur partija “Vienotība” ir vienmēr strikti pateikusi,  ka mēs esam gatavi diskutēt par sistēmiskiem uzlabojumiem, un ja kādai no industrijām tas liekas labi, tad mēs esam tikai priecīgi, ka ir kādi ziedojumi. Bet mēs kategoriski atsakāmies no kādām konkrētām interesēm, kuras kāds gribētu realizēt.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti