Pētnieki: Vai Covid-19 pandēmijas maksimums jau garām? Iespējams, taču priecāties par agru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasaulē masu vakcinācijas kampaņas uzņem apgriezienus, bet saslimstības līknes, kas strauji saruka pēc janvāra maksimumiem, atkal sākušas virzīties augšup. Tomēr, parādoties jauniem vīrusa celmiem, kuri var izrādīties noturīgi gan pret vakcīnām, gan pret izstrādājušos dabisko imunitāti, runāt par to, ka Covid-19 pandēmijas maksimums jau aiz muguras, ir vēl par agru, brīdina zinātnieki.

Globālais saslimstības ar Covid-19 rekords – 739 664 – tika reģistrēts 2021. gada 11. janvārī. Latvijā maksimums bija 10. janvārī: 1010. (Runa ir par diennaktī vidējo jauno gadījumu skaitu pēdējās septiņās dienās.)

Nāves gadījumu ar Covid-19 maksimālais skaits pasaulē – 14 431 – tika fiksēts 2021. gada 26. janvārī, Latvijā tas bija 11. janvārī – 25 gadījumi (arī – vidējais skaits diennaktī pēdējo septiņu dienu laikā).

Pēc tam saslimstība pasaulē gandrīz nepārtraukti samazinājās un līdz 20. februārim bija sarukusi divkārt salīdzinājumā ar janvāri – tajā dienā bija apmēram 360 tūkstoši jaunu saslimšanas gadījumu (un nedaudz mazāk kā 9500 nāves gadījumu).

Tomēr pēc 20. februāra tendencē bija lūzums – līkne atkal sāka kāpt. Daudzi pētnieki aicina būt piesardzīgiem,  interpretējot globālās pandēmijas tendences. Covid-19 joprojām rada milzumdaudz jautājumu, tostarp par atkārtotu inficēšanos, par to, cik lipīgi un cik nāvējoši ir jaunie celmi, kā arī par to, cik ilga ir aizsardzība pēc imunizācijas vai pārslimošanas.

Saslimstības un mirstības ar Covid-19 samazināšanās ir atkarīga no tā, kā veicas, dažādās valstīs īstenojot vakcinācijas programmas, no kurām vairākas tika sāktas jau pagājušā gada beigās. 16. martā pilns imunizācijas kurss pret Covid-19 pasaulē bija veikts turpat 90 miljoniem cilvēku, bet pavisam pasaulē bija injicēti apmēram 390 miljoni vakcīnu devu, raksta zinātniskais žurnāls "Nature".

Neinficēto paliek arvien mazāk

ASV Prinstonas Universitātes epidemiologs Ramanans Lakšminarajans paudis optimistisku viedokli, ka pasaules mērogā pandēmija patiešām sasniegusi maksimumu 2021. gada janvārī. Jauni kāpumi ir pilnīgi iespējami, un tie pat var sasniegt jaunus reģionālos maksimumus. Tomēr, ja skatās globāli, sliktākais jau ir aiz muguras – gan jaunu inficēšanās gadījumu skaita, gan jaunu nāves gadījumu skaita ziņā, ir pārliecināts zinātnieks.

Kritums, kas sākās janvārī, daļēji ir rezultāts tam, ka liela daļa iedzīvotāju jau inficējušies ar koronavīrusu un pārslimojuši Covid-19.

Samazinoties vīrusa nēsātāju skaitam, infekcijas izplatīšanās palēninājusies. Tas notiek biezi apdzīvotās pilsētās, tādās kā Ņujorka, un no Covid-19 daudz cietušās valstīs, tādās kā Indija un Meksika. "Šīs valstis un pilsētas jau pārdzīvojušas pandēmijas vissmagāko periodu," uzskata Lakšminarajans.

Pētījumi par SARS-CoV-2 antivielu klātbūtni ļauj noteikt, cik lielā mērā vīruss skāris populāciju un kāda iedzīvotāju daļa jau pārslimojusi Covid-19, tostarp bez simptomiem. Viens šāds pētījums tika veikts Indijā decembrī-janvārī. Tika noteikts, ka 22% pētījuma dalībnieku,  kas bija vecāki par desmit gadiem, jau bijuši inficēti, bet megapolēs, tādās kā Deli un Mumbaja, šis rādītājs pārsniedza 40%. (Nedaudz mazāk kā pirms gada LSM.lv rakstīja par ierosinājumu izmēģināt teoriju par kolektīvās imunitātes izstrādāšanu biezi apdzīvotās nabadzīgās valstīs, kurās ir daudz gados jaunu iedzīvotāju, tādās kā Indija.)

Nacionālā epidemioloģijas institūta Čennajā direktors Manodžs Murhekars, kurš vadīja šo pētījumu, uzskata, ka Indija nez vai atgriezīsies inficēšanās maksimuma situācijā, kāda bija septembrī, kad dienā tika fiksēti vairāk nekā 100 tūkstoši jaunu gadījumu. Tomēr vairāk nekā trīs ceturtdaļas iedzīvotāju infekcija joprojām apdraud, tātad indieši nedrīkst atslābt, norāda eksperts.

Stingro ierobežojumu iedarbība

Mazāk cietušās valstīs, tādās kā Ķīna, Singapūra un Dienvidkoreja, būtiskai iedzīvotāju daļai inficēšanās risks tomēr pastāv. Taču šajās valstīs veiksmīgi tika galā ar Covid-19 pirmo pieaugumu, ieviešot stingrus ierobežojumus, un, domājams, tie tiks izmantoti arī turpmāk, lai kontrolētu iespējamos uzliesmojumus nākotnē. Saslimstības samazināšanos kopš janvāra beigām šajās valstīs izraisīja galvenokārt ierobežojumi un sociālā distancēšanās, norāda "Nature".

Salīdzinājumā ar Indiju (kur to cilvēku īpatsvars, kuriem ir SARS-CoV-2 antivielas, pārsniedz 20%), citās valstīs un reģionos šis rādītājs ir būtiski mazāks – 7% Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā, 5% Eiropā un 2% Klusā okeāna rietumdaļas valstīs, teikts 8. martā britu medicīnas žurnālā "The Lancet" publicētajā analīzē.

Pētnieki brīdina, ka, mazinot ierobežojumus reģionos ar zemu Covid-19 pārslimojušo īpatsvaru, jaunu gadījumu skaits var atkal sākt pieaugt.

Globālo trajektoriju būtiski ietekmēs saslimstības dinamika ASV, jo šajā valstī pašlaik ir ceturtdaļa visu atklāto Covid-19 gadījumu. Situācija tur nav viendabīga – lai gan valstī kopumā inficēto īpatsvars ir daudz zemāks nekā Indijā, pēc ASV Slimību profilakses un kontroles centra datiem, dažos štatos janvāra beigās vairāk nekā ceturtdaļai testēto bija antivielas pret koronavīrusu (tātad Covid-19 jau bija pārslimots). Atsevišķos štatos ierobežojumi tiek atcelti, un saslimstība var atkal pieaugt.

Līdzīga situācija veidojas Lielbritānijā un citās Eiropas valstīs, kur ir plāni drīzumā atcelt ierobežojumus, un tas var paaugstināt jaunu Covid-19 kapuma risku.

Kas notiek Āfrikā uz dienvidiem no Sahāras, precīzi nav zināms, jo dati par inficēšanās gadījumu skaitu, kas tiek saņemti no šī reģiona, ir skopi, norāda  Kalifornijas Universitātes Bērklijā epidemiologs Džozefs Lūnards.

Cenšoties apsteigt laiku

Zinātnieki joprojām nespēj precīzi atbildēt, cik ilgi saglabāsies imunitāte, kas iegūta pēc vakcinācijas vai pārslimošanas. Ja aizsardzība izrādīsies īslaicīga, tuvākajos mēnešos un gados iespējami jauni uzliesmojumi un var tikt sasniegti jauni maksimumi, uzskata Kembridžas Universitātes epidemiologs Henriks Salje.

Vēl viens svarīgs nezināmais sarežģītajā uzdevumā izkļūt no pandēmijas ir vīrusa jaunie varianti.

Saslimstības maksimums Lielbritānijā bija, kad parādījās un ātri izplatījās īpaši lipīgais variants B.1.1.7. Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas epidemiologs Sebastians Funks uzskata, ka vairākās Eiropas valstīs ir augsts tieši šī varianta izplatīšanās un, iespējams, jauna Covid-19 epidēmijas kāpuma risks, – līdzīgi tam, kā tas notika Lielbritānijā pagājušā gada beigās. Nav izslēgts, ka tieši tas jau notiek virknē valstu, kur jauno gadījumu skaits atkal pieaug.

Iespējams, jaunie kāpumi, kurus izraisījuši jaunie celmi, jau pārņem citus reģionus. Piemēram, variants P.1, kas pašlaik izplatās Brazīlijā, varētu būt noturīgs pret imūnreakciju, kuru "uztrenējis" iepriekšējais celms.

Tā, Brazīlijas pilsētā Manausā, pēc pētnieku vērtējuma, līdz pagājušā gada oktobrim varēja inficēties un pārslimot līdz 76% iedzīvotāju. Kolektīvajai imunitātei, kas bija izveidojusies, vajadzēja veicināt kopējās saslimstības samazināšanos. (LSM.lv jau rakstīja par situāciju Manausā.) Tomēr janvārī hospitalizēto Covid-19 slimnieku skaits sāka strauji kāpt, pārsniedzot pagājušā gada aprīļa rādītājus.

Šis kāpums notika laikā, kad pilsētā tika atklāts vīrusa celms P.1, kas strauji izplatījās. Saslimstība turpina pieaugt visā Brazīlijā.

Atbilde uz jautājumu, vai globālā pandēmija janvārī sasniegusi apogeju, vai arī mūs gaida jauni saslimstības rekordi, ir īpaši svarīga, lai izvērtētu jaunu uzliesmojumu riskus un pieņemtu lēmumu par ierobežojumu atcelšanu. "Tomēr nenoteiktība saglabājas pārāk liela, lai varētu teikt, ka maksimums jau aiz muguras," uzskata Henriks Salje no Kembridžas Universitātes.

"Vai mēs spēsim vakcinēt cilvēkus pietiekami ātri, lai izvairītos no vēl lielākiem saslimstības maksimumiem, kurus izraisītu koronavīrusa jaunie varianti? Mums jācenšas apsteigt laiku," konstatē Prinstonas Universitātes epidemioloģe Reičela Beikere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti