Pētnieki: Trampa prezidentūra ASV būtu globāls risks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

ASV miljardiera Donalda Trampa uzvaras gājiens priekšvēlēšanās turpina pārsteigt gan pasauli, gan arī viņa paša Republikāņu partiju. Ja Tramps patiešām spētu nonākt pie varas pašreizējā demokrātu prezidenta Baraka Obamas vietā, tas būtu starp bīstamākajiem globālajiem riskiem. Tā atzinusi britu pētnieku grupa "Economist Intelligence Unit".

Lai gan Amerikas vēlēšanu iznākums gaidāms tikai novembrī, tomēr priekšvēlēšanās bieži dzird prognozes, ka fināla divkaujā varētu iziet bijusī pirmā lēdija, valsts sekretāre un Ņujorkas senatore Hilarija Klintone no demokrātiem un nekustamo īpašumu magnāts Donalds Tramps no republikāņiem.

Trampa ieceres skan vairāk nekā radikāli:

  • aizliegt musulmaņiem iebraukt ASV,
  • nogalināt teroristu ģimenes locekļus,
  • sūtīt sauszemes spēkus Sīrijas karā, lai padzītu "Daesh" jeb "Islāma valsti" un atņemtu tiem naftu,
  • norobežoties no Meksikas un Ķīnas,
  • atteikties no brīvās tirdzniecības līguma, lai saglabātu darbavietas amerikāņiem.

Pētnieki ierindo Trampa prezidentūru starp 10 globālajiem riskiem - aiz Ķīnas ekonomikas smagās nosēšanās un jauna aukstā kara pēc Krievijas iebrukumiem Ukrainā un Sīrijā. Tramps ASV prezidenta krēslā gan atzīts par mazāk bīstamu nekā Eiropas Savienības (ES) izjukšana, bet pielīdzināts džihādistu draudiem pasaules ekonomikas stabilitātei. Un bīstamāks par Lielbritānijas izstāšanos no ES vai par militāra konflikta iespēju Dienvidķīnas jūrā.

Pētnieki gan pagaidām Trampa uzvaru vērtē kā maz ticamu. Bet Tramps traucas uz priekšu. Kas tāds Amerikā vēl nav pieredzēts. Tā "Panorāmai" intervijā sacīja bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ojārs Kalniņš.

Ojārs Ēriks Kalniņš: "Ja mēs runājam par ārpolitiku vai Latviju, tad mani visvairāk satrauc tas, ka viņš nesaprot ārpolitiku un ka viņš runā par pasaules līderiem – kā Putinu – kā biznesa darījumu cilvēku, ar kuru var apsēsties un runāt. Bet viņš īsti nesaprot, kas aiz tā slēpjas, un te tikai ir jācer, ka būs vēsākas, gudrākas galvas valsts departamentā un Pentagonā, kas viņu bremzēs. Bet atkal – es nezinu, vai tas tik tālu aizies."

Vai jūs ticat, ka viņš varētu kļūt par prezidentu Amerikā?

Ojārs Ēriks Kalniņš: "Es vēl neticu. Es vēl neticu. Protams, viss ir iespējams."

Pārsteigumus var sagādāt fakts, ka Tramps, kurš politikā ielēcis pēkšņi, ir spējis no apātijas izraut lielu skaitu to amerikāņu, kuri nekad nav gājuši vēlēt. Viņa atbalstītāju pārliecinošs vairums aptaujās atzīst, ka savu izvēli nemainīs.

Trampu īpaši nekavē arī viņa manieres - aizskaroša attieksme pret invalīdiem un sievietēm vai aicinājumi izrēķināties ar citādi domājošajiem, kas ierodas protestēt viņa kampaņā.

Ojārs Ēriks Kalniņš: "Kas mani visvairāk pārsteidz par Trampu un viņa atbalstītājiem ir, ka viņš klaji melo. Un tas ir atklāts nepārtraukti. Un, ja viņa atbalstītājiem prasa, ko jūs par to domājat? Viņi saka – mums tas netraucē. Lai viņš melo, bet vismaz viņš saka to, ko es gribu dzirdēt. Un tas ir, kas mani visvairāk pārsteidz. Ka cilvēki ir gatavi atbalstīt vienu cilvēku, kas maldina, kas melo, kas ir rupjš. Pilnīgi nepiemērots ne politiķim, ne prezidenta amatam."

Viens no tiem, kuri par Trampu sola balsot, ir arī Pasaules brīvo latviešu apvienības valdes priekšsēdētājs. Un, lūk, ko viņš "Panorāmai" sacīja telefonintervijā no Kalamazū.

PBLA valdes priekšsēdētājs Jānis Kukainis: "Es pateikšu atklāti – es esmu republikānis. Un man ir apnicis, kas notiek partijā. Es personīgi esmu Trampa atbalstītājs. Tā ka tas, ko es jums varu teikt par Trampu: tā galvenā lieta ir – tas ir tikai tāds bļāviens, vai ne, ka es neesmu apmierināts ar to, kas pašlaik notiek Amerikā, un tas ir tāds, nu, protests. Protests pret visu ko."

Vai jūs pieļaujat arī, ka Tramps varētu kļūt par prezidentu?

Jānis Kukainis: "Tieši tā! Un es Trampu vienkārši atbalstu, jo man vienkārši apnicis tas viss! Vienkārši ir interesanti, un viņš pasaka to atklāti, nediplomātiskā veidā to, ko cilvēki domā."

Ja skatās no Latvijas interešu viedokļa – kā jums šķiet Trampa prezidentūra un viņa labvēlīgā attieksme, piemēram, pret Putina režīmu?

Jānis Kukainis: "Viņš man liekas tādā ziņā daudzās lietās ir drusku zaļš, vai ne, bet  visi ir teikuši - Bušs arī teica, ka viņš varēja ieskatīties Putina acīs un kaut ko viņš tur redzēja un būs sadarbība. Tāpat Putins, es domāju, viņš arī izmanto mūsu tagadējo prezidentu. Es domāju, ka vienkārši viņš būs stingrāks. Es daudz par to nedomāju, neuztraucos."

Tomēr Republikāņu partijas vadība gan satraucas. Skan arī prognozes, ka tā pati varētu mēģināt apturēt Trampa uzvaras gājienu, piešķirot nomināciju kādam citam, iespējams, vēl nenosauktam kandidātam. Tramps gan jau piedraudējis ar nemieriem. 

Tomēr autoritāti iemantojušais izdevums "Politico" lēš, ka, salīdzinot ar iepriekšējām republikāņu priekšvēlēšanām, Trampa temps pretim nominācijai nav visātrākais. Un viens no precīzāko prognožu autoriem politologs Lerijs Sabato sola, ka Trampam līdz nominācijai nepieciešamajām 1237 delegātu balsīm varētu pietrūkt ap 100. Tāpat tiek prognozēts, ka, Trampam izejot viens pret vienu pret Klintoni, ticamākas iespējas uzvarēt tomēr būtu Klintonei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti