Pētījums: Vakcinācija pret Covid-19 neietekmē auglību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vai vakcinācija pret jauno koronavīrusu var paaugstināt neauglības risku? Tās ir vienas no visizplatītākajām bažām saistībā ar Covid-19 vakcīnu blaknēm. Šīm bažām nav pamata, apliecina Izraēlas mediķi.

Spriežot pēc jauna pētījuma rezultātiem, vakcīna pret koronavīrusu nekādi neietekmē ne vīriešu, ne sieviešu auglību. To apstiprina arī agrāk ASV veikts pētījums par Covid-19 vakcīnu ietekmi uz vīriešu auglību.

Šebas medicīnas centra Izraēlas pilsētā Telhašomerā ginekoloģijas nodaļas darbinieku grupa veica pētījumu, kurā piedalījās 36 pāri. Šiem pāriem pirms vakcinācijas pret Covid-19 tika veikts ārstēšanas no neauglības kurss, tomēr ārstēšana nedeva rezultātus. Pēc potēšanas ar "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu viņi sāka vēl vienu ārstēšanas kursu.

Pētnieki salīdzināja pacientu parametrus pirms un pēc vakcinācijas un konstatēja, ka potēšana nav ietekmējusi ne sieviešu olšūnu rezerves, ne dzimumorgānu funkcionalitāti.

"Mēs nolēmām veikt šo pētījumu, jo daudzi cilvēki baidās, ka vakcīnas ietekmēs auglību," laikrakstam "The Jerusalem Post" sacīja Šebas Medicīnas centra Ārpusķermeņa apaugļošanas klīnikas direktors profesors Rauls Orvieto. Viņš ir viens no autoriem rakstam, kas nesen publicēts žurnālā "Reproductive Biology and Endocrinology".

"Ārpusķermeņa apaugļošanas divu ciklu salīdzināšana bija labākais veids, kā noteikt, vai vakcīnai būs ietekme uz auglību no olšūnu skaita vai kādu citu faktoru viedokļa. Noskaidrojās, ka nekādas ietekmes vakcīnai nebija," norādīja profesors.

Zinātnieku grupa novēroja abus partnerus, tostarp tika veikta spermas analīze. 36 pāri atsāka ārpusķermeņa apaugļošanas procedūras septiņas līdz 85 dienas pēc potēšanas ar RNS signālmolekulas tehnoloģijā balstītu vakcīnu pret Covid-19.

Ārpusķermeņa apaugļošanas otrais cikls izrādījās sekmīgs apmēram trešdaļai dalībnieku, un tas ir augstāk par vidējo rādītāju. "Lielākoties pie mums vēršas vecāki cilvēki vai tie, kuriem ir nopietnas problēmas ar veselību. Iespēja, ka viss noritēs veiksmīgi, parasti ir apmēram 25%," paskaidroja Orvieto.

Profesors pauda cerību, ka šie rezultāti pārliecinās cilvēkus par vakcīnu drošumu, un viņi potēsies, ja iepriekš to jau nebūs izdarījuši. Pēc viņa vārdiem, dažu iepriekšējo pētījumu rezultāti liecina, ka inficēšanās ar jauno koronavīrusu var kaitēt auglībai, jo samazinās olšūnu funkcijas vai spermas kvalitāte.

Maiami Universitātes zinātnieku pētījumā, kas publicēts žurnālā JAMA, arī aplūkota RNS signālmolekulas vakcīnu ("Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna") ietekme uz vīriešu auglību un arī secināts, ka tai šajā ziņā nav nekādas ietekmes.

"Mēs noteicām spermas daudzumu, spermatozoīdu koncentrāciju un kustīgo spermatozoīdu kopējo skaitu, un konstatējām, ka salīdzinājumā ar sākotnējo analīzi nav notikusi pazemināšanās nevienā parametrā," paskaidroja viens no pētījuma autoriem Daniels Gonsaless. Pētījums veikts 2020. gada decembrī un 2021. gada janvārī. Tā dalībnieki nodeva spermas paraugus izpētei pirms vakcīnas pirmās devas saņemšanas un apmēram 70 dienas pēc otrās devas saņemšanas.

Pēc Izraēlas profesora teiktā, ir svarīgi turpināt pētīt šo jautājumu ilgākā laika periodā un piesaistot lielāku skaitu pacientu.

"Tomēr es negaidu, ka būs citi rezultāti. Un ceru, ka tas palīdzēs cīnīties pret nepareiziem priekšstatiem par vakcīnām pret Covid-19," ir pārliecināts Rauls Orvieto.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti