Atvērtie faili

#63 Kaimiņš par KPV LV: mugurā sadurts tik daudz cirvju un dunču, ka nevar gulēt uz tās

Atvērtie faili

#65 Latvijā ilgāku laiku plosās divas pandēmijas – Covid-19 infekcija un dezinformācija

#64 "Mums ir divi letāli gadījumi". Viltotie sertifikāti dzīvību nepasargā

Mēs atnāksim pie katra. Policija noskaņota atrast visus viltus Covid-19 sertifikātu turētājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš Covid-19 vakcinācijas sertifikāts kļuvis par sava veida brīvības biļeti, uzplaucis jauns, gandrīz neticams rūpals. Cilvēki maksā par to, lai nesaņemtu vakcīnu, kuru valsts piedāvā par brīvu.

Latvijā pašlaik ir zināmi vairāki letāli gadījumi cilvēkiem, kam bijuši viltoti Covid-19 sertifikāti. Kopumā par šo nelegālo rūpalu ierosināti 39 kriminālprocesi, kuros figurē vismaz desmit medicīnas iestāžu darbinieki.

ĪSUMĀ:

Skolotāja ar sertifikātu. Mirusi

Par Covid-19 dēļ mirušo skolotāju Smiltenes vietvarā zina un parāda mūzikas skolu, kurā viņa strādāja. Skola gan ir slēgta. Smiltenē Latvijas Radio ieradās laikā, kad straujās Covid-19 saslimstības dēļ valdība bija ieviesusi būtiskus pulcēšanās ierobežojumus, un interešu izglītība notiek attālināti.

Taču citā sievietes darba vietā – pilsētas Kultūras centrā – durvis ir vaļā. Tur gan dežurante pārbauda Covid-19 sertifikātu.

Latvijas Radio satika Kultūras centra vadītāju Andu Avotu. Abas ar kora vadītāju strādājušas kopā ilgus gadus. "Ļoti daudzus kolektīvus viņa vadīja, tieši korus, kas ir bijuši ar ļoti labiem panākumiem. Kopā ar otru vadītāju. Tā ka darbs viņai bija ar ļoti labiem augļiem," pastāstīja Avota.

Anda Avota pastāstīja, ka Kultūras centrā simtprocentīgi visi darbinieki ir vakcinēti. Tomēr gadījums ar kora vadītāju viņu nepārsteidzot: "Es domāju, ka nē, mani nekas šajā dzīvē vairs nepārsteidz. Cilvēkiem katram ir savas tiesības, un katrs dara, kā grib."

Kora vadītāja Covid-19 sertifikātu rādījusi rudens sākumā, septembrī. "Tad, kad viņa nāca uz Kultūras centru, viņa uzrādīja šo sadarbspējīgo sertifikātu. Un man nav iemesla apšaubīt tā pareizību vai nepareizību. Es jau neesmu ne medicīnas iestāde, nekas. Viņa uzrādīja, man nebija nekādu jautājumu," sacīja Kultūras centra vadītāja.

Par tālākajiem notikumiem Anda Avota neko nezina: "Zinu, ka tur ir uzsākts process, un lai tur visu risina."

To, vai kolēģe bija vakcinācijas pretiniece, Kultūras centra vadītāja nezina. Sarunas par to nav bijušas. "Viņa vienkārši zināja, ka kolektīvu var vadīt tikai tad, ja ir sadarbspējīgs sertifikāts, un nebija nekādu jautājumu. Tāpēc es saku – man nebija nekādu aizdomu vai kaut kādas neticības," skaidroja Avota.

Tomēr Smiltenes skolotājas vakcinācijas sertifikāts ir viens no tiem, kura izsniegšanas apstākļus izmeklē policija.

Tas nonācis arī mediju redzeslokā. Reģionu televīzijas "ReTV" redakcijā vērsās kāds trauksmes cēlējs – mirušās ģimenei pietuvināts cilvēks. Sertifikāts esot nopirkts, to mātei esot uzdāvinājis dēls.

Kā pastāstīja "ReTV" Ziņu dienesta vadītāja Dana France, sertifikāta pircējs ar šo informāciju pats ir visai plaši dalījies: "Pie mums redakcijā vērsās persona, kura stāstīja, ka ir zinājusi, ka ir lielījies dēls, [..] ka savai mātei ir nopircis sertifikātu. Vistrakākais viņai likās tas, ka persona ir mirusi un joprojām neviens par to nerunā. Tāpēc viņa, ja es nemaldos, bija tā, kas vērsās policijā."

Sievietes bērni "ReTV" ziņas par viltus vakcināciju noliedza. Latvijas Radio ar tuviniekiem sazināties neizdevās. Pēc neoficiālas informācijas, sertifikāts pirkts kādā ārsta praksē Valmieras pusē. Latvijas Radio sazinājās ar šo praksi, taču tajā kategoriski noliedza, ka tirgotu Covid-19 vakcinācijas sertifikātus.

Sieviete nomira Valmierā, Vidzemes slimnīcā. Ārstniecības iestāde apstiprinājusi, ka policijas izmeklēšanai ir izsniegusi kādas pacientes medicīnisko dokumentāciju. "ReTV" ziņoja, ka slimnīcas ārstiem bija aizdomas, ka vēl vairāki smagā stāvoklī esošie pacienti tomēr nav vakcinēti pret Covid-19, lai gan viņiem ir sertifikāts. Policija detalizētas ziņas par vakcinācijas sertifikātu iespējamo viltošanu Valmierā pašlaik nesniedz.

Vietējā laikrakstā publicētā nekrologā no melnbaltas bildes raugās smaidīga sieviete, īsiem matiem un brillēm. Nāves dienā viņai bija 56 gadi. Ētisku apsvērumu dēļ mirušās skolotājas vārdu Latvijas Radio neatklāj.

Vidzemes slimnīca nav vienīgā, kurā nonākuši it kā vakcinēti pacienti, kuru smagā slimības gaita liek domāt par viltus sertifikātiem. "TV3" vēstīja, ka stacionārā "Gaiļezers" intensīvās terapijas nodaļā nonācis aptuveni 40 gadiem vecs vīrietis, kurš ir saistīts ar izglītības nozari un ir atzinies, ka sertifikātu nopircis. Viņa stāvoklis ir ļoti smags, vīrietis stacionēts uzreiz intensīvās terapijas nodaļā ar vairāk nekā 2/3 plaušu bojājumu. Tā "TV3" ziņām novembra sākumā stāstīja Rīgas Austrumu slimnīcas Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja Monta Madelāne.

Melot ārstam – muļķīgi

Vai var pierādīt, ka Covid-19 poti cilvēks tiešām nav saņēmis?

Ārsti saka – melot par vakcinēšanos ir gan bezjēdzīgi, gan muļķīgi. Skarbi izsakās Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska: "Tas ir absolūts stulbums, ja viņš tikai tāpēc, lai noslēptu faktu, ka viņš ir viltojis sertifikātu, neies pie ārsta, neļaus sevi izmeklēt un veikt analīzes. Viņš riskē ar savu dzīvību. Nu, es nezinu,

tur ir jābūt absolūtam idiotam, lai iedomātos, ka tu vari nopirkt veselību par naudu."

Ārste uzsvēra, ka informāciju noslēpt ir neiespējami, jo ārsti sapratīs, ka pacients nav vakcinējies: "Ja cilvēks pirmo reizi tiekas ar antigēnu, tātad ar kaut ko līdzīgu tam vīrusam, kas nāks, tātad vakcīnu, tās uzdevums ir parādīt imūnajai sistēmai, kāds izskatīsies ienaidnieks. Un jau pēc vakcinācijas mēs zinām, ka imūnā atbilde veidojas pamazām, lēnītēm."

Tātad vakcīna iepazīstina organismu ar iespējamo ienaidnieku. "Tad, pie atkārtotas tikšanās – vai tā būtu otra deva, vai tā būtu īstā tikšanās ar vīrusu – imūnā sistēma uzreiz reaģē citādāk. Pēc šī principa mēs varam pateikt, vai tad, kad cilvēks ir inficējies un iepriekš bijis vakcinēts, – kādam ir jābūt viņa imūnās atbildes ātrumam, skaitļiem, kādas antivielas paceļas, kuras ne, kurā dienā. No tā mēs varam atšķirt, vai viņš pirmo reizi dzīvē tiekas un viņš mums melo, ka ar vakcīnas palīdzību ir imūno sistēmu iepazīstinājis," skaidroja Zavadska.

Zavadska ir starp tiem mediķiem, kuri izstrādāja vakcinācijas fakta atpazīšanas algoritmu. Tagad slimnīcām ir speciāls protokols, kas nosaka – ja slimnīcā nonāk Covid-19 pacients un viņš ir potēts, tad viņam paņem analīzes. Tās parādīs, vai vīruss ķermenim ir kas jauns, vai arī imūnā sistēma tam ir sagatavota.

Vai vakcinētos un nevakcinētos ārstē atšķirīgi? Zavadska atbildēja – jā.

"Medicīniskā iejaukšanās, pat ja tā būs nepieciešama, būs mazākā mērā. Vakcinētam cilvēkam mēs neparedzēsim, ka viņam var notikt kaut kas traks. Mēs viņu, protams, monitorēsim un uzraudzīsim. Bet, ja mums iestājas nevakcinēts cilvēks, tad mēs principā esam gatavi, ka mēs varam sagaidīt jebkādu rezultātu," skaidroja mediķe.

Ja cilvēks viltus vakcināciju slēpj, viņš šauj pats sev kājā. "Tas ir viņa veselības, dzīvības interesēs uzreiz pateikt: "sorry", attaisnojuma tam, protams, nav, bet es esmu viens no tiem un tagad lūdzu – palīdziet, ko jūs vēl varat palīdzēt. Meliem ir īsas kājas; mēs runājam par savu veselību, par savu tuvinieku veselību, kad redzam, ka ir nopirkts mammai, sievai, bērniem."

Atšķir – antivielas pēc potes vai pēc vīrusa

Pie References laboratorijas vadītāja, ārsta Sergeja Ņikišina nonāk asins paraugi no visu Latvijas stacionāru pacientiem, kuri ir pabeiguši vakcināciju, bet slimnīcā nokļuvuši ar Covid-19 diagnozi. "Viņiem tiek ņemts asins paraugs, un šeit, References laboratorijā, mēs meklējam, vai šiem cilvēkiem izveidojas antivielas pēc vakcinācijas vai arī izveidojas antivielas pēc pārslimošanas.

Šos mēs varam atšķirt, līdz ar to konstatējot, ka cilvēkam neizveidojas antivielas pēc vakcinācijas.

Tad tāds gadījums mums tiek padziļinātāk analizēts. Protams, kopā ar infektologiem, ar ārstējošajiem ārstiem stacionāros, jāsaprot, kāpēc neizveidojās antivielas," skaidroja Ņikišins.

Tikai viens fakts, ka nav antivielu, vēl neliecina par potes neesamību. Sergejs Ņikišins pēta pacienta klīnisko ainu un blakus saslimšanas.

Dažu diagnožu gadījumā antivielas var neveidoties. "Skaidrs, ka varētu būt tie gadījumi, kad ir imunsupresijas stāvoklis, vai liekais svars pacientam, kas var ietekmēt antivielu veidošanos, vai smags cukura diabēts var dot šo iespēju neizveidoties antivielām. Bet pārsvarā mēs skatāmies tādiem veseliem indivīdiem, tās personas, kurām ir Covid-19 diagnoze, bet nav citu blakus saslimšanu," pastāstīja Ņikišins.

Ja veselam cilvēkam pēc potes neveidojas antivielas, tad ir aizdomīgi.

"Principā šiem cilvēkiem mēs sagaidām, ka būs nosakāmas antivielas. Un arī redzam populācijā, ka ir tikai neliels procents, kad neveidojas antivielas. Tiešām, tiešām tas ir saistīts ar kādām blakus saslimšanām. Līdz ar to jāskatās kompleksi, bet tas faktiski ir pavediens uz to, ka varētu būt viltots vakcinācijas fakts," skaidroja Ņikišins.

Dace Zavadska norādīja, ka ir iespējams pat atšķirt imunitāti, kas iegūta no pārslimošanas un vakcinēšanās: "Mēs no pašiem pamatiem zinām – ja cilvēks ir pārslimojis, viņam ir vienas antivielas, ja viņš ir vakcinēts, tad viņam ir citas antivielas. Ne tikai, ka ir divas dažādas antivielas, bet arī to daudzums. Laiks, kurā tās ļoti daudz paceļas, paaugstinās, vai nedaudz paaugstinās. Tās ir tās nianses, kuras kompetents infektologs, izmantojot imunoloģijas un infektoloģijas pamatprincipus, pieredzi un zināmo par to, kā atbild imūnā sistēma uz vīrusu un vakcīnu, to var pateikt."

Tāpat kā Zavadska arī Ņikišins uzsvēra – ārstam, lai palīdzētu, par savu pacientu jāzina viss: "Ārstējošais ārsts pielieto tādu tehniku, kuru viņš pielieto pret vakcinēto. Domādams, ka, pat ja cilvēkam nav antivielu kādas blakus slimības dēļ, tad tur jau darbojas tā šūnu imunitāte, ko mēs nenosakām, neredzam ar antivielu līmeni."

Izmantojot nepareizu ārstēšanas algoritmu, var tikt apdraudēta paša pacienta dzīvība. Tāpēc ārsti mudina uzreiz atzīties, ka sertifikāts ir, bet potes nav. "Tas ir paša cilvēka labā, jo cilvēka veselība un dzīvība ir lielākā vērtība. Un tas palīdzēs ārstam glābt veselību un dzīvību," piebilda Ņikišins.

Tikmēr Zavadska zināja stāstīt par diviem pacientiem, kuriem bija viltus sertifikāts un kuri ir miruši. Bet viltoto sertifikātu ir krietni vairāk, visticamāk, simtos.

Policija: Sertifikāta QR kodu viltot nevar

Ziņu apmaiņas vietnē "Telegram" ir saziņas istaba "Sertifikāti LV". Tajā kāda anonīma persona piedāvā iegādāties Covid-19 sertifikātus. Par pārslimošanas sertifikātu jāmaksā 150 eiro, vakcinācijas sertifikāts ir dārgāks – 300 eiro.

Latvijas Radio izrādīja interesi sertifikātu nopirkt. Uz jautājumu, kā var pārliecināties, ka dokuments būs īsts, atbildē saņēma saiti uz interneta lapu, kurā pārbauda Covid-19 sertifikātu derīgumu. Tirgotājs sazvanīties nevēlējās, neko sīkāk neskaidroja un aicināja ziņot, kad sertifikāta pirkšana būs aktuāla.

Latvijas Radio: Nu, ir aktuāli. Tad kur un kad nauda jāsūta?
Tirgonis: Darbu sākam pēc apmaksas, visērtāk to apmaksāt caur "Verse" aplikāciju.

"Verse" ir ātro maksājumu aplikācija. Kompānija reģistrēta Spānijā. Visticamāk, šo maksājumu veidu izmanto, lai naudas plūsma un saņēmējs nav izsekojami.

Tirgonis: No jums vajadzēs vārdu, uzvārdu, personas kodu. Plus/mīnus 5 dienu laikā būs sertifikāts ar "J&J" vakcīnu.

Policijā sacīja, ka šis konts ir viņu uzmanības lokā un tajā darbojas krāpnieki, kuri cer uz lētticīgu ļaužu uzķeršanos. Patiesībā sertifikāta QR kodu nav iespējams viltot.

"Vienīgais, ko viņi var izdarīt, ir nokopēt kaut kādu svešu. Vai nu vispār jūs neko nedabūsiet, tikai pārskaitīsiet naudu. Tie ir krāpnieki," norādīja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Vitālijs Polovinskis.

"Izlīdz" mediķi. Kāpēc?

Pēdējo mēnešu notikumi rāda, ka Latvijā ir pietiekami daudz mediķu, kuri ir gatavi par kukuli imitēt potēšanu un sakārtot dokumentus, lai izsniegtu viltus sertifikātu.

Pirms mēneša, kad slimnīcas jau vairs nespēja tikt galā ar Covid-19 pacientu plūsmu, šādu mediķi pieķēra "TV3" raidījums "Bez tabu".

Ārstniecības persona sarunas gaitā atklāja darījuma detaļas, kā notiks datu ievadīšana. Tika piedāvāts sertifikāts par "Johnson&Johnson" vakcīnu, samaksa – tikai skaidrā naudā. "Tad iedosiet man savus datus, pārējo visu es jums paskaidrošu," raidījumam sacījusi mediķe.

Summa, ar kādu jārēķinās, ir 400 eiro. "Jā, jūs neesat vienīgais šajā jautājumā," piebilda ārstniecības persona.

Sieviete strādāja slimnīcā Ogrē un shēmā bija starpniece. Viltus sertifikātu meklētājus viņa saveda kopā ar ģimenes ārsti Lielvārdē, kurai bija iespēja veikt vakcināciju un ievadīt datus reģistrā. Policija atklāja, ka pacientus viņai piegādāja vēl trīs medicīnas darbinieki.

Pagaidām apsūdzība uzrādīta un tiesā nonākusi tikai viena krimināllieta par viltus vakcināciju. Un tajā uz apsūdzēto sola sēdēs nevis mediķis, bet kāds bijušais Nacionālo bruņoto spēku karavīrs. Viņš šovasar apstaigāja vairākus Rīgas vakcinācijas centrus, piedāvājot kukuli par fiktīvu vakcinācijas sertifikātu.

"Jā, viņš tur telefonā rādīja skaitļus, lika noprast, cik lielu [summu] viņš ir gatavs maksāt, lai nevajadzētu potēties. Jāatzīmē gan, ka apsūdzētais vīrietis savu vainu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā neatzīst," pastāstīja prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

Savu vainu līdz šim atzinusi tikai kāda medmāsa, kura ceļotājam par naudu sagādāja negatīvu Covid-19 testu. Viņa samaksāja 1500 eiro sodu.

Viltus vakcinācijas kriminālprocesos iesaistītajiem mediķiem ir piemērots drošības līdzeklis – aizliegums ieņemt amatu medicīnas jomā. Daži ir apcietināti.

Taču fiktīvo sertifikātu izmeklēšana nesokas ātri. Latvijas Radio raidījuma tapšanas laikā ir pierādīti 30 anulējami sertifikāti. Policija sadarbojas ar veselības dienestiem, veic ekspertīzes, pratina iesaistītās personas.

"Šis process nav ļoti ātrs, bet mums ir jāiziet šī procedūra, lai gadījumā netiek anulēts sertifikāts personai, kurai tas ir pamatoti izsniegts," atzina Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes vadītājs Pēteris Bauska.

Viņa kolēģis Vitālijs Polovinskis piebilda: "Gribētu atzīmēt, ka tas pasākumu komplekss ir diezgan dārgs budžetam.

Visas ekspertīzes, visas procesuālās darbības, tas ir diezgan liels slogs uz valsts budžetu."

Kāpēc mediķi, kuru uzdevums ir glābt cilvēku dzīvību, dara pretējo – to apdraud un iesaistās noziegumā?

"Dažādi tas notiek. Ir cilvēki, kas vienkārši grib palīdzēt savam draugam un dara to par velti. Ir tādi gadījumi. Bet pārsvarā, ja mēs runājam par krimināllietām, tad mums ir organizētas grupas ar starpniekiem, ar cilvēkiem, kas sameklē klientus. Saņem naudu, nodod naudu. Protams, tur nav runa par vienu gadījumu. Mēs akcentējam savu uzmanību īpaši uz organizētām grupām, kas sniedz jau kaut kādu pakalpojumu par naudu," norādīja Bauska.

Viņš pastāstīja par vienu ilustratīvu gadījumu: "Cilvēks sāk palīdzēt par konfektēm, par dzērienu. Tad viņi izlemj – šeit ir laba peļņas iespēja. 100 eiro, 150, 200, 300. Un mēs aizturējām jau par 400 eiro par vakcīnu. Tātad divas vakcīnas – jau 800. Ja atnāk ģimene "novakcinēties", tad nu rēķiniet."

Un runa ir par visu Latviju. Vairāk gadījumu, kā saka policijā, gan ir tur, kur ekonomikas dzinējspēks – Rīgā un Pierīgā. "Ir konstatēts, ka iedzīvotāji no dažādiem Latvijas reģioniem dodas uz Rīgu, uz Pierīgu un saņem šo "pakalpojumu". Ir konstatēti gadījumi, kad arī medmāsa, kura strādā dažādās vakcinācijas vietās, veic šos noziedzīgos nodarījumus, nezinot ārstiem, kas uzrauga šo procesu uz vietas," pastāstīja Bauska.

Gandrīz visās lietās darbojas starpnieki, kuri saved kopā potētāju ar viltus vakcīnas kārotāju. Kā viņi viens otru satiek, policija neatklāj: "Nu, dažādi, ļoti dažādi gadījumi."

Kāpēc cilvēki ir gatavi maksāt naudu, lai nesaņemtu poti, kuru valsts viņam piedāvā par velti un kura varētu glābt viņa dzīvību? "Te darbs ir antropologiem," piebilda Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes vadītājs.

Policijai viltus poti saņēmušie stāsta dažādus iemeslus – alerģija, bailes no nāves, ticība "YouTube", nevis zinātniekiem un medicīnai.

Atnāksim pēc visiem

Likumsargi ir pārliecināti, ka atradīs visus viltus sertifikātu turētājus: "Mēs tagad neatklāsim savus darba noslēpumus. Mēs ejam uz maksimumu, lai maksimāli izskaitļotu šos cilvēkus, kam ir sertifikāts par nenotikušu poti, lai pēc iespējas ātrāk viņus izskaitļotu, anulētu šo sertifikātu. Lai būtībā glābtu šo cilvēku no sekām, no letālam sekām, kā arī medicīnas sistēmu no pārslodzes, jo, ja viņam būs ļoti slikti un viņš gulēs reanimācijā, viņš aizņems vietu kādam, kuru varētu glābt."

Shēmotājiem arī jārēķinās, ka būs jāsedz zaudējumi, kas nodarīti valstij, pērkot izniekoto poti.

"Ja mēs runājam par gadījumiem, kad cilvēks ir imitējis vakcināciju, dokumentu viltošanu, tad pārsvarā tā vakcīna bezkaunīgi tiek izlieta. Nevis izmantota kādam cilvēkam, kuram tiešām vajadzēja. Vai nu atdot kādām Āfrikas valstīm.

Protams, visi procesuālie izdevumi, visas ekspertīzes, visi pārējie procesuālie izdevumi un zaudējumi tiks piedzīti no vainīgajām personām," norādīja Vitālijs Polovinskis.

Un runa varētu būt par pāris tūkstošiem. "Mēs jau iepriekš esam akcentējuši, ka visdrīzāk pie katra tāda cilvēka atnāks. Bet labāk atnākam mēs pirmie un izejam šo procedūru. Protams, tas nebūs patīkami, būs problēmas šai personai, bet šis sertifikāts tiks anulēts. Un šis cilvēks varēs vakcinēties un līdz ar to pasargāt sevi un savus līdzcilvēkus, sabiedrību. Tas ir labāk, nekā atnāk ļoti smaga saslimšanai vai, nedod Dievs, nāve," sacīja Bauska.

Cik daudz viltoto Covid-19 sertifikātu ir apritē, policija nekomentēja. Iepriekš policija minēja skaitli 200. Arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir runājis par vairākiem simtiem.

Policija šos noziegumus kvalificē kā prettiesiska labuma pieņemšanu, un tie viņu praksē nav nekas jauns.

Nebijis gan ir tas, ka cilvēki maksā, lai nesaņemtu pakalpojumu, kurš viņiem pienākas bez maksas.

Likumsargi spriež, ka noziegumu pierādīt nebūs grūti. Viņi arī ir gandarīti, ka Saeima operatīvi ķērusies mainīt krimināllikumu, lai pret sertifikātu viltošanu vērstos ar lielāku bardzību.

Līdz šim Krimināllikums paredzēja sodu par viltotu dokumentu izgatavošanu, tirgošanu un izmantošanu, taču nav paredzēta atbildība par tā iegādāšanos. Tas nozīmē, ka, atklājot shēmu ar vairākiem desmitiem viltus sertifikātu, policijai bija jāpierāda, ka ikviens viltotā dokumenta pircējs to ir ne tikai iegādājies, bet arī praktiski izmantojis. Piemēram, lai iekļūtu veikalā vai šķērsotu robežu.

Steidzamības kārtā skatot jautājumu, deputāti ir atbalstījuši izmaiņas, kas varētu atvieglot likumsargu darbu. "Ja kāds ir ieguvis Covid-19 sertifikāta viltojumu vai to realizē, par to būs paredzēta kriminālatbildība. Viltojums var būt gan fizisks, gan intelektuāls. Ja sertifikāts ir izsniegts, viltojot kādu informāciju, izsniegts zinot, ka cilvēks nav vakcinēts, tas arī ir sertifikāta viltojums. Un gan tagad, gan turpmāk par darbībām ar šādu dokumentu būs paredzēta atbildība," skaidroja grozījumu piedāvātājs, "Jaunās vienotības" deputāts Andrejs Judins.

Likuma izmaiņas paredzēs kriminālatbildību par viltota vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegādāšanos. Atbildība būs arī par citam cilvēkam izsniegta Covid-19 sertifikāta izmantošanu. Un sods – brīvības atņemšana līdz vienam gadam, piespiedu darbs vai naudas sods.

Taču likums ļaus atbrīvot no kriminālatbildības cilvēku, kurš labprātīgi atzīsies, ka iegādājies viltus poti. Latvijas Radio raidījuma tapšanas laikā policijā nebija vērsies neviens viltota sertifikāta īpašnieks, lai iegūtu amnestiju, kaut likumsargi ir aicinājuši to darīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti