«Melu detektors»: Vai satiksmes ministrs Uldis Augulis runā patiesību?

Žurnāls “Ir” 10.februārī publicētajā intervijā lūdza satiksmes ministru Uldi Auguli (ZZS) komentēt savu kādreizējo izteikumu, ka lielāka prioritāte viņam ir ātrgaitas vilciens Rīga - Maskava, nevis plānotā līnija “Rail Baltica”.  Augulis atbildi sāka, sacīdams: “Tā nekad neesmu teicis.” 

Taču Augulis ir vai nu aizmirsis, ko runāja 2010.gada nogalē, pirmo reizi būdams satiksmes ministrs, vai nu apzināti nevēlas to atcerēties.

Lsm.lv, pieci.lv un pētniecības centra "Re:Baltica" kopprojekts "Melu detektors" atrada Auguļa 2010.gada 28.decembrī sniegto interviju LNT raidījumam 900 sekundes. Tajā uz jautājumu, kas būtu prioritāri - savienot ar ātrvilciena līniju Rīgu ar Maskavu  vai savienot Rīgu ar citām Eiropas pilsētām, viņš atbildēja šādi: “Šobrīd mans redzējums, ka mums izdevīgāks ir un ekonomiski efektīvāks varētu būt virziens Rīga - Maskava. (..) Mēs cītīgi strādājam, un tas man ir prioritārs projekts. Varbūt vairāk prioritārs nekā “Rail Baltica” projekts, kur pasažieru plūsma ir diezgan apšaubāma un ekonomiskais efekts arī varētu būt diezgan apšaubāms, bet ko mēs arī, protams, varam vērtēt.”

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 Tātad Augulis pretēji tagad teiktajam pirms pieciem gadiem skaidri apliecināja, ka viņa prioritāte ir Maskavas virziens. Viņš toreiz arī ieskicēja, ko jauns ātrgaitas vilciens uz Krievijas galvaspilsētu dos. Atšķirībā no tagadējās intervijas “Ir”, kurā lielo uzmanību projektam viņš pamato ar Latvijai vienmēr svarīgajiem kravu pārvadājumiem, pirms 2010.gadā Augulis runāja par jaunu iespēju došanu tūristiem.

“Kā mēs zinām, arī Rīgas viesnīcās vietu nav. Arī uz Ziemassvētkiem un Jauno gadu šeit pasažieru pieplūdums, kas varētu vilcienu sastāvu apmaksāt, ir pietiekams.” Augulis arī stāstīja par Krievijas puses “redzējumu”, ka uz 2018.gada plānoto pasaules čempionāta futbolā Krievijā daudzi varētu doties ar lidmašīnu līdz Rīgai un tālāk ar vilcienu uz Maskavu.

Interviju LNT “900 sekundēm” Augulis sniedza neilgi pēc atgriešanās no Maskavas. Viņš kopā ar citiem ministriem pavadīja toreizējo Valsts prezidentu Valdi Zatleru, kurš tikās ar gan ar toreizējo Krievijas premjeru Vladimiru Putinu, gan prezidentu Dmitriju Medvedevu. Augulis pēc vizītes uzsvēra, ka dzelzceļa līnijas Rīga - Maskava projektam ir liels Maskavas atbalsts “visaugstākajā līmenī”.

Birka: Tukšas pļāpas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt