Melu detektors: Vai Rihards Kols saka patiesību par bēgļu ģimeni, kurai esot devis pajumti Somijas premjers

Saeimas deputāts Rihards Kols (Nacionālā apvienība) paziņoja “Rīga TV24” ēterā, ka Somijas premjerministrs savā mājā uzņēmis bēgļu ģimeni, bet tas beidzies ar to, ka šī ģimene “bija prom”, jo viņš (Somijas premjerministrs) “vairs nevarēja”. “Melu detektors” pārbaudīja  izskanējušās informācijas patiesumu.

Citāts

“Rādiet priekšzīmi! Arī vienas Eiropas Savienības dalībvalsts premjerministrs līdzīgu žestu veica, un ar ko tas beidzās? Somijas premjerministrs pieņēma pie sevis bēgļu ģimeni un burtiski pēc pāris mēnešiem, pusgada tā ģimene bija prom – viņš nevarēja vairs! Tā bija!”

Rihards Kols (Nacionālā apvienība), komentējot iniciatīvas grupas “Gribu palīdzēt bēgļiem!” aicinājumu uz laiku no sešiem līdz divpadsmit mēnešiem pieņemt pie sevis mājās bēgļus (video).

Kā bija patiesībā

2015.gada septembrī Somijas premjerministrs Juha Sipile paziņoja, ka savu otro māju, kas atrodas Kempelē, valsts ziemeļos, nodos bēgļu ģimenes rīcībā.

Igaunijas izdevums “Postimees” ziņoja, ka premjerministrs aicinājis visus valsts iedzīvotājus darīt to pašu: “Es ceru, ka tas pāraugs tādā kā tautas kustībā, cilvēki pēc brīvprātības principa dos savu ieguldījumu patvēruma meklētāju izmitināšanā”.

Tiesa, galu galā nevienas bēgļu ģimenes Somijas premjera mājā tā arī nebija, līdz ar to tā arī  nebija “prom”.

Savu priekšlikumu Juha Sipile “iesaldēja” 2016.gada februārī, paziņojot, ka ir spiests to darīt drošības apsvērumu dēļ. Somijas drošības dienestu pārstāvji pavēstīja, ka premjera piedāvājums padarījis viņa māju par “pārāk publisku vietu”, lai tur varētu kādu izmitināt. Bet 2016.gada martā māja tika pārdota.

Ko atbildēja Rihards Kols

Saeimas deputāts atzina, ka Somijas premjerministrs patiešām neuzņēma nevienu ģimeni, paskaidrojot savas kļūdas iemeslus – “ņemot vērā, ka šie notikumi norisinājās pirms aptuveni diviem gadiem, ir skaidrs, detaļas par notikušo būs saplūdušas ar citiem notikumiem”.

Kola kungs arī norādīja, ka “raidījuma gaitā tika apskatīts jautājums, vai cilvēki būtu gatavi savās mājās uzņemt bēgļus, un tas, cik efektīvas un patiesas ir šādas publiskas apņemšanās”. Pēc Kola domām, “komentējot raidījuma tēmu, komentārā būtiskākais bija tieši solījums uzņemt un sekojošais atteikšanās fakts, kas ilustrē šādu iniciatīvu un apņemšanos nenoturīgumu”.

"Labdien!
Atsaucoties uz Jūsu iesūtīto jautājumu, sniedzu sekojošu atbildi:

Izteiktās replikas būtība atrodama raidījumā diskutētās tēmas kontekstā - apskatot kustības “Gribu palīdzēt bēgļiem!” iniciatīvu “Viss sākas ar mājām”, kuras mērķis ir bēgļu ģimenes Latvijā pirmajos 6-12 mēnešos pēc bēgļa statusa saņemšanas nodrošināt ar mājvietu. Raidījuma gaitā tika apskatīts jautājums, vai cilvēki būtu gatavi savās mājās uzņemt bēgļus un tas, cik efektīvas un patiesas ir šādas publiskas apņemšanās. Tieši šajā kontekstā arī atminējos par Somijas premjerministra skaļo solījumu savas otrās mājas piešķirt kādai bēgļu ģimenei, taču pēc pāris mēnešiem šo savu piedāvājumu atsauca “drošības risku dēļ”, argumentējot, ka šādas rīcības radītā publicitāte radīšot nepareizu vēstījumu/signālu migrantiem.

Ņemot vērā, ka šie notikumi norisinājās pirms aptuveni diviem gadiem, ir skaidrs, detaļas par notikušo būs saplūdušas ar citiem notikumiem. Somijas premjerministrs patiešām neuzņēma nevienu ģimeni. Taču vēlreiz uzsveru, ka, komentējot raidījuma tēmu, komentārā būtiskākais bija tieši solījums uzņemt un sekojošais atteikšanās fakts, kas ilustrē šādu iniciatīvu un apņemšanos nenoturīgumu.

Ar cieņu,

Rihards Kols
12.Saeimas deputāts."

Birka: Tukšas pļāpas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti