«Melu detektors»: Vai Pēteris Apinis runā patiesību?

“Pagājušajā gadā mirušas 11 mātes dzemdību un pēcdzemdību laikā. Sliktāk nekā 1956. gadā. Lielākoties šīs mātes bijušas nelīdzestīgas – nav stājušās grūtniecības uzskaitē pie ginekologa vai vecmātes. Tomēr mātes mirstība 5 uz 10000 dzemdētājām Rietumeiropas valstīs būtu 100% iemesls ministram atkāpties, ja ne pakārties.”

Tā februārī vairākos portālos publicētā rakstā “Vai Belēvičam izdosies pilnībā sagraut veselības sistēmu?” rakstīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Lsm.lv, pieci.lv un pētniecības centra "Re:Baltica" kopprojekts "Melu detektors" pārbaudīja Apiņa rakstīto.

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 Pagājušā gada laikā patiesi Latvijā mirušas 11 grūtnieces un dzemdētājas, pagaidām nepublicēto informāciju apstiprina Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Starptautiski pieņemtajā mātes mirstības statistikā tiek iekļautas sievietes, kuras mirušas grūtniecības laikā vai sešu nedēļu laikā pēc tās tādu cēloņu dēļ, kas saistīti ar grūtniecību vai kurus grūtniecība pasliktinājusi. Netiek skaitītas grūtnieces, kas gājušas bojā nelaimes gadījumos.

Apinis “Melu detektoram” atzina, ka 1956.gadu minējis tikai uzmanības pievēršanai, jo šādu datu viņam nav. SPKC statistika rāda, ka pērn mirušo māšu skaits Latvijā ir lielākais kopš 1994.gada, kad nomira 14 sievietes, un divreiz lielāks nekā vidēji pēdējo desmit gadu laikā.

Dati: SPKC

Taču Apinim ir taisnība, ka pagājušā gada skaitlis ir katastrofāli slikts, turklāt ne tikai uz Rietumeiropas, bet arī mazāk attīstītu valstu fona. Mātes mirstības salīdzināšanai tiek izmantoti Pasaules veselības organizācijas (PVO) publicētie aprēķini, kas gan nav precīza statistika, bet no pieejamajiem datiem turpmākajiem gadiem modelēts skaitlis.

Mātes mirstība 2015.gadā (uz 100 000 dzīvi dzimušajiem)

Somija 3

Čehija  4

Beļģija 7

Igaunija 9

Lietuva 10

ASV    14

Turcija 16

Ungārija 17

Latvija    18*

Krievija  25

Rumānija 31

Kuba 39

Brazīlija 44

Argentīna 52

 

Dati: Pasaules Veselības organizācija

*          Latvijas reālais rādītājs 2015.gadā bija 50,8

 Latvijai pēdējos piecus gadus tas bijis vidēji 18 mātes uz 100 000 jaundzimušajiem, bet reāli šo gadu laikā tas sasniedzis 23. Savukārt pagājušā gada reālais rādītājs ir 50,8, kas Latviju ierindo starp tādām valstīm kā Mongolija, Meksika un Argentīna.

Rīgas dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga, kura vada arī Mātes un bērna veselības konsultatīvo padomi, atzīst, ka Latvijas rādītāji ir augsti un tas, ka kādu gadu mirušo skats ir mazs, kopējo situāciju nemaina.

“Lielākoties visām paralēli gājuši sociālie faktori,” viņa saka par pagājušajā gadā mirušajām sievietēm.

Rezeberga sauc virkni faktoru, par kuriem runāts gadiem, bet kas nav atrisināti, tostarp pakalpojumu pieejamība trūcīgām un no sociāli nelabvēlīgas vides nākušām sievietēm, kas pie mediķiem neiet vai dodas novēloti, ģimenes ārstu norobežošanās no reproduktīvās veselības pakalpojumu sniegšanas, bezmaksas kontracepcijas neesamība noteiktai daļai sieviešu.

Kopš 2013.gada Latvijā ir ieviesta mātes mirstības konfidenciālās analīzes sistēma, kurā speciālisti analizē katra gadījuma iemeslus un sistēmas nepilnības un meklē risinājumus. Par visiem pagājušā gada gadījumiem tā vēl neesot veikta.

Birka: Puspatiesība

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti