Tā februārī vairākos portālos publicētā rakstā “Vai Belēvičam izdosies pilnībā sagraut veselības sistēmu?” rakstīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Lsm.lv, pieci.lv un pētniecības centra "Re:Baltica" kopprojekts "Melu detektors" pārbaudīja Apiņa rakstīto.
Melu detektora birkas
Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.
Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.
Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.
Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains
Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.
Apinis “Melu detektoram” atzina, ka 1956.gadu minējis tikai uzmanības pievēršanai, jo šādu datu viņam nav. SPKC statistika rāda, ka pērn mirušo māšu skaits Latvijā ir lielākais kopš 1994.gada, kad nomira 14 sievietes, un divreiz lielāks nekā vidēji pēdējo desmit gadu laikā.
Dati: SPKC
Taču Apinim ir taisnība, ka pagājušā gada skaitlis ir katastrofāli slikts, turklāt ne tikai uz Rietumeiropas, bet arī mazāk attīstītu valstu fona. Mātes mirstības salīdzināšanai tiek izmantoti Pasaules veselības organizācijas (PVO) publicētie aprēķini, kas gan nav precīza statistika, bet no pieejamajiem datiem turpmākajiem gadiem modelēts skaitlis.
Mātes mirstība 2015.gadā (uz 100 000 dzīvi dzimušajiem)
Somija 3
Čehija 4
Beļģija 7
Igaunija 9
Lietuva 10
ASV 14
Turcija 16
Ungārija 17
Latvija 18*
Krievija 25
Rumānija 31
Kuba 39
Brazīlija 44
Argentīna 52
Dati: Pasaules Veselības organizācija
* Latvijas reālais rādītājs 2015.gadā bija 50,8
Rīgas dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga, kura vada arī Mātes un bērna veselības konsultatīvo padomi, atzīst, ka Latvijas rādītāji ir augsti un tas, ka kādu gadu mirušo skats ir mazs, kopējo situāciju nemaina.
“Lielākoties visām paralēli gājuši sociālie faktori,” viņa saka par pagājušajā gadā mirušajām sievietēm.
Rezeberga sauc virkni faktoru, par kuriem runāts gadiem, bet kas nav atrisināti, tostarp pakalpojumu pieejamība trūcīgām un no sociāli nelabvēlīgas vides nākušām sievietēm, kas pie mediķiem neiet vai dodas novēloti, ģimenes ārstu norobežošanās no reproduktīvās veselības pakalpojumu sniegšanas, bezmaksas kontracepcijas neesamība noteiktai daļai sieviešu.
Kopš 2013.gada Latvijā ir ieviesta mātes mirstības konfidenciālās analīzes sistēma, kurā speciālisti analizē katra gadījuma iemeslus un sistēmas nepilnības un meklē risinājumus. Par visiem pagājušā gada gadījumiem tā vēl neesot veikta.
Birka: Puspatiesība