Melu detektors: Vai «No sirds Latvijai» biedre runā patiesību par dzimstību Latvijā?

Partijas “No sirds Latvijai” biedre Daiga Reča kopā ar partijas līderi Ingunu Sudrabu un valdes locekli Gintu Gāberu portāla "Delfi" videointervijā aizstāvēja nesen kongresā publiskoto saukli - aizstāt tankus ar trešo un ceturto bērnu ģimenē. Reča, kura ir arī Tukuma novada domes deputāte, kopā ar partijas biedriem kritizēja 2% no IKP piešķiršanu aizsardzībai un kā lielāku aktualitāti uzsvēra zemo bērnu skaitu vidēji vienai sievietei. LSM.lv "Melu detektors" nolēma pārliecināties par Rečas teikto.

“Vai šobrīd nav satraucošs skaitlis, ja faktiski statistikā figurē, nu atšķiras viņas mazliet, 1,2 bērniņi uz sievieti vai 1,4, kā kurš to statistiku apkopojis. Vai tas nav satraucošs cipars? Tas nozīmē, ka faktiski tie divi, kas piedalās ģimenes veidošanā, neatražo paši sevi," intervijā (45:45 min) sacīja Reča. 

Taču neviens no Rečas minētajiem skaitļiem neatbilst patiesībai.

2016.gadā (pēdējais gads, par kuru pieejami apkopoti dati par visām Eiropas Savienības valstīm), par kuru pieejami jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, vidēji vienai sievietei piedzima 1,743 bērni. Turklāt vidējais bērnu skaits vienai sievietei jeb summārais dzimstības koeficients no 2011. līdz 2016.gadam ir pastāvīgi audzis. Taisnība, ka 2017.gadā šis rādītājs, pēc nupat publicētajiem CSP datiem, ir nedaudz samazinājies  - līdz 1,699.

 

Latvijas rādītājs ir arī viens no augstākajiem Eiropas Savienībā (ES). Pēdējos gados nevienā no ES dalībvalstīm vidējais bērnu skaits nav pārsniedzis paaudžu nomaiņai nepieciešamos vismaz divus bērnus uz vienu sievieti. Eksperti norādījuši, ka ar dažādiem atbalsta pasākumiem ģimenēm šo rādītāju Latvijā turpmākajos gados varētu palielināt līdz 1,9. Taču maz ticams, ka tas pārsniegs divi, jo bērnu skaitu ģimenēs ietekmē ne tikai atbalsta politika.

Summārā dzimstības koeficienta pieaugumu apliecina arī statistika par trešo un nākamo bērnu īpatsvaru jaundzimušo vidū. Pirms desmit gadiem 2007.gadā tādi bija nepilni 13% jaundzimušo, bet 2017. gadā - 19,7% no pasaulē nākušajiem bērniem. Savukārt otro bērnu īpatsvars tajā pašā periodā audzis no 34 līdz 38%. 

Tiesa, kopējais jaundzimušo skaits kopš 2016.gada atkal samazinās. Taču to visvairāk ietekmē nevis trešo un ceturto bērnu neesamība, bet gan emigrācija un deviņdesmito gadu demogrāfiskā bedre, kā rezultātā Latvijā mazāk nekā iepriekš ir sieviešu vecumā, kurā var laist pasaulē bērnus.

Ko sacīja Reča?

“No sirds Latvijai” pārstāve “Melu detektoram” sacīja, ka pirms laika “ložņājusi” pa dažādām lapām un datu bāzēm, taču neatceroties, kur tieši šādus skaitļus redzējusi. Viņa atzina, ka nav iedomājusies apskatīties CSP statistiku, un pieļāva, ka varētu būt izmantojusi novecojušu informāciju.

Secinājums: Rečai ir taisnība, ka Latvijā iedzīvotāji sevi “neatražo”, proti, vidējais bērnu skaits ir nepietiekams paaudžu nomaiņai. Taču viņas minētie dati ir kļūdaini un ievērojami zemāki nekā patiesībā.

Birka: Puspatiesība

5 komentāri
Mārcis Štrāls
Man patīk, ka skala sākas ar 1,10 un beidzas ar 1,100
Zigfrida Kalatrida
Cik var stumt to piedeputdratisko pirmsveeleeshanu nacijas atrazhoshanu ! Specalisti, JohanShtraus atradushies ! Pietiktu, ja tie pashi Jekabielas etc.- kaa to krieviski - иждивенцы... mazaak palaistu tukshumaa un izzagtu ........ BEERNIEM un VECAAKIEM nost .... un ljautu katram un VISIEM cilvekiem par SAVU NAUDU gaadaat un apgaadaat - saakot no PIRMAA BEERNINJA - cik nu kursh iespeej .
Jānis Lietavietis
Pieejamais resursu daudzums ir ierobežots, jo mazāk ir cilvēku jo vairāk resursu ir uz cilvēku, līdz ar to ir iespējams visiem dzīvot labāk. Jau sen pagājuši tie laiki, kad visiem vajadzēja daudz bērnu, lai būtu bezmaksas darbaspēks lauku apstrādei, tagad viens traktors izdarīs daudz vairāk kā 10 bērnu un izmaksās lētāk. Protams, valstis ir vecmodīgas un vēlas pelnīt kā agrāk, ar cilvēku skaitu, jo vairāk cilvēku, jo mazāk viņiem ir naudas, ja naudas ir maz - viņi katru nopelnīto centu uzreiz turpat iztērē līdz ar to valstis var iekasēt nodokļus, par labo dzīvi, kas nekad nepienāks. Tā vietā ir jāvirzās uz modernu sabiedrību, kur strādā roboti un cilvēki dara tikai intelektuālu darbu, kur cilvēku ir maz, bet viņi ir bagāti un ietekmīgi, kur bērnu skaits ir limitēts, lai nebūtu jāšķiež resursi, uzturot cilvēkus, kas nav nepieciešami. Latvijā tik daudz cilvēku nav nepieciešami, zemais algu līmenis parāda to, ka nav pieprasījuma pēc darbaspēka un mēs visi ciešam no algu dempinga dēļ tā.
Artūrs Savickis
Uz pasaules mūsu jau ir 7.6 miljardi. Es domāju, ka nav vairs gluži viduslaiki, kad bija jātaisa desmit bērni un jācer, ka vismaz viens izvilks līdz pilngadībai. Daudzi cilvēki izvēlas patīkamākas aktivitātes par bērnu ražošanu, un tā ir viņu izvēle. Tāpat gadījumā, ja kādai ‘zaļo cilvēciņu’ brigādei sanāks ‘nejauši’ iemaldīties Latgalē, viens tanks būs vērtīgāks par 100 mūsdienu puņķutapu pusaudžu.
Sintija Krastenberga
Problēma ir tajā, ka paaudzes noveco un pēc kāda laika var nepietikt līdzekļu pabalstiem un pensijām, priekš tā vajag pietiekami daudz strādājošo, bet dzimstība samazinās un arī daudz bērni dzimst ar slimībām, kas var radīt nepietiekamu un nekvalitatīvu darba spēku. Pozitīvais aspekts ir tas, ka nākamajos gados darbs paliks vieglāks un īsaks, tad arī būs vairāk laika atpūtai un bērnu taisīšanai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti