«Melu detektors»: Vai Nils Ušakovs runā patiesību par nepilsoņiem?

Absolūtais vairākums nepilsoņu ir vecumā 65 plus, tā 9.martā notikušajā britu sabiedriskās raidorganizācijas BBC rīkotajā diskusijā Nacionālajā bibliotēkā sacīja Rīgas mērs un partijas “Saskaņa” vadītājs Nils Ušakovs. Diskusijas ieraksts 16.martā tiks raidīts BBC World Service radio.

Aizsākoties sarunai par Latvijas nepilsoņiem, diskusijas vadītājs Džonatans Dimblebijs jautāja, kas attur šos cilvēkus no pieteikšanās eksāmenam un Latvijas pilsonības iegūšanas. Ušakovs atbildēja: “Minēšu trīs galvenos iemeslus. Pirmais - absolūtais vairākums nepilsoņu ir 65 plus. Tie ir diezgan veci cilvēki, un pat par spīti faktam, ka eksāmens ir ārkārtīgi viegls, 65 gadu vecumā cilvēkam neviens pārbaudījums nav ļoti vienkāršs.”

Taču attiecībā uz nepilsoņu vecumu Rīgas mēram un “Saskaņas” vadītājam nav taisnība. Pērn jūlijā Latvijā bija 257 174 nepilsoņu, no kuriem vecāki par 65 gadiem bija 88 237 cilvēki, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) dati. Tie ir 34% jeb mazliet vairāk par trešo daļu, nevis “absolūts vairākums”, kā sacīja Ušakovs. Viņš nebūtu kļūdījies, ja teiktu, ka absolūtais vairums ir vecāki par 50 gadiem - šajā vecuma grupā ir aptuveni 66% visu nepilsoņu.

Kā pārējos divus iemeslus Ušakovs minēja iespēju ceļot bez vīzām gan uz Eiropas Savienību, gan Krieviju, kā arī aizvainojumu uz valsti, par kuras neatkarību daļa pašreizējo nepilsoņu esot balsojuši referendumā par neatkarīgu Latviju (Ušakovs diskusijā teica, ka referendums notika “astoņdesmit devītajā gadā”, taču patiesībā tautas balsojums notika 1991.gada 3.martā - red.). “Cilvēki uzskata, ka tā ir tāda kā krāpšana,” skaidroja Ušakovs.

Arī PMLP ir centusies noskaidrot, kāpēc nepilsoņi nevēlas kārtot pilsonības eksāmenu. Pirms diviem gadiem veiktā aptaujā biežāk minētie iemesli ir nespēja nokārtot eksāmenus un uzskats, ka pilsonība viņiem pienākas automātiski.

Ušakova minētie iemesli lielā mērā saskan ar nepilsoņu sacīto aptaujā, taču “Saskaņas” līderis ievērojami pārspīlē, runājot par viņu lielo vecumu un tādējādi par objektīvo nespēju nokārtot eksāmenu.

Birka: Puspatiesība

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti