Melu detektors: Vai Juris Pūce saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

"Problēma ir ar to, ka diemžēl izglītības sistēma ražo vairākus tūkstošus cilvēku ar ļoti zemām prasmēm, proti, cilvēki, kas nepabeidz pamatizglītību vai kas pabeidz izglītību, bet neiet nekur tālāk mācīties, vai kas iestājas vidusskolā un to nepabeidz. Šīs te trīs grupas kopumā katru gadu ir ap seši tūkstoši bērnu. Mēs praktiski trešdaļu vienkārši aizmirstam," tā 23.septembrī publicētā intervijā portālam lsm.lv sacījis Saeimā neievēlētās partijas "Latvijas attīstībai" premjera amata kandidāts Juris Pūce. Pārbaudot lsm.lv, pieci.lv un "Re:Baltica" kopprojektā "Melu detektors", secināts, ka Pūce runā puspatiesību. 

Precīzu datu par skolēnu atbirumu nav, jo katram bērnam izsekot līdzi nav iespējams - kāds jaunietis pamatizglītību vai vidējo izglītību var mēģināt iegūt pēc pāris vai pat desmit gadiem. Tādēļ Izglītības un zinātnes ministrijas sniegtā informācija ir aptuvena, bet parāda tendenci.

9.klasē mācību gada laikā skološanos pārtrauc vidēji 540 bērnu, plus vēl aptuveni 510 skolēnu, kas neveiksmīgi nokārto gala pārbaudījumus, un iegūst tikai liecību, nevis pamatizglītību apliecinošu dokumentu. Tātad kopumā pamatizglītību pēdējo trīs mācību gadu laikā ik gadu neiegūst nedaudz vairāk kā tūkstoš bērnu.

Pēc pamatizglītības iegūšanas jeb 9.klases pabeigšanas mācības neturpina vidēji 1,5% jauniešu jeb aptuveni tūkstotis.

Savukārt vidusskolu nepabeidz ap 12% jeb vidēji 1600 jauniešu. Piemēram, ja 2010./2011.mācību gadu sāka 13 tūkstoši skolēnu, tad trīs vidusskolas gadu laikā mācības pārtrauca 1600 vienaudžu. Plus vēl ik gadu ir aptuveni 100 skolēnu, kuri 12.klasi pabeidz ar liecību, tātad arī neiegūst vidējo izglītību apliecinošu dokumentu.

Kopumā sanāk, ka zemu izglītības līmeni ik gadu iegūst nedaudz virs četriem tūkstošiem bērnu. Un, ņemot vērā, ka pēdējo mācību gadu laikā skolēnu skaits svārstās ap 20 tūkstošiem bērnu (pērn gan bijis liels kritums - 17,8 tūkstoši), "aizmirsto" jauniešu īpatsvars neveido trešdaļu, kā to min Pūce, bet gan aptuveni piektdaļu.

Secinājums: Lai gan Pūce ir sabiezinājis krāsas, tālu no patiesības viņš nav, un ik gadu tik tiešām daudz bērnu iegūst zemu izglītības līmeni.

*materiāla sagatavošanā izmantota Izglītības un zinātnes ministrijas sniegtie dati

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti