Melu detektors: Vai JKP ir tūkstošiem ziedotāju?

Jaunā Konservatīvā partija (JKP) savā "Facebook" kontā apgalvo, ka tai ir tūkstošiem mazo ziedotāju. “Melu detektors” secina - tas neatbilst patiesībai.

“JKP ir kļuvusi par straujāk augošo politisko kustību valstī un mūs ar ziedojumiem atbalsta tūkstošiem mazo ziedotāju!”

Tā partija reaģēja uz LSM ziņu, ka politiskie spēki šogad ziedojumos saņēmuši mazāk nekā 2014.gadā, kad notika 12.Saeimas vēlēšanas. Tajā secināts, ka starp partijām, kurām socioloģiskie mērījumi ļauj cerēt uz iekļūšanu Saeimā, JKP vienīgajai ziedojumi auguši - šogad tā saņēmusi nedaudz virs 40 000 eiro.

Partijas biedru skaits tiešām strauji kāpis. Šā gada martā aģentūra LETA ziņoja, ka JKP biedru skaits gada laikā pieaudzis no 507 līdz 908, un pēc biedru skaita partijās tas nozīmē vietu pirmajā pieciniekā.

Vai ir tūkstošiem ziedotāju?

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Taču JKP paustais, ka tai ir “tūkstošiem” ziedotāju, neatbilst patiesībai. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) datu bāze rāda, cik katrai partijai ir ziedojumu un to summas, taču neatklāj unikālo ziedotāju skaitu. Arī KNAB šādu informāciju nevarēja sniegt.

 

Kopš partijas dibināšanas 2014.gada maijā līdz šā gada 25.maijam JKP saņēmusi 1648 ziedojumus, taču ziedotāju ir vēl daudz mazāk, jo, analizējot datu bāzi, redzams, ka daļa partijas biedru un atbalstītāju ziedojuši pat vairākus desmitus reižu katrs. Piemēram, partijas līderis Jānis Bordāns un četri viņa ģimenes locekļi kopumā 63 ziedojumos partijai pārskaitījuši 13,5 tūkstošus eiro. Valdes loceklis Juris Jurašs 22 ziedojumos pārskaitījis 7570 eiro, savukārt vēl vienas valdes locekles Jutas Strīķes vīrs Maigurs Strīķis - 28 reizēs 6514 eiro. Tikpat bieži, lai arī mazākas summas, ziedojumus partijai pārskaitījuši vēl citi partijas biedri.

Vai JKP izceļas ar “maziem” ziedotājiem?

JKP vidējais viena ziedojuma apmērs ir nepilni 90 eiro. Šogad tas pieaudzis līdz aptuveni 140 eiro. Tas patiesi ir stipri mazāk nekā citām partijām, kurām aptaujas prognozē iekļūšanu Saeimā. Piemēram, Zaļo un Zemnieku savienībai, kas šogad ziedojumos saņēmuši visvairāk - 192 000 eiro, vidējais ziedojums kopš gada sākuma ir ap pusotru tūkstoti eiro. “Saskaņai” un “Vienotībai” vidēji vienā reizē ziedots ap 1200 eiro. Mazāks vidējais ziedojums ir Nacionālajai apvienībai - ap 370 eiro. Savukārt Latvijas Reģionu apvienībai un Partijai “KPV”, kam aprīļa reitingi prognozē palikšanu tūlīt aiz 5% barjeras, - attiecīgi ap 350 un 135 eiro.

Ko sacīja partijas vadītājs?

JKP valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns “Melu detektoram” teica, nav attiecīgā "Facebook" ieraksta autors un nezinot, kurš to veicis - piekļuve partijas kontam esot vairākiem cilvēkiem. Viņš atzina, ka tūkstošiem ziedotāju partijai patiesi nav, taču patiesībai atbilstot norāde uz ziedojumu mazo apmēru. “Ir meli, un ir kļūmes. Šo es gribētu saukt par kļūmi,” sacīja Bordāns.

Birka: Puspatiesība

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti