Melu detektors: Vai Jānis Dūklavs saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

"Dārzeņus 2014.gadā mūsu kooperatīvi uz Krieviju nav piegādājuši. Līdz ar to mums būs grūti pamatot, kāpēc mēs ieviešam kaut kādus speciālus pasākumus sakarā ar dārzeņu tirgu", 19.augustā intervijā pieci.lv raidījumam "Domnīca" sacīja Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un Zemnieku savienība). Pārbaudot viņa izteikumu, lsm.lv, pieci.lv un Re:Baltica kopprojektā "Melu Detektors" noskaidroja, vai ministrs saka patiesību.

Dūklavs bijis nedaudz neprecīzs savos izteikumos, jo ļoti niecīgi eksporta apjomi uz Krieviju šogad tomēr ir bijuši -1,5% no kopējā dārzeņu eksporta. Vēlāk ministrs to atzīst arī "Melu detektoram". Tomēr

lielākie dārzeņu kooperatīvi uz Krieviju dārzeņus neved vai arī eksportē netiešā veidā. Tādējādi var uzskatīt, ka ministra doma pēc būtības ir pareiza.

Šogad visvairāk uz Krieviju eksportēti sīpoli, šalotes, ķiploki, puravi un citi sīpolu dārzeņi - 91 tonna (103,4 tūkstošu eiro vērtībā). Šie dārzeņi bijuši eksporta līderi arī iepriekšējos divos gados. Tāpat uz Krieviju nogādāta 71 tonna kartupeļu 63,8 tūkstošu eiro vērtībā, bet pārējo eksportēto svaigo dārzeņu apjomi bijuši ļoti minimāli (Ekonomikas ministrijas dati).

Viena no lielākajiem kooperatīviem - "Baltijas dārzeņi" - direktors Jānis Bušs Krieviju uzskata par nepastāvīgu tirgu un svaigos dārzeņus uz kaimiņvalsti neeksportē.

Krievijā tiek nogādāti tikai pārstrādātie dārzeņi, taču uz tiem sankcijas neattiecas.

Savukārt kooperatīvās sabiedrības "Mūsmāju dārzeņi" vadītāja Edīte Strazdiņa norāda, ka dārzeņi uz kaimiņzemi tiek nogādāti ar Lietuvas un Igaunijas uzpircēju palīdzību, bet tiešā veidā dārzeņi uz Krieviju no viņas vadītā kooperatīva netiek eksportēti. Kooperatīvs uz Krieviju netieši piegādā bietes un kartupeļus, šogad kopumā 100 tonnu. Strazdiņa gan velk paralēles ar piena nozari, kur arī ir šāds netiešais eksports.

Krievijas ieviestās sankcijas pret Eiropas Savienības dārzeņu ražotājiem Latvijas zemniekus ietekmē netieši.

Sankciju dēļ Latvijas tirgū parādīsies vairāk lietuviešu un poļu produkcija, tāpat arī dienvidu valstīm ir problēmas ar savas produkcijas realizāciju un tās meklēs jaunus noieta tirgus.

Lai arī mūsu dārzeņu eksports uz Krieviju ir patiesi ļoti niecīgs, arī Latvija varēs pretendēt uz ES atbalstu dārzeņu ražotājiem, jo mūs negatīvi ietekmē cenu samazinājums, uzskata Zemkopības ministrijas Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti