«Melu detektors»: Vai Inguna Rībena runā patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Saeimas deputāte Inguna Rībena (Nacionālā apvienība) 22.aprīlī "Rīga TV24" raidījumā "Preses klubs" kritizēja pašreizējās Saeimas kvalitāti. Īpaši skarbus vārdus viņa veltīja pēc Saeimas atlaišanas parlamentā ienākušajiem jaunajiem deputātiem, kas tagad sēžot partijas "Vienotība" rindās un kuru darbs vairs nesaskanot ar kādreiz daudzinātajiem ideāliem. 

Taču, to darot, viņa pinās faktos, tādējādi atstājot savus apgalvojumus bez pietiekama pamatojuma.

"Arī Saeimas kvalitāte ... Mēs atceramies tos laikus, kad sabiedrība ārkārtīgi vēlējās redzēt jaunas sejas, jaunas sejas, jaunas sejas... Zatlers atlaida parlamentu, un parlamentā no 100 ienāca 60 jaunas sejas. Un ļoti daudzi jauni cilvēki. Viņi šobrīd sēž "Vienotības" rindās, un ja kāds viņiem atgādinātu tos ideālus, tos saukļus, ar kuriem ļoti nedaudz gadus atpakaļ viņi kvēli gāza 11. vai kuru tur Saeimu... "

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 Rībena turpināja, salīdzinot vārdā nenosauktos deputātus ar sevi pašu: "Tad jāsaka, es brīžiem jūtos tā kā, nu ... ar visiem saviem gadiem un ar visu savu ilgo stāžu mazāk tajā purvā iestigusi, nekā dažs labs jaunietis, kurš tos noteikumus, kā lietas notiek politikā un mūsu parlamentā, ir ļoti ātri aptvēris un kaut kā visā tajā ir ļoti labi iekļāvies un tajā dzīvo."

Patiesībā 60 jauni deputāti tika ievēlēti nevis pēc Saeimas atlaišanas, kā saka deputāte, bet gan pirms. Tik daudz tautas priekšstāvju bez iepriekšējas parlamentārās pieredzes bija 10.Saeimā, ko ievēlēja 2010.gada rudenī un kuru nepilnus septiņus mēnešus vēlāk toreizējais Valsts prezidents Valdis Zatlers rosināja atlaist.

Savukārt 11.Saeimas ārkārtas vēlēšanās, kas notika pēc Zatlera rīkojumam Nr.2 sekojošās tautas nobalsošanas, tika ievēlēti tikai 34 jauni deputāti. No tiem 20 pārstāvēja toreizējo Zatlera Reformu partiju (ZRP), 7 - "Saskaņas centru", 6 - Visu Latvijai!-TB/LNNK un viens - "Vienotību".

Rībena raidījumā arī pauda, ka toreiz ienāca ļoti daudzi jauni cilvēki un pašlaik viņi sēžot "Vienotības" rindās. Tas ir pārspīlēts, jo no 34 toreizējiem jaunajiem deputātiem "Vienotību" Saeimā pašlaik pārstāv tikai pieci, no kuriem viens 11.Saeimā par deputātu kļuva vēlāk pēc cita deputāta kļūšanas par ministru. Rībenas tālāk paustais, ka šie paši cilvēki gāza iepriekšējo Saeimu, liecina, ka domāti kādreizējie ZRP pārstāvji. Tādi "Vienotības" rindās Saeimā pašlaik ir četri - Jānis Upenieks, Viktors Valainis, Vilnis Ķirsis un Inese Lībiņa-Egnere. Taču tā kā Zatlers partiju dibināja tikai pāris mēnešus pēc rosinājuma atlaist Saeimu, no šī četrinieka tikai Lībiņu-Egneri varētu pieskaitīt pie, Rībenas izpratnē, Saeimas gāzējiem. Viņa laikā, kad Zatlers rosināja atlaist Saeimu, bija prezidenta juridiskā padomniece un nav slēpusi, ka ir piedalījusies lēmuma sagatavošanā.

Birka: Tukšas pļāpas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti