Melu detektors: Vai Ināra Mūrniece runā patiesību par Satversmi un laulības aizsardzību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeimas priekšsēdētājai Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) 5.decembra Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" tika jautāts par viņas attieksmi pret Kopdzīves likumprojektu. Mūrniece atbildot atsaucās uz Satversmi, taču viņas izmantotie argumenti bija maldinoši un kļūdaini.

Intervijas fragmenta stenogramma

- Vai jums neatšķiras viedoklis no citiem saviem partijas biedriem par kopdzīves likumu, kas tagad ir saņēmis 10 000 parakstu Manabalss.lv, ka tātad arī viendzimuma pari varētu reģistrēt savas attiecības. Vai jusuprāt, arī tas ir solis uz viedzimuma laulībām, kā to sauc jūsu partijas biedri?

- Tā. Vispirms es esmu nacionālkonservatīva politiķe, to es gribu pateikt šobrīd ļoti skaidri. Un man ir svarīga Latvijas Satversme, kas tika pieņemta 1922. gadā un kurai mēs šogad svinam 95 gadu jubileju. Tur ir skaidri pateikts, ka ģimene ir savienība starp sievieti un vīrieti.

- Tas gan nebija 22. gadā ierakstīts.

- Tā stājās spēkā 22. gadā, un Satversme … ikviens Saeimas deputāts arī savā Saeimas deputāta zvērestā ir apliecinājis, ka viņš aizsargās un ievēros.

- Bet ja tā pavisam īsi - jūs šo likumprojektu atbalstītu vai neatbalstītu?

- Tad man šis likumprojekts būtu jāredz un par to arī jāpadebatē. Tāpēc jau Saeima arī ir, lai likumprojekti nonāktu uz galda attiecīgajās Saeimas komisijās un lai tos varētu analizēt no dažādiem skatu punktiem.

Kā zināms, šonedēļ sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv tika savākti nepieciešamie 10 tūkstoši paraksti, lai Saeimā iesniegtu Kopdzīves likuma projektu. Iniciatīvas autori norādījuši, ka projekts izstrādāts pēc Igaunijā pieņemtā Kopdzīves likuma parauga un dotu iespēju nelaulātiem pāriem reģistrēt savu kopdzīvi un kļūt par juridiski atzītu ģimeni.

 

Latvijas Radio žurnālists Saeimas priekšsēdētājai jautāja, vai viņai neatšķiras viedoklis no partijas biedriem, kuri Kopdzīves likumu uzskata par soli uz viendzimuma laulībām.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 No 26.30 

"Vispirms es esmu nacionālkonservatīva politiķe, to es gribu pateikt šobrīd ļoti skaidri. Un man ir svarīga Latvijas Satversme, kas tika pieņemta 1922. gadā un kurai mēs šogad svinam 95 gadu jubileju. Tur ir skaidri pateikts, ka ģimene - tā ir savienība starp sievieti un vīrieti," atbildēja Mūrniece.

Pirmkārt, Mūrniece atbildē kļūdaini lietoja vārdu "ģimene". Patiesībā Satversmes 110.panta pirmais teikums nosaka: "Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības".

Otrkārt, Mūrniece savu nostāju pamatoja, īpaši uzsverot valsts pamatlikuma vēsturisko nozīmi. Taču viņas minētā

definīcija par laulību kā savienību starp vīrieti un sievieti tajā tika iekļauta tikai 2005.gadā, bet spēkā stājās 2006.gada janvārī. Uz to politiķei intervijas laikā centās norādīt Latvijas Radio žurnālists, sakot, ka "tas netika ierakstīts 1922.gadā", taču Mūrniece, it kā repliku nedzirdējusi, turpināja savu: "Tā stājās spēkā 22. gadā,

un Satversme … ikviens Saeimas deputāts arī savā Saeimas deputāta zvērestā ir apliecinājis, ka viņš aizsargās un ievēros."

Ināras Mūrnieces pilnā atbilde

Latvijas Republikas Satversme ir pieņemta 1922.gadā un tā šobrīd ir viena no vecākajām Eiropā spēkā esošajām konstitūcijām. Grozījums Satversmē, kas definē, ka laulība ir savienība starp vīrieti un sievieti, pieņemts tika 2005.gadā. Taču Satversme, kopš tās stāšanās spēkā 1922.gadā, ir grozīta veselas 14 reizes, un juridiski mēs Satversmi uztveram kā vienu veselu, nedalot, kurš pamatlikuma pants ir no 1922.gada, un kurš jaunāks."

Jāatgādina, ka līdz 2006. gada janvārim Satversmē bija teikts vien tas, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību. 2005.gada vasarā pirmā Rīgas praida ietvaros Vecrīgā notika seksuālo minoritāšu gājiens, raisot daudzu politiķu neapmierinātību. Drīz pēc tam Aināra Šlesera vadītās Latvijas Pirmās partijas Saeimas deputāti rosināja attiecīgo Satversmes pantu papildināt ar laulības definīciju.

Iesniedzēji tās nepieciešamību pamatoja ar "Latvijā kultūrvēsturiski izveidojušos tradicionālo uzskatu par laulību un ģimeni", kā arī "pastāvīgo apdraudējumu šai tradicionālajai vērtībai".

Grozījumi Satversmē tika pieņemti, 65 deputātiem balsojot par.

"Melu detektors" lūdza Mūrnieces skaidrojumu. Ar sabiedrisko attiecību padomnieka starpniecību viņa norādīja uz Satversmes nedalāmību.

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

"Satversme kopš tās stāšanās spēkā 1922.gadā, ir grozīta veselas 14 reizes, un juridiski mēs Satversmi uztveram kā vienu veselu, nedalot, kurš pamatlikuma pants ir no 1922.gada un kurš jaunāks," teikts rakstiskajā atbildē.

Secinājums:

Tā kā laulības definīcija pamatlikumā tika iekļauta 2005.gadā, Mūrniece to ar vēsturisko, 1922.gadā pieņemto Satversmi saistīja nepamatoti un viņas izmantotais konteksts līdz ar to ir kļūdains un maldinošs.

Birka: Ārpus konteksta

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti