«Melu detektors»: Vai Edvīns Šnore saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

"LV uzņem migrantus no Eritrejas. Uz kāda pamata? ES neuzskata eritr.par bēgļiem." Tā pēc pirmo no Grieķijas pārvietoto patvēruma meklētāju ierašanās Latvijā sociālajā vietnē "Twitter" rakstīja Nacionālās apvienības deputāts Edvīns Šnore.

Lsm.lv, pieci.lv un pētniecības centra "Re:Baltica" kopprojekts "Melu detektors" secināja, ka deputāta paustais, ka Eiropas Savienība neuzskata eritrejiešus par bēgļiem, nav gluži taisnība. Lai gan atsevišķas valstīs ir centieni mainīt nosacījumus, jaunākā apkopotā statistika liecina, ka visā Eiropas Savienībā (ES) kopumā 87 procentu eitrejiešu lūgumi pēc patvēruma atzīti par pamatotiem un apmierināti.

Kā atzinušas starptautiskās cilvēktiesību organizācijas, šajā Austrumāfrikas valstī ir viens no nežēlīgākajiem politiskajiem režīmiem pasaulē. Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) pērn apjomīgā ziņojumā rakstīja, ka ik gadu vairāki tūkstoši jaunu vīriešu un sieviešu tiek iesaukti valsts dienestā, kur viņiem bez jebkādām izvēles iespējām, atbilstošiem sadzīves apstākļiem un veselības aprūpes kā vergiem jāstrādā gadi vai daļai pat gadu desmiti.

Uz piespiedu darbu balstās visas ekonomikas nozares, rakstīja eksperti. Sievietes masveidā pakļautas izvarošanai, bet tiem, kas noķerti bēgam no dienesta, draud ieslodzījums un varas iestāžu plaši izmantotā spīdzināšana. Ik mēnesi no Eritrejas, kurā ir ap sešiem miljoniem iedzīvotāju, bēg ap 5000 cilvēku, lielākoties uz kaimiņvalstīm. Ieslodzījums un spīdzināšana gaida arī tos Eritreju pametušos cilvēkus, kas valstī atgriežas vai tiek nogādāti atpakaļ piespiedu kārtā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Šnore "Melu detektoram" sacīja, ka vēlējies uzsvērt -  atšķirībā no Sīrijas Eritrejā nav karadarbības un cilvēku izcelsme automātiski nenozīmējot bēgļa statusa piešķiršanu. "Ir vesela rinda Eiropas Savienības valstu, kuras ļoti sijā Eritrejas bēgļus un viņus deportē. Pirmkārt Dānija, Lielbritānija, Zviedrija, tāpat Norvēģijā - tur visur ir aktuāls jautājums par Eritrejas bēgļu daļēju atgriešanu." 

Dānijas imigrācijas dienests 2014.gada pavasarī, balstoties uz speciālu ziņojumu par situāciju Eritrejā, patiesi pieņēma jaunas vadlīnijas eritrejiešu pieteikumu izskatīšanai. Līdzīgi vēlāk rīkojās Lielbritānija, kā galveno argumentu politikas maiņai izmantojot to pašu Dānijā tapušo ziņojumu. Taču dokuments un tam sekojošā iestāžu rīcība gan vienā, gan otrā valstī izsauca pētnieku un cilvēktiesību aizstāvju asu kritiku.

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

 Ziņojumu par kļūdainu nosauca "Human Rights Watch" Dānijas organizācija. Kā rakstīja britu laikraksts "The Guardian", arī abi dāņu pētnieki, kuri imigrācijas dienesta uzdevumā bija devušies uz Eritreju, pēc ziņojuma publicēšanas no tā norobežojās un pārtrauca ar iestādi 20 gadus ilgušo sadarbību. Viņi pārmeta, ka ierēdņi nepamatoti ierobežojuši izpētes darbu un ziņojumu pārlieku vienkāršojuši. Līdzīgi imigrācijas dienestu kritizējis kāds ziņojumā citētais zinātnieks -  viņa teiktais esot izrauts no konteksta, tāpat noklusēti vairāki svarīgi fakti, tā radot maldinošu iespaidu, ka situācija Eritrejā ir uzlabojusies.

Lielbritānijā, kur tieši eritrejieši ir biežākie patvēruma meklētāji, vadlīniju maiņas rezultātā apmierināto patvēruma pieprasījumu īpatsvars samazinājies no 73% 2015.gada pirmajā ceturksnī līdz 34% otrajā, rakstīja "The Guardian". Vēlāk tas atkal pieauga. Arī Dānijā gadu pēc kritizētā ziņojuma izdošanas patvērums tika sniegts gandrīz visiem eritrejiešiem, kas to lūguši.

Lai gan Šnore eritrejiešu bēgļu lielāku "sijāšanu" piedēvē arī Zviedrijai, tās Migrācijas pārvaldes publicētie dati to neapstiprina - pērn šī valsts atzinusi par pamatotiem gandrīz 100% eritrejiešu lūgumu pēc patvēruma.

Kā ziņots, februāra sākumā ES patvēruma meklētāju pārvietošanas programmas ietvaros Latvijā ieradās pirmās divas ģimenes - četri cilvēki no Sīrijas un divi no Eritrejas. Latvijas iestādēm būs jāizlemj, piešķirt šiem cilvēkiem bēgļu vai alternatīvo statusu vai atteikt.

Eiropas Komisijas jaunākā statistika liecina, ka pērn ES ieradušies aptuveni 30 tūkstoši eritrejiešu, bet pavisam - vairāk nekā miljons potenciālo patvēruma meklētāju no dažadām valstīm. Pagājušā gada trešajā ceturksnī no visiem izskatītajiem pieteikumiem pozitīvu atbildi saņēmusi nepilna puse.

Secinājums - lai gan atsevišķās valstīs ir centieni uzņemšanas politiku attiecībā uz patvēruma meklētājiem no Eritrejas padarīt stingrāku, nav pamata apgalvojumam, ka ES eritrejiešus neuzskata par bēgļiem.

Birka: Tukšas pļāpas 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti